Aktualizováno 26.1.2021
Výstava, kterou připravilo Muzeum Novojičínska, p.o. – Zámek Kunín, probíhá pod záštitou velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze a návštěvníci kunínského zámku ji mohou zhlédnout v rámci prohlídkového okruhu až do 30. září denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Expozice vznikla za podpory obce Kunín, Česko-čínské společnosti Praha a Konfuciovy akademie Univerzity Palackého v Olomouci.
Výstava s tématem čínského lidového umění není v kunínském zámku náhodně. Poslední majitel zámku Viktor Bauer (1876-1939) byl velkým milovníkem Číny a čínské kultury. Sám tuto zemi dvakrát navštívil a velice si ji oblíbil. Ve svých knihách se inspiroval čínskou filozofií, inklinoval k taoismu, učil se čínsky. V tomto roce navíc uplyne 110 let od první Bauerovy cesty do Číny, proto Muzeum Novojičínska věnuje v letošní sezoně v zámku Kunín prostor Číně a čínské kultuře. Tomu napovídá i název letošní zámecké sezony Čínský rok Viktora Bauera.
V duchu čínské kultury a umění se nesla rovněž slavnostní vernisáž výstavy. V rámci programu vystoupily lektorky Konfuciovy akademie Univerzity Palackého v Olomouci Ťiang Wej-si (Jiang Weixi), která zahrála na tradiční čínský hudební nástroj er-chu a Čang Süe-tching (Zhang Xueting), která zatančila čínské lidové tance.
Expozice čínského lidového umění, o jejíž sestavení se zasloužila sinoložka a odbornice na čínskou kulturu PhDr. Zlata Černá, se zaměřuje na širší společenský a kulturní kontext, především filozofický a náboženský. Návštěvníci si budou moci prohlédnout hliněné, dřevěné nebo papírové hračky, vystřihovánky, sošky, textilní dekorace zdobené výšivkou, píšťalky, přívěsky, miniatury, vzdušné draky z papíru, kartáčové loutky a loutky z oslí kůže, tradiční obětiny, dřevořezy a řadu dalších produktů lidového řemesla.
Prostřednictvím výstavy mohou návštěvníci zámku nahlédnout do zvláštního a nezvyklého světa mizející lidové tradice této vzdálené asijské země, v jehož uměleckém projevu dodnes žijí mýtičtí hrdinové a postavy z dávné historie a zvířata a rostliny vyjadřují svébytnou, pro nás neobvyklou symboliku.
Vystavené exponáty zaujmou výraznou barevností, bohatou fantazií tvarů i schopností abstrakce. Promlouvá z nich touha po klidu a míru, po dlouhém životě, prosperitě rodiny, a především po kráse a radosti.
Výstavu doplňují unikátní kolekce čajových konviček ze světově proslulého jihočínského I-singu, autorské obrazy na venkovské náměty paní Čang Tan a fotografie venkovského života v Číně od Čchen An-lana a Čang Cch’-čchua.
V zámku Kunín je vystaven rovněž velký soubor soubor replik čínského porcelánu z období poslední dynastie Čching (1644-1911). Jsou to přesné kopie, vyrobené podle tradičních postupů a ručně malované. Ukazují základní restřík tvarů a výzdobných motivů. Kopie vznikaly v 70. létech v keramických pecích v Tchien-ťinu, jež pracovaly krátkou dobu – pouze několik let. Soubor je ze soukromé sbírky čínského podnikatele, pana Li Siang-sü, který ukázky laskavě zapůjčil.
Autor fotografií: V. Fiker www.vifiphoto.cz