Aktualizováno 9.7.2018
„Hlavní náplň festivalu je částečně daná jeho zaměřením. Diváci uvidí filmy z celého světa, které se zabývají ochranou přírody, ale také životním stylem – ne ovšem v pojetí módních magazínů, ale spíše odvrácenou stránkou a problémy. Kromě těchto filmů přijdou i zajímaví hosté. V pondělí se budeme zabývat životem s plasty, které nás všude obklopují, úterý přinese téma vývoj vědy a techniky versus příroda, středa patří tradičně ochraně přírody a krajiny a čtvrtek mezilidským vztahům, zvláště vztahům mezi společností a těmi, kteří si do života nesou nějaký handicap – zdravotní či společenský,“ vysvětluje ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková. Festival se koná již tradičně v Domě kultury města Ostravy, a to od 16. do 20. dubna.
Letošní novinkou je záštita ostravských škol nad jednotlivými festivalovými dny. Byly vybrány čtyři významné ostravské školy, které na festivalu budou prezentovat svou činnost a úspěchy. Festival tak poslouží jako regionální zrcadlo trvale udržitelného rozvoje mezi nejmladší generací. Pondělí má pod svou záštitou škola ZŠ Provaznická z Ostravy – Jihu, úterý ZŠ Matiční 5 z MOaP, středa patří ZŠ Vrchlického z Radvanic a čtvrtek ZŠ Ukrajinské z Poruby. „Environmentální výchova je rozsáhlé téma, kterému se věnuje hlavně současné školství. Je totiž důležité, aby zejména žáci a studenti získali kladný vztah k přírodě, pochopili její životní důležitost a uměli se o ni starat a udržovat ji pro budoucí generace,“ vysvětluje ředitelka festivalu.
Podle ředitelky Hany Ostřanské ze ZŠ Vrchlického současná generace velmi dobře ví a chápe důležitost ochrany životního prostředí. Přesto však environmentální výchova prostupuje na této škole všemi vyučovacími předměty s cílem vychovat ekologicky myslícího jedince. „Škola se opakovaně zapojila do soutěže sběru papíru Zelený strom, všichni žáci sbírají kaštany a žaludy pro Myslivecké sdružení Ostrava-Radvanice. Ve všech třídách třídíme odpad do kontejnerů, které zakoupilo SRPŠ.
Zástupci z řad žáků se zúčastnili Ekologické konference pořádané SPŠCHG. Na škole máme také environmentální učebnu, ve které pravidelně probíhá přírodovědný kroužek,“ dodává ředitelka ZŠ Vrchlického Mgr. Hana Ostřanská.
ZŠ Provaznická vede žáky ke vztahu k přírodě a svému okolí již od roku 1993. „Přesto, že se naše škola nachází v zástavbě domů v Ostravě – Hrabůvce, máme to štěstí, že u školy máme velký skleník a krásnou velkou zahradu, která nám slouží jako živá laboratoř. Zde můžeme nejen pozorovat život některých biotopů, ošetřovat a sázet rostliny, pozorovat zvířata (veverky, ptáky, hmyz), ale i učit žáky estetickému cítění a radosti z dobře vykonané práce. Naše škola je zároveň střediskem ekologické výchovy pro žáky škol v Moravskoslezském kraji, kdy nabízíme metodickou podporu učitelům, výukové hodiny žáků přímo v terénu. Zapojujeme se do mnoha projektů, které jsou zaměřeny na ekologii na všech úrovních – od celoročních školních až po mezinárodní, kde dosahujeme velmi dobrých úspěchů. Mezi naše významná ocenění patří např. Mezinárodní Ekoškola (léta 2004 – 2010) Škola udržitelného rozvoje 1. stupně 2009-2011, Ekoškola Moravskoslezského kraje atd. Pořádáme různé besedy a konference na ekologická témata, která jsou pro žáky velmi zajímavá. Těchto akcí se zúčastnili zástupci obce, města, ale i samotný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nebo Ondřej Liška,“ vysvětluje ředitelka ZŠ Provaznická Mgr. Libuše Přikrylová.
ZŠ Matiční je zaměřena na rozšířenou výuku cizích jazyků a práci s počítačem. „Jelikož se nacházíme v průmyslovém regionu, klademe také velký důraz na inovativní metody a formy práce a činnostní učení v přírodovědných předmětech. Ekologická výchova je v současné době nedílnou součástí všech vyučovacích předmětů. Škola v letech 2009 – 2010 realizovala projekt Motivace žáků ZŠ ke studiu technických oborů, podporovaný finančními prostředky ESF a státním rozpočtem ČR. V rámci tohoto projektu byl vypracován a následně realizován environmentální program čtyř přírodních živlů Voda, Země, Vzduch a Oheň. Tento projekt je zakomponován do školního vzdělávacího programu. V rámci projektových dnů pracují žáci ve věkově smíšených skupinách. Plněním celé řady úkolů si žáci uvědomují problematiku vyčerpatelnosti současných zdrojů energie, s nimi souvisejícího znečištění, alternativních zdrojů, nových technologií, prognóz do budoucna, prokazatelných důsledků pro lidstvo,“ říká ředitelka ZŠ Matiční Mgr. Dagmar Hrabovská.
Také žáci ze ZŠ Ukrajinská se velmi rádi a často zapojují do nejrůznějších ekologických činností. Podle ředitele školy je však potřeba odstranit několik nedostatků. „V současné environmentální výchově dětem chybí konkrétnější zpětná vazba, tzn. v praxi vidět, jak je tříděný odpad dále využíván (konkrétní označení výrobků, které jsou vyráběny z recyklovaného odpadu). Další nedostatek se nám jeví v tom, že se dostávají do rozporu rodinné hodnoty se zvyklostmi školy. Mnoho rodin stále vůbec netřídí odpad a není k tomu účinněji motivováno. Naopak, můžeme pochválit to, že se ekologická výchova neomezuje jen na školské prostředí, ale je realizována i v rámci volnočasových aktivit,“ sděluje ředitel ZŠ Ukrajinská Mgr. Petr Neshoda.
Je patrné, že všechny vybrané školy, které přebírají záštitu nad jednotlivými festivalovými dny, vedou žáky k pochopení vztahů mezi člověkem a přírodou a vlivu člověka na životní prostředí. Snad tak budou na festivalu příkladným vzorem i ostatním, kterým není lhostejný osud této planety !
TUR FILM Ostrava 2012 pořádá Statutární město Ostrava a Fabex Media s.r.o. ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, Ministerstvem životního prostředí a občanským sdružením Perseus. Vstup na všechny akce festivalu je bezplatný. Podrobnosti o festivalu najdou zájemci na adrese http://www.turfilm.cz/. Sestřihy z průběhu festivalu i ze slavnostního předávání cen najdete na stránce televize Fabex http://www.tvova.cz.