Aktualizováno 9.7.2018
Z podnětu této iniciativy německé Spolkové kulturní nadace ve spolupráci s významnými uměleckými organizacemi z obou stran hranice bude uvedena řada premiér – divadelní představení s aktuální společenskou tématikou, umělecké filmové dokumenty i unikátní rozhlasové práce a instalace. „Všem je jim společné, že se různými formami zabývají životními světy v Německu a České republice – ať už vietnamskou komunitou v případě představení tvůrců z Rimini Protokoll, tématem zrychlení a času ve filmových dokumentech či každodenností lidí z České republiky a Německa v rozhlasových hrách v rámci projektu rádio d-cz,“ říká Katrin Klingan, vedoucí projektu Zipp. Spolupracující organizace a festivaly zahrnují například Pražský festival německého jazyka, Staatsschauspiel Drážďany, Institut dokumentárního filmu v Praze, festival DOK Leipzig, Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě, Český rozhlas, galerii tranzitdisplay v Praze, německé veřejnoprávní stanice a další. Své projekty představí na podzim v rámci Zipp například čeští filmaři Jan Gogola a Karel Žalud, autoři rozhlasových prací jako Peter Cusack, Miloš Vojtěchovský, Kateřina Šedá či známí němečtí divadelní tvůrci a režiséři, soubor Rimini Prokoll. V listopadu bude také z iniciativy Zipp otevřena expozice „Zlín – vzorové město moderny“ v prestižní mnichovské Pinakotéce moderního umění, která představí výběr z pražské výstavy „Fenomén Baťa: zlínská architektura 1910-1960“, která proběhla na jaře v Národní galerii v Praze. Podrobný program všech akcí naleznete na www.projekt-zipp.de/cz.
Jako první uvede ve dnech 9. a 13. října 2009 v divadle Staatsschauspiel Drážďany a 2. a 3. listopadu 2009 v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka svůj nový projekt „Vùng biên giới“ (volně přeloženo „Místo na hranici“) německá tvůrčí skupina Rimini Protokoll. Do centra své pozornosti staví vietnamskou komunitu v Praze a Drážďanech a oblast podél česko-německé hranice. Na základě detailního výzkumu na jeviště přivádí autentické postavy z druhé generace imigrantů s jejich biografiemi, povoláními, zkušenostmi i vášněmi. Představení vzniká v koprodukci Zipp, Pražského divadelního festivalu německého jazyka, Staatsschauspiel Drážďany a Národního divadla v Praze.
Na přelomu října a listopadu 2009 uvidí diváci na festivalu DOK Leipzig v Německu a na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě premiérově výsledek dvouleté práce dvou českých a tří německých režisérů, kteří filmovým jazykem zpracovali úvodní zadání projektu „Breathless – nadvláda okamžiku“. Za českou stranu byli odbornou porotou z více než 130 námětů vybráni Jan Gogola a Karel Žalud. „Výchozí myšlenku filmů pomáhali autorům během několika workshopů doladit přední evropští tvůrci,“ doplňuje Katrin Klingan. Konkrétním výsledkem je pět filmových dokumentů: obrazové ztvárnění zápisků obyčejné ženy ze Zbraslavi (Jan Gogola), filmové zkoumání času jako fyzikální veličiny (Karel Žalud), dokument o uvedení díla Johna Cage v jednom německém kostelíku, které bude trvat 639 let (Anca Miruna Lazarescu), zobrazení post-industriální krajiny v americké Montaně (Rainer Komers) či nekonečný moment jedné autonehody (Jan Peters a Marie-Catherine Theiler). V listopadu bude zahájena distribuce těchto snímků na DVD a kolekce začne svoji pouť po dalších evropských festivalech, kinech a televizích, včetně České televize a německých arte, MDR, ZDF. Projekt probíhá ve spolupráci Zipp, Institutu dokumentárního filmu – IDF, se sídlem v Praze, a Mezinárodního festivalu dokumentárních a animovaných filmů Lipsko – DOK Leipzig.
Listopad 2009 se rovněž ponese ve znamení projektu „rádio d-cz“, v jehož rámci vzniklo pět delších rozhlasových prací a deset zvukových miniatur – „exkurzů do česko-německých životních světů“. Jejich autory jsou například Steffen Irlinger, Marek Janáč, Werner Pöschko, Kateřina Šedá, Rolf Simmen, Jáchym Topol, Peter Cusack a Miloš Vojtěchovský. Na projektu spolupracují Český rozhlas (odvysílání v průběhu listopadu) a německé veřejnoprávní stanice, které hry uvádějí od července do září. V rámci „rádio d-cz“ proběhne také výstava se zvukovými instalacemi v galerii tranzitdisplay v Praze (16. – 22. listopadu) a perfomativní instalace „Lucidní sny pana Williama Heerleina Lindleyho“ v Ekotechnickém muzeu Praha (10. listopadu).
Otevření mnichovské výstavy „Zlín – vzorové město moderny“ 18. listopadu doprovodí vydání obsáhlého sborníku z mezinárodního sympozia „Utopie moderny: Zlín“, které Zipp pořádal ve Zlíně v květnu letošního roku. Publikace bude k dostání ve vybraných českých i německých knihkupectvích a vyjde v anglickém jazyce.
Projekt Zipp – česko-německé kulturní projekty je iniciativou německé Spolkové kulturní nadace a navazuje na podobnou aktivitu, kterou nadace s úspěchem provedla již dvakrát – pod názvem „Büro Kopernikus“ s Polskem v letech 2004 – 2006 a „Bipolar“ s Maďarskem od roku 2005 do roku 2007.