Aktualizováno 9.7.2018
V roce 2007 se tato akce jako hudební festival koná již po osmé. Setkají se zde dětské, ale i dospělé cimbálové a lidové muziky valašské kultury Karpatského oblouku ze Slovenska, Polska, Těšínského Slezska a Moravského Valašska.
Tradice hudebního festivalu byla založena v roce 1999 s názvem „Setkání cimbálových muzik Valašského království“, kdy se neformálně sešly cimbálové muziky z Valašska, aby se nejen poznaly, ale porovnaly i svou úroveň s ostatními a vzájemně se pobavily.
PROGRAM :
Čtvrtek 17. května 2007
Otevření soutěžní výstavy dětských kreseb v dolním vestibulu Domu kultury. Výstava je tématicky zaměřena k hudebnímu festivalu. Nejlepší díla budou oceněna věcnými odměnami.
Pátek 18. května 2007
15.00 hod. koncert orchestru I ZUŠ z Frenštátu p. R.
15.45 hod. vystoupení souboru Valášek MŠ Markova ulice
16.00 hod. pořad „Setkání dětských lidových muzik“
18.30 hod. odborný seminář pro dětské muziky (povede hudební redaktor ČRo z Ostravy Jan Rokyta a emeritní ředitel Valašského muzea v přírodě z Rožnova p. R. PhDr. Jaroslav Štika, Csc.
V pořadu „Setkání dětských lidových muzik“ vystoupí 14 dětských lidových muzik ze Slovenska, Těšínského Slezska, Moravy a Valašska: Jaloveček z Hovězího, CM Rudy Magdona ze Vsetína, Lipka z Jablunkova, Bača z Valašského Meziříčí, Valášek ze Zlína, CM ZUŠ z Bojkovic, Klobučánek z Valašských Klobouk, CM ZUŠ Zd. Buriana z Kopřivnice, LH Mladost z Povážské Bystrice (SK), Kovalíček z Ostravy, Sedmikvítek z Frenštátu p. R., Hudecká muzika Kopaničárek ze Starého Hrozenkova, Světlina z Hutiska-Solance a CM „Z Radhoště“ z Rožnova p. R.
Sobota 19. května 2007
9.30 hod. přijetí účinkujících a hostů u starosty města
10.30 hod. koncert dechové hudby Javořinka z Lichnova
12.00 hod koncert orchestru II ZUŠ z Frenštátu p. R.
13.00 hod. zahájení hudebního festivalu
13.30 hod. pořad „Setkání cimbálových muzik Valašského království“
16.00 hod. pořad „Vystoupení zahraničních účastníků a hostů“
17.30 hod. pořad „Už sem se oženil …“
20.30 hod. „Přátelské posezení účinkujících“ v Domě kultury
Tradičním programem je pořad „Setkání cimbálových muzik Valašského království“, kde letos 10 cimbálových muzik z Valašska seznámí širší veřejnost se svou bohatou tradiční plodnou činností i současným zajímavým repertoárem. Vystoupí zde: Valašský vojvoda z Kozlovic, Jadernica Valašského Meziříčí, Prameny z Fryštáku, Valášek z Kozlovic, Javorník z Nového Jičína, CM J. Nechanického ze Vsetína, Bukovinka z Bystřice p. H., CM a gajdošská muzika J. Černíka ze Zlína, Klobučan z Valašských Klobouk a jako host Kotci z Frýdlantu n. O. Pořad připravila Marie Hrnčířová a slovem doprovází moderátorka Dagmar Misařová z Českého rozhlasu v Ostravě.
V pořadu „Vystoupení zahraničních účastníků a hostů“ vystoupí lidové hudby Oravan z Nižné na Orave, Nowina z Jablunkova, Považan z Povážské Bystrice (SK), Jetelinka z Jaworzynki (PL), Ječmínek z Rajce-Jestřebí a Terchovská muzika z Terchové (SK). Diváci budou mít možnost v nevšedním programu posoudit velmi zajímavé rozdílnosti i některé společné znaky valašské kultury Karpatského oblouku i vystoupení hosta z Moravy. Pořad připravila a uvádí Gabriela Golasová.
Kromě těchto tradičních pořadů chystáme pořad „Už sem se oženil …“, kde se v lidových písních 14 muzik Karpatského oblouku dozvíte, co se všechno v manželské „institucí“ může přihodit. Vystoupí zde: Radhošť z Trojanovic, Prameny z Fryštáku, Klobučan z Valašských Klobouk, CM J. Nechanického ze Vsetína, Javorník z Nového Jičína, Ječmínek z Rajce-Jestřebí, Nowina z Jablunkova, CM a gajdošská muzika J. Černíka ze Zlína, Považan z Povážské Bystrice, Valašský vojvoda z Kozlovic, Jetelinka z Jaworzynki, Terchovská muzika z Terchové, Kotci z Frýdlantu a Oravan z Nižné na Orave. Pořad připravila a uvádí Zita Kučová.
Cílem hudebního festivalu je seznamovat veřejnost s bohatou tradicí a tvůrčí činností cimbálových muzik Valašska a zároveň regionů svázaných s valašskou kulturou Karpatského oblouku a hostujících muzik. Našim cílem je i podpora rozvoje dětských a dospělých muzik, propagace lidové kultury a její zachování pro budoucnost. Hovoří o tom i prohlášení vlády o podpoře kultury a vkladu naší svébytné kultury do společného bohatství Evropské unie s cílem udržet národní kulturní poklad pro budoucnost. Náš hudební festival se právě snaží tuto kontinuitu jedinečných a bohatých tradic udržovat a propagovat i rozvoj lidových tradic trojmezí Polska, Slovenska a Moravy. Dokládá to i účast představitelů našeho politického života, kteří převzali nad naším hudebním festivalem záštitu – předsedy vlády ČR Mirka Topolánka, ministra vlády bez portfeje Cyrila Svobody, poslance PSP ČR Ladislava Šincla, dalších hostů a tradiční účast Královny matky Valašského království Jarmily Šulákové.