Aktualizováno 9.7.2018
„Radostná a šťavnatá hudba, plná chutí, místy udivující svou propracovaností, ale vždy hraná s neskrývaným nadšením… Moishe’s Bagel disponují tahem expresního rychlíku.” (THE HERALD)
“Smysluplné a smyslné… ohromující improvizační sebedůvěra, ale s klasickým důrazem na detail… okouzlující nová hudba.“ (THE GUARDIAN)
Moishe’s Bagel jsou nejlepší skotská „štetl kapela“. Spojují energii východoevropského klezmeru se vzrušující improvizací a chlubí se některými z nejlepších skotských instrumentalistů, účinkujících mj. např. v Salsa Celtica, Scottish Chamber Orchestra nebo Celtic Feet.
Moishe’s Bagel vznikli v roce 2003 ve skotském Edinburghu. Byla by ale chyba očekávat hned kilt a skotské lidovky. Dva z jejich zakládajících členů – houslista Greg Lawson a pianista Phil Alexander – mají židovské předky a klezmer, hudba východoevropských Židů, je hlavním zdojem inspirace Moishe’s Bagel. Nepominutelný vliv latinské hudby vnáší do jejich hudby brazilský kontrabasista Mario Caribé, který doma hrál např. s Gal Costou, Caetano Veloso nebo Miltonem Nascimento. Skotskou část kapely tvoří akordeonista Pete Garnett a perkusista Guy Nicholson.
Vše začalo, když se čtyři z nich setkali v kapele Que Tangazo, orientované na kombinaci tanga a jazzu a rychle objevili společnou lásku ke klezmeru a balkánské hudbě. Když přibrali ještě perkusistu, rázem jim bylo jasné, že vytvořili bezkonkurenční hudební mix. Co se týče stylu, neměli příliš zájem o autentický zvuk, koneckonců lidí, kteří to dělají je již dost. Místo toho, se rozhodli nechat na sebe vzájemně působit své hudební osobnosti a vytvořit tak svůj vlastní styl. Díky tomu v jejich hudbě můžeme slyšet klezmer, latinu a jazz, lidovou taneční hudbu nebo indické perkuse, ale navíc také důraz na detail, který si osvojili z klasické hudby. Jejich živé koncerty obsahují velkou část improvizace, zatímco energie východoevropské lidové hudby udržuje obecenstvo v tanečním.
Skupina již vystupovala na mnoha skotských a britských festivalech jako např. Edinburgh Jazz Festival, Knockengorroch Festival, Llagollen Fringe Festival nebo Larmer Tree Festival, vystupovala několikrát v session BBC Radio a v roce 2004 vydala své první CD „Don’t Spare the Horses”. Nyní přijíždí poprvé do východní Evropy, kde jsou kořeny její hudby.
TERNE ČHAVE znamená v romštině “Mladí kluci”. V Česku a na Slovensku je to velmi časté jméno pro mladou romskou kapelu. Tito Terne Čhave z Hradce Králové ovšem nejsou žádní začátečníci. Počátky skupiny sahají do druhé poloviny osmdesátých let, kdy bylo všem členům kolem 16 let. Jako malí kluci se spolu potloukali po ulicích ve své čtvrti v Hradci Králové a hrávali spolu fotbal. Jednou někdo přinesl kytaru a od té doby se změnil jejich svět.
Cesta k dnešním Terne Čhave ale nebyla jednoduchá. Jako většina současných romských kapel i Terne Čhave začínali jako běžná romská zábavová kapela, kde hlavní slovo měly elektrické klávesy. Postupně je ale vyměnili za akustické nástroje a kromě tradičního repertoáru začali hrát také své vlastní skladby, vycházející z romských kořenů. A že to dělali dobře dokazuje to, že se už tehdy dostali až do finále Porty v Plzni.
Toto vystoupení bylo vyvrcholením tehdejší existence Terne Čhave, ale paradoxně také jejím koncem. Už předtím se několikrát setkali s projevy rasové nesnášenlivosti a koncert na Portě byl v tomto směru překvapivě vyvrcholením. Kapela proto ukončila činnost a téměř deset let o sobě nedala vědět.
Naštěstí ale všichni její členové mají hudbu v krvi a život bez ní si nedovedou představit, takže na přelomu tisíciletí, v roce 2000, přišel comeback, který byl o rok později korunován ziskem “Krtečka” na festivalu Zahrada 2001 v Náměšti na Hané. Kapela se stala objevem roku na české folkové scéně. Terne Čhave, po svém úspěchu na Zahradě 2001, absolvovali vystoupení na mnoha českých folkových festivalech, dokázali ale roztancovat i punkové publikum. Díky tomu, že dokáží zaujmou publikum všech kategorií, jsou dnes, kromě folkových pódií, zváni i na městské slavnosti, rockové, jazzové, romské a world music festivaly.
Obsazení:
Gejza Bendig – sólo kytara, zpěv
Roman Horváth – sólo zpěv, kytara
Roman Feko – kytara, zpěv
Josef Dzurko – basová kytara
Jan Dzurko – bicí
Adam Pospíšil – housle
Jan Bendig – percussion
a jako host:
Roman Kroupa – percussion