Aktualizováno 9.7.2018
Amatérští a profesionální herci, studenti, muzikanti, hendikepovaní a dobrovolníci z 10 ostravských kulturních a vzdělávacích institucí, zdravotně sociálních zařízení a občanských sdružení se dle tradice slavnostně rozloučí s obdobím zábavy, plesů a veselí. Přidejte se k nám i vy!
Myšlenka uspořádat tradiční masopustní průvod historickým centrem Moravské Ostravy vznikla na půdě etnografického pracoviště Ostravského muzea již v roce 2008. Kromě shromažďování a péče o etnografický fond lidové kultury se zde od roku 2001 provádí systematický výzkum lidových obřadů a obyčejů na Ostravsku a v širším okolí (Mgr. Markéta Palowská, etnografka Ostravského muzea). Mezi etnografické odborné činnosti patří rovněž obnova lidových zvyků a jejich uvedení zpět do současné života.
Masopustem je v lidové tradici míněno období od svátku svatých Tří králů do začátku předvelikonočního půstu. Jinak řečeno od 6. ledna do Popeleční středy. Masopustní úterý je vyvrcholením období zábavy. První Masopust Ostrava v tomto tradičním pojetí se v ulicích centra uskutečnil 24. února 2009. V roce 2013 se uskuteční již popáté. Akce každoročně probíhá v termínu, který tradici masopustního úterý respektuje a je pro realizaci našeho masopustu závazný.
Masopust Ostrava 2013 je nekomerční kulturní program pro širokou veřejnost, kterým chceme přispět k oživení centra města a podpořit slábnoucí identifikaci obyvatel s jeho historickým jádrem. Lidové divadlo, zábava, tanec, veselí, koblihy, zabijačka neodmyslitelně k masopustu patří a budou doprovázet masopustní průvod i nyní.
Během minulých let se nám podařilo vytvořit volné společenství státních, neziskových a vzdělávacích institucí, které chtějí přispět rovněž k integraci hendikepovaných.
Našimi stálými partnery jsou Muzikanti z Polanky, Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Pustkovec, Dětský folklórní soubor Hlubinka a Dětský soubor Heleny Salichové. Dlouhodobě spolupracujeme s Národním divadlem moravskoslezským a se školami. Děti a mládež se prostřednictvím přípravy programu seznámí nejen s tradicemi, ale uplatní také svou kreativitu a fantazii při tvorbě masek a hlavně se masopustního průvodu zúčastní. Rok od roku se k nám připojují noví partneři, spoluúčinkující a doborovolníci.
Významnými nováčky Masopustu Ostrava 2013 jsou Divadlo loutek Ostrava a Janáčkova konzervatoř a Gymnázium Ostrava, kteří letos slaví 60. výročí svého založení. K divadelnímu jubileu se na konci roku 2013 v Ostravském muzeu uskuteční rozsáhlá výstava věnovaná historii tohoto jedinečného divadla.
Protože vnímáme podporu integrace hendikepovaných jako součást naší veřejné služby, obrátili jsme se na Čtyřlístek – Centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, které se péčí hendikepovaných zabývá profesně a s nímž jsme již v minulosti spolupracovali. Dalším novým partnerem, jež má s touto skupinou bohaté zkušenosti, zejména v oblasti arteterapie a dramaterapie je občanské sdružení Theatr Ludem.
Účinkující:
Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Pustkovec, občanské sdružení
Muzikanti z Polanky
Bílé divadlo, občanské sdružení
Theatr Ludem, občanské sdružení
Dětský folklórní soubor Hlubinka
Dětský soubor Heleny Salichové
Čtyřlístek – Centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, příspěvková organizace: klienti Domova Barevný svět, Domova Na Liščině a Stacionáře Třebovice
Janáčkova konzervatoř a gymnázium Ostrava, příspěvková organizace
Střední umělecká škola Ostrava, příspěvková organizace
Program Masopustu Ostrava 2013
Úvod
Taneční, divadelní a hudební vystoupení: Dětský folklorní soubor Hlubinka a Dětský soubor Heleny Salichové, Divadlo loutek Ostrava, Čtyřlístek – Centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava
Slavnostní zahájení
Co je masopust a proč ho slavíme, význam a prezentace tradičních masek, zapojení veřejnosti do programu.
Účikující: Divadlo loutek Ostrava, Bílé divadlo, Theatr Ludem, Muzikanti z Polanky, Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Pustkovec, Čtyřlístek – Centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, Dětský folklorní soubor Hlubinka
a Dětský soubor Heleny Salichové, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium Ostrava, Střední umělecká škola Ostrava
Průvod ulicemi centra Moravské Ostravy
Z Masarykova náměstí ulicemi: 28. října – Velká – Zámecká – Solná – Jiráskovo náměstí – Poštovní – Čs. legií – Náměstí Msgre. Šrámka – Bankovní – Nádražní – Náměstí Dr. Edvarda Beneše – ul. 28. října – Smetanovo náměstí (před Divadlem Antonína Dvořáka) – ul. Pivovarská (Divadlo loutek) – Střelniční – Kostelní – Zeyerova – 28. října a zpět na Masarykovo náměstí
Závěr
Taneční, divadelní a hudební vystoupení: Dětský folklorní soubor Hlubinka a Dětský soubor Heleny Salichové, Divadlo loutek Ostrava, Čtyřlístek – Centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava
Konec masopustu
Divadelní vystoupení: Zabíjení kozla, Pochovávání basy. Smuteční průvod s basou a svíčkami za zvuku smutečního pochodu kolem Masarykova náměstí vedou: Bílé divadlo, Muzikanti z Polanky, Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Pustkovec, ostatní účinkující a veřejnost v průvodu za nimi.
zdroj: “foto Viera Gřondělová, Ostravské muzeum”