Aktualizováno 9.7.2018
Praha bude mít 29. září jedinečnou příležitost zažít na pódiu pražské Lucerny hned 9 mistrů svých hudebních nástrojů a hlasivek.
Zde jsou jejich stručné profily:
Eddie Floyd (zpěv) – jeden z otců soulu. Dlouholetý parťák Wilsona Picketta.
Frontmanovi příležitostného setkání starých pardálů pod taktovkou Billa Wymana je sice letos sedmdesát, rozpálit to ale umí jako zamlada. Eddie Floyd patří mezi absolutně nejvýznamnější zpěváky a skladatele soulu šedesátých let, jeho nahrávky jsou přímo ztělesněním soundu memphiského stylotvorného labelu Stax. Po zkušenostech s detroitskou rhythm´n´bluesovou kapelou The Falcons, v níž se poprvé setkal s dalším velevýznamným soulmanem Wilsonem Pickettem (s nímž se jeho cesty protínaly průběžně i po další desetiletí), přesídlil do Memphisu, kde se upsal firmě Stax nejprve jako autor a producent. V těchto oborech vytvořil nerozlučnou dvojici s kytaristou Stevem Cropperem. V roce 1966 nejprve dvojice zaznamenala žebříčkový úspěch s písní 634-5789, nazpívanou Wilsonem Pickettem. O pár měsíců později dosáhl Eddie Floyd první příčky R&B hitparády svou nejslavnější písní Knock On Wood už jako autor i interpret v jedné osobě. Následující čtyři roky patří v kariéře Eddieho Floyda k nejúspěšnějším. Pro Stax Floyd nahrával až do roku 1975, v následujících letech se pokoušel přizpůsobit svůj styl zpěvu stávající disco módě. Skutečný comeback zaznamenal až v roce 1988, kdy krátkodeché výstřelky začala nahrazovat u amerického publika obnovená úcta k tradici. Album Flashback jej vrátilo na scénu natolik, že byl pozván o rok později jako muzikantský host při inauguraci amerického prezidenta Bushe seniora. V téže době se stal také frontmanem obnovených Blues Brothers (jejichž klasickou sestavu ostatně tvoří vesměs hráči ze zlaté éry labelu Stax pod vedením Stevea Croppera). Z tohoto titulu nemohl být nepřizván v roce 1998 k natáčení kultovního snímku Blues Brothers 2000 a filmové zpracování písně 634-5789 v podání Eddieho Floyda, Wilsona Picketta a mladičkého kytaristy Jonnyho Langa je prostě nezapomenutelné.
Albert Lee (kytara, zpěv) – současný nejlepší country kytarista.
Dvaašedesátiletý, z několikerého koncertování s vlastními Hogan´s Heroes pražskému publiku dobře známý kytarista Albert Lee je nepohybně nejznámější personou celé skvadry kolem Billa Wymana. Ač Brit, je jedním z těch, kteří dokázali pokořit Američany jejich vlastními zbraněmi – na poli hudebních „národních pokladů“ country a rockabilly. Lee je už po léta vyhlašován v nejrůznějších anketách nejlepším světovým country kytaristou, je několikanásobným držitelem Grammy a dalších prestižních ocenění, má za sebou ovšem také nepř. podstatnou spolupráci s Erikem Claptonem.
Andy Fairweather-Low (kytara, zpěv) – člen kapely Erica Claptona.
Začínal už v polovině šedesátých let, kupodivu jako sólový zpěvák, v čele vlastní kapely Amen Corner, se kterou zaznamenal dokonce několik britských žebříčkových hitů a pro svou pohlednou tvář byl prý velkým idolem fanynek. Od roku 1974 vydává už jako kytarista a zpěvák průběžně jednak sólová alba, jednak „přihrává“ řadě slavnějších kolegů. Hrál ve slavném berlínském nastudování Watersovy Zdi v roce 1990, jeho jméno najdeme na albech George Harrisona, Davida Crosbyho, Joea Satrianiho, The Who či Johna Mayalla. Od památného vystoupení v rámci pořadu MTV Unplugged jsou ovšem jeho cesty neodmyslitelně spojeny především s Erikem Claptonem, s nímž od té doby spolupracoval na všech albech i koncertních turné.
Terry Taylor (kytara, zpěv) – multiinstrumentalista, dlouholetý spolupracovník Billa Wymana.
Terry Taylor je nejen multiinstrumentalista, ovládající stejně dobře kytaru jako bicí či klávesy, ale také producent, zvukový inženýr, fotograf a designér. Spolupracoval s širokým žánrovým spektrem umělců od Josého Feliciana přes Buddyho Guye až po The Temptations. S Billem Wymanem hraje už od slavného alba Stone Alone.
Beverley Skeete (zpěv) – spolupracovala např. s Eltonem Johnem, Tinou Turner, Tomem Jonesem a M People.
Jako vokalistka patří Beverley Skeete k nejčastěji využívaným profesionálkám v Británii bez ohledu na žánr. Svůj velký hlas dokáže dokonale přizpůsobit jak hudbě, vycházející z kořenů, tak moderním tanečním trendům. Její portfolio tvoří spolupráce s řadou skupin a sólistů z absolutní špičky rocku i popu, mj. Boyem Georgem, Texas, Eltonem Johnem, M People, Jamiroquai, Tomem Jonesem, Tinou Turner, Pulp či Chemical Brothers.
Chris Stainton (piano, varhany) – člen bandu Joe Cockera a v poslední době Erica Claptona.
Klávesista Chris Stainton patří k veteránům svého nástroje v žánrech rocku, soulu a blues. Už na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl význačným sidemanem Joea Cockera, se kterým nahrál tři jeho zásadní alba With A Little Help From My Friends, Joe Cocker! a Mad Dogs And Englishmen. Hrál na soundtracku filmové verze rockové opery Tommy skupiny The Who, jako studiový hráč stál mj. po boku tak rozdílných umělců jako je B.B. King a Bryan Ferry. V posledních letech proslul zejména jako stálý spolupracovník Erika Claptona, se kterým natočil sedm alb včetně posledního Back Home.
Graham Broad (bicí) – spolupráce s Mikem Oldfieldem, Roger Watersem, ci Tinou Turner.
Už od poloviny sedmdesátých let patří Graham Broad k často využívaným studiovým i koncertním profesionálům. Výčet jeho „principálů“ obsahuje např. Alexise Kornera, Mikea Oldfielda, Rogera Waterse, zvláštní zálibu v jeho rytmech mají ovšem i zpěvačky, např. Tina Turner, Shirley Bassey či Bonnie Tyler.
Nick Payn (saxofon, flétna, harmonika), Frank Mead (saxofon, harmonika) – dechová sekce bandu Garyho Moorea.
Ačkoliv je výčet těch, se kterými sehraní dechaři koncertovali či nahrávali, daleko bohatší, v souvislosti s hudbou, kterou lze od koncertu Billa Wymana očekávat, je nejpodstatnější jejich pravidelné angažmá v doprovodné kapele kytaristy a zpěváka Garyho Moorea v jeho „bluesové reinkarnaci“.
Prague Intl. Bluenight 36:
Bill Wyman & The Rhythm Kings (US/GB)
29.9. – Lucerna Velký sál, 20:00
Vstupenky v prodeji v sítích Ticketpro (www.ticketpro.cz), Ticketstream (www.ticketstream.cz) a Ticketportal.
Související články:
Bill Wyman & The Rhythm Kings
Rhythm Kings Billa Wymana v pražské Lucerně