Aktualizováno 26.1.2021
Dvoudenní program potrvá vždy od 10 do 15 hodin.
K mezinárodním oslavám Světového dne dírkové fotografie (World Pinhole Photography Day, WPPD) se letos poprvé přípojí také Ostravské muzeum. Během víkendového workshopu pod vedením fotografky muzea Viery Gřondělové a MgA. Jiřího Hrdiny si účastníci vyrobí vlastní fotoaparát a vydají se po stopách fotografa Ostravy osmdesátých let 19. století Antona Branda na Masarykovo náměstí a do přilehlých ulic. Jako inspirace k zhotovení vlastní fotografie poslouží historické snímky městského centra a Kettenbrücke – řetězového mostu přes Ostravici, zhotovené na albuminovém papíru. Na závěr druhého dne workshopu budou výsledky práce účastníků vystaveny v prostorách muzea a zveřejněny na stránkách Světového dne dírkové fotografie http://www.pinholeday.org/participate/, https://www.facebook.com/PinholeDay .
„Anton Brand byl první fotografem, který Ostravu systematicky fotografoval. Se svým aparátem se účastnil nejen první návštěvy císaře Františka Josefa I. v Ostravě v roce 1880, ale také vystavoval na Druhé zemské výstavě v Těšíně, byl zakladatelem a v letech 1882 – 1885 zároveň předsedou Řemeslnického spolku v Ostravě. 10. října 1886 zaznamenal slavnostní otevření kostela sv. Pavla apoštola ve Vítkovicích a zřícený řetězový most přes Ostravici.“ říká fotograf Jiří Hrdina a dodává: „V archivních materiálech je například dochováno, že snímky mostu Ostravanům nabízel ve svém knihkupectví na Hlavní třídě 194 Franz Wattolik: „Nabídka! Právě vyšly a u mne obdržíte fotografie zříceného řetězového mostu v Moravské Ostravě, pořízené 10 minut po katastrofě místním fotografem A. Brandem o rozměrech 20×24 za 1 zlatý kus.“ Účastníci našeho workshopu uvidí některé Brandovy záběry z 80. let vlastně poprvé.“
Na co víc se zájemci o události oslav dírkové fotografie v muzeu mohou těšit, naznačila fotografka Viera Gřondělová: „Milovníci analogové fotografie budou pracovat s bromostříbrným fotografickým papírem, vývojkou i ustalovačem. Znalce i laiky jistě potěší možnost vidět historický fotoaparát z našich sbírek – velkoformátovou kameru z produkce Rudolfa Antona Goldmanna z Vídně. Přístroj byl vyroben kolem roku 1900 a pochází z ateliéru dalšího z významných ostravských fotografů Jana Spisara.“
Vstupné na dvoudenní akci je 30,- Kč. Nutná registrace! Kontakt: andrea.weg@ostrmuz.cz ,
tel. 777 012 808 (Andrea Węglarzyová).