Aktualizováno 26.1.2021
Programu vévodí známý andaluský ansámbl Accademia del piacere, charismatický německý soubor Echo du Danube či hvězdné trio Bauwien van der Meer, Richard Egarr a Masumi Nagasawa. Nechybí ani pěvecké hvězdy – letos se představí Isabelle Druet a Alain Buet. Letní slavnosti staré hudby jsou již patnáct let neodmyslitelnou součástí letní Prahy, a to v neposlední řadě díky propojení vytříbené dramaturgie a unikátních historických prostor.Byl zahájen předprodej vstupenek, jejichž cena se pohybuje od 250 do 1200 Kč. Více informací na www.letnislavnosti.cz.
Dramaturgie jubilejního patnáctého ročníku s podtitulem Slasti a milosti se tentokrát zaměří na světskou a duchovní hudbu, jejich kontrasty i vzájemné prolínání. V honosných historických prostorách Pražského hradu tak zazní velkolepá barokní díla, která byla uvedena při příležitosti pražské korunovace císaře Karla VI., i lidová hudba z Iberského poloostrova, magický prostor kostela Panny Marie Sněžné se rozezvučí středověkými hymny a žalmy z katedrály Notre-Dame v Paříži, zatímco barokním interiérem Trojského zámku se ponesou líbezné tóny pantaleonu, oblíbeného nástroje Ludvíka XIV.
Program nezapomíná ani na oslavy Roku české hudby. „Program připomene především díla autorů českého původu, kteří se proslavili v cizině, nebo německých autorů narozených v Českých zemích. Právě jim bude věnováno několik večerů. “ říká Markéta Semerádová, ředitelka Letních slavností staré hudby.
Slavnostní zahájení jubilejního 15. ročníku Letních slavností staré hudby proběhne v krásném prostředí Zámku Troja. Německý soubor Echo du Danube zde 14. července představí barokní raritu – Pantaleon, oblíbený nástroj (rozměrné psaltérium) francouzského krále Ludvíka XIV. V programu zazní skladby pro pantaleon, harfu, violu da gamba a další nástroje od německých, francouzských a italských autorů, z nichž mnohé v České republice zazní poprvé.
Tradici jednohlasých a vícehlasých zpěvů v nočních modlitbách církve ve 13. století je věnován další z festivalových večerů – Nocturne. 16. července zazní v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí středověké žalmy, hymny a modlitby v podání norského vokálního ansámblu Trio Mediæval.
Hned dva z večerů zavedou návštěvníky do hudební historie iberského poloostrova. Honosné prostředí Rudolfovy galerie Pražského hradu roztančí 22. července španělská Accademia del piacere s podmanivým programem Barroco y flamenco. Ve znamení jižanského léta bude také pulsující vystoupení portugalského souboru Sete Lágrimas 28. července v Zámku Troja.
24. července vystoupí v Tereziánském sále Břevnovského kláštera soubor v neotřelém složení soprán, kladívkový klavír a klasicistní harfa, a to ve hvězdném obsazení Bauwien van der Meer, Richard Egarr, a Masumi Nagasawa. Program s názvem Milostný struny hlas přenese diváky do hudebního salonu počátku 19. století.
30. července se v kostele sv. Šimona a Judy představí brilantní {OH!} Orkiestra Historyczna z Polska. V unikátním, uchu lahodícím nástrojovém obsazení (trubky, housle, violy da gamba, varhany a kontrabas) zahrají sonáty velkého barokního houslisty a skladatele H. I. F. Bibera určené „pro každý čas“ a příležitost, Od krčmy k oltáři.
Festival zakončí velkolepě koncipovaný francouzsko-český projekt Grácie a majestát. 6. srpna ve Španělském sále Pražského hradu zazní orchestrální skladby a árie z oper slavných barokních skladatelů (J. J. Fux, J. D. Zelenka, J. C. F. Fischer, J.-Ph. Rameau) v podání vynikajících francouzských sólistů Isabelle Druetové a Alaina Bueta a barokního orchestru Collegium Marianum.
Pořadatel Collegium Marianum – Týnská škola
Spolupořadatel Nadace Collegium Marianum
Festival se koná pod záštitou primátora hl. m. Prahy Tomáše Hudečka a starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého.
Festival se koná pod záštitou České komise pro UNESCO.
Festival je členem European Early Music Network.
Koncerty 22. 7. a 6. 8. se konají ve spolupráci se Správou Pražského hradu v rámci cyklu Hudba pražského hradu.
Za laskavé podpory
hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Městské části Praha 1, Státního fondu kultury ČR, Správy Pražského hradu, Polského institutu v Praze, Francouzského institutu v Praze, Velvyslanectví Španělska, Česko-německého fondu budoucnosti, Portugalského velvyslanectví v Praze, Institutu Cervantes v Praze, Velvyslanectví Nizozemského království v Praze, Maďarského kulturního střediska, Nadace Collegium Marianum a regionu Katovice.
Partneři
ING, Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy, Hotel Constans, Tiskárna Flora, WDLux, Vinařství Baloun, Metamorphosis
Hlavní mediální partner
Český rozhlas 3 Vltava
Mediální partneři
Harmonie, Respekt, České noviny, Xantypa, Literární noviny, Hudební rozhledy, Opera Plus, Živá historie, Tajemství české minulosti, Národní knihovna České republiky, Psychologie, Rok české hudby
Pořadatel:
Collegium Marianum, Vodičkova 32, Praha 1, tel. 224 229 462, 731 448 346
PROGRAM
SLASTI a MILOSTI
pondělí 14. 7. 2014, 20.00
Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
Pantaleon
Nové psaltérium pro barokní Evropu
(A. Caldara, G. P. Telemann, M. Marais)
ECHO DU DANUBE (Německo)
Elisabeth Seitz – psaltérium
Christian Zincke – viola da gamba, umělecký vedoucí
středa 16. 7. 2014, 20.30
kostel Panny Marie Sněžné
Jungmannovo náměstí 18, Praha 1
Nocturne
Středověké noční modlitby v katedrále Notre-Dame
TRIO MEDIÆVAL (Norsko):
Anna Maria Friman, Linn Andrea Fuglseth, Berit Opheim – zpěv
úterý 22. 7. 2014, 19.30
Pražský hrad, Rudolfova galerie, Praha 1
Barroco y flamenco
Ke kořenům španělského flamenca
ACCADEMIA DEL PIACERE (Španělsko)
Fahmi Alqhai – viola da gamba, umělecký vedoucí
čtvrtek 24. 7. 2014, 20.00
Břevnovský klášter, Markétská 1, Praha 6
Milostný struny hlas
Hudební salon počátku 19. století
(J. L. Dusík, J. Haydn)
Bauwien van der Meer – soprán
Richard Egarr – kladívkový klavír
Masumi Nagasawa – harfa
pondělí 28. 7. 2014, 20.00
Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
Tururu farara
Portugalské baroko a tradiční zpěvy ze zámoří
(M. Machado, G. Fernandes Luís de Milán)
SETE LÁGRIMAS (Portugalsko)
Filipe Faria, Sérgio Peixoto – zpěv, umělecké vedení
Středa 30. 7. 2014, 19.30
kostel sv. Šimona a Judy, Dušní, Praha 1
Od krčmy k oltáři
Biberovy sonáty pro každý čas
{oh!} ORKIESTRA HISTORYCZNA (Polsko)
Martyna Pastuszka – housle, umělecká vedoucí
středa 6. 8. 2014, 19:30
Španělský sál, Pražský hrad
Grácie a majestát
Z barokní Prahy do klasicistní Paříže
(J. J. Fux, J. D. Zelenka, J. C. F. Fischer, J.-Ph. Rameau – orchestrální díla a árie z oper)
Isabelle Druet – soprán
Alain Buet – bas
COLLEGIUM MARIANUM
Lenka Torgersen – koncertní mistr
Jana Semerádová – umělecká vedoucí