Aktualizováno 9.7.2018
Unikátní Sluneční škola využívající sluneční energii, která je umístěna v 4200 m n.m. v indické části Himálaje, byla vystavěna za nevyčíslitelné podpory dobrovolníků a především nezlomného přesvědčení českého studenta postgraduálního studia na ČVUT Ing. Jana Tilingera. V roce 2006 založil občanské sdružení Surya o.s., které za celým naprosto jedinečným projektem Sluneční školy stojí a zajišťuje celoroční školní výuku pro místní děti.
Škola i děti společně se všemi, kdo projektu dobrovoně pomáhají nebo přispívají finančně, slaví roční výročí.
Jak to v září loňského roku v Kargyaku vypadalo, vám přiblíží tvůrce projektu Ing. Jan Tilinger: “17. září 2008 probíhaly oslavy u příležitosti oficiálního slavnostního otevření za účasti zástupců místní správy a 22. září za přítomnosti Jaroslava Sklenáře (významného podporovatele projetu) proběhlo samotné přestřihnutí rudé stuhy. Od 26. do 28. září se pak ještě ladily nezbytné otevírací formality. Nemohli chybět ani místní buddhističtí mniši z kláštera Fuktál, kteří provoněli školu santalovým dřevem a požádali bohy o náklonnost.“
Sdružení začalo ve vesnici vyučovat již v roce 2007. V současné době pět dětí dokončuje čtvrtý ročník znalostí základní školy a především starší děti úspěšně dohánějí úroveň svých vrstevníků v běžných indických školách. Občanské sdružení Surya zaměstnává učitele a provozuje budovu školy, čímž plnohodnotně zastupuje stát. Ve škole působí stálý tým pěti učitelů složený ze tří tibeťanů a dvou evropanů. Momentálně se střídají dobrovolní učitelé Tiago Pedrosa a Josef Hrubec s Ondřejem Marvánkem a Jiřím Nešporem, kteří povedou školu až do ledna roku 2010. Milým překvapením pro sdružení je, že všichni tibetští učiteké požádali o prodloužení smlouvy. Tento fakt nasvědčuje tomu, že tamější učitelé práci sdružení respektují a chtějí se na dalším rozvoji školy podílet.
Vzdělávání dětí však není jedinou aktivitou, kterou se občanské sdružení Surya zabývá. Vystavělo s vesničany skleník, který je provozován společně s asociací matek a vzbudil u místních velký zájem. Zástupci sdružení ve vesnici poskytují celoročně také první pomoc a pomahájí s ošetřením běžných denních, ale i závažnějších zranění, což se ukázalo jako nezbytná součást působení evropských učitelů v místní komunitě. Surya organizuje i filmové večery a pracuje na vzdělávání dospělých.
Novinky z Kargyaku nám prozradil portugalský dobrovolný učitel Tiego Pedrosa: “V srpnu byla jeho svátost Dalajláma v Padumu. Všichni žáci ze školy se na něj jeli podívat a poslechnout si jeho přednášky. Pro mnohé to bylo poprvé, co byli pryč z vesnice, poprvé viděli tolik lidí pohromadě a poprvé jeli autem. Tohle velké dobrodružství určitě ještě zvýší jejich nadšení učit se novým věcem a lépe komunikovat s okolním světem. Zpáteční cesta do vesnice byla také příjemná. Během dvoudenního pochodu jsme potkávali známé a studenty, kteří se také vraceli z Padumu a nikdo nemluvil o ničem jiném, než o návštěvě Dalajlámy.
Také nás navštívil zástupce místního Úřadu pro vzdělání (ZEO), pan Bhutto. Jsme rádi, že jsme mu mohli ukázat, jak škola funguje. Zdálo se, že je příjemně překvapen vysokou úrovní.
Byl to šok, když jsem si uvědomil, že už za týden budu muset opustit Kargyak a odjet zpátky do Evropy. Je mi z toho smutno. Tolik věcí se podařilo udělat, ale ještě hodně je toho potřeba. Jsem si jistý, že noví dobrovolníci, snadno vymyslí a zrealizují nové projekty. Já bych teď měl začít balit a připravit se na loučení s dětmi. To nebude vůbec lehké.”
Surya bude ve svých nastavených aktivitách pokračovat. V zimě se navíc očekává nárůst ze součastných 40 až na 60 žáků, což je plná kapacita této unikátní školy.