Aktualizováno 26.1.2021
Vypravte se do některého ze science center. Ke konci září na vás vědecký tým superhrdinů, obří gyroskop, zábavný „Vědathlon“, inženýrské programy či dobývání hradu. Anebo si užijte speciální experimentální party pouze pro dospělé…
Zajímá vaše děti okolní svět, prahnou po nových vědomostech nad rámec školní výuky? Dejte je na univerzitu! A klidně už v osmi letech. Právě pro ně určena „Dětská univerzita 2016“ olomouckého science centra Pevnost poznání. V nadcházejícím zimním semestru čekají na děti ve věku 8-12 let interaktivní, v každém případě však zábavné, poučné a především inspirativní přednášky, které připravují ti nejpovolanější odborníci z Univerzity Palackého.
Malí studenti si s předstihem vyzkouší studium na vysoké škole a získají mimořádný rozhled v pestrých vědních oborech. Odměnou jim budou nejenom nabyté vědomosti, ale i zážitek
z imatrikulace či promoce a krásný diplom o absolvování! Zimní semestr „Dětské univerzity 2016“ se uskuteční od 27. září do 13. prosince, přičemž na přednášky se děti mohou těšit každé úterý v čase 15:00-16:30. Přihlásit se však mohou již nyní, stačí vyplnit jednoduchý formulář na webových stránkách Pevnosti poznání.
V olomouckém science centru navíc na děti čeká i zbrusu nová komiksová hra „Strážci poznání“. Díky ní se seznámí nejen s vědeckým týmem superhrdinů, ale také s progresivním výzkumem na Univerzitě Palackého. Součástí populárně-naučného projektu ve vizuálním provedení animátorky Jany Růžičkové je i dramatický kroužek, tzv. vědecký dramaťák, který z malých tvůrců učiní autory a herce divadelní verze neohrožených „Strážců poznání“.
Interaktivní hra má podobu dvacetistránkového průvodce a obsahuje vtipnou sérii úkolů, které rozvíjí příběh „Strážců poznání“. Zároveň se však všechny logické hádanky a kvízy váží
k expozicím muzea vědy. Děti se mohou těšit na pětičlennou skupinu, do níž patří moudrá sova Woobi, geniální kočka Felis, vynalézavá krysa Rody, mocný čolek Tritus a nebojácná liška Eli. Každý ze Strážců sám o sobě, svým charakterem a činnostmi, představuje danou expozici muzea. Každý z nich je symbolem vědy a poznání.
Nahlédnout pod pokličku různých vědeckých disciplín můžete i v ostravském Světě techniky v areálu dolních Vítkovic. V sobotu a neděli 24. a 25. září na vás čeká doprovodný program „A země se točí“. Seznámí vás se životem a dílem francouzského fyzika a matematika Jeana Foucaulta – otce slaveného kyvadla, na němž byl názorně demonstrován otáčivý pohyb planety Země. Anebo se zkuste popasovat s obřím gyroskopem v přízemí Velkého Světa techniky! Nechte se pořádně protočit a na vlastní kůži zažijte, jak se asi cítí piloti Formule 1.
Bohatý program samozřejmě naleznete i v sousedním Malém Světě techniky U6. V sobotu 24. září můžete s dětmi vyrábět antistresový míček, který je zárukou dobré zábavy pro malé i větší děti. O den později si mohou udělat radost všichni pečliví čtenáři. Díky originálním záložkám, které si sami vyrobí, totiž už nikdy nezapomenou, kde skončili se čtením.
V sobotu 24. září navíc za podpory Moravskoslezského kraje proběhne II. ročník akce „Fajne léto“. Návštěvníci si budou moci vychutnat skvělou science show v „Divadle vědy“, nebudou chybět vlastnoruční pokusy v „Minivědě“ a zábavný „Vědatlon“, který se odehrává v unikátním prostředí Světa techniky. Pro nejmenší návštěvníky je přichystána i hravá ukázka výroby zvířátek
z nafukovacích balónků a malování na obličej. Připraveny budou i sportovní soutěže, jež zábavnou formou prověří vaše motorické schopnosti.
V plzeňském science centru Techmania vám ukážou „Jak vyřešit problém“. Právě tak zní název nové science show v rámci tématu „Inženýrství“, která bude mít premiéru 20. září. Její hlavní myšlenkou je fakt, že svět nejde kupředu sám, ale věci, které běžně používáme, musel někdy někdo vymyslet a zkonstruovat.
Show „Jak vyřešit problém“ nastíní, jak může být drobnost inspirací k velkému vynálezu, jakou roli hraje náhoda a kdy byla nutná systematická práce. Připomene i známé či pozapomenuté vynálezce a jejich práci. Například Franze Hruschku a jeho medomet nebo Wilhelma Maybacha a karburátor.
O víkendu 24. a 25. září se veřejnost dočká také nového inženýrského programu v dílnách. Jmenuje se „Dobyvatelé hradu“ a nadchne všechny malé i velké konstruktéry, kteří rádi proniknou do tajů středověkého dobývání hradů.
To v libereckém science centru iQLANDIA můžete zažít jedinečnou experimentální party „Late Night vol. II“. Tedy pod podmínkou, že už vám bylo osmnáct. Bláznivá akce proběhne 23. září od 18:00 do 23:00 a nudit se rozhodně nebudete! Tým science centra vás přivítá welcome drinkem – šampaňským s kapalným dusíkem, předvede vám akční science show plnou ohňů, blesků a kouře a v neposlední řadě vás pohostí u makromolekulárního baru. Je libo kaviár z piva či alkoholové želé panáky? Ani ty tu totiž nebudou chybět!
Otevřené pro vás budou i vybrané expozice. Tak třeba v „Člověku“ si popovídáte s humanoidním robotem „Thespianem“, na co máte vlohy, zjistíte v „Talentu!“ a krásu tančící fontány budete obdivovat ve „Vodním světě“. Dokonce se svezete v Mars Roveru po Rudé planetě, ale nebojte, řidičák na toto speciální vozítko potřebovat nebudete, mimozemská hlídka vás totiž legitimovat nebude. Vesmírnou ochutnávku slibují i místní planetárníci. Ti si nachystali živě komentovaný pořad o aktuálním dění na nebi a rovnodennosti. Po celou dobu konání akce jsou zajištěny grilované klobásky a alkoholické i nealkoholické nápoje. Hudbu zajistí DJ Láďa Chudoba. Vstupné je symbolické: 100,- Kč.
Odkazy:
Česká asociace science center: http://www.sciencecenter.cz
Pevnost poznání: http://www.pevnostpoznani.cz
Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz
Techmania Science Center: http://www.techmania.cz
iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz
Foto: (c) Jiří Částka