Aktualizováno 26.1.2021
„Ve Všeněcku je spousta žen, které potřebují pomoci se vším tím, co západní ženy už dávno nedělají, anebo nestíhají dělat. Mají totiž kariéru, píší články do časopisů, produkují seriály o rodině, sportují, zajímají se o zdravou stravu, dodělávají si doktorát, navštěvují různé kurzy a také mají děti. Mají děti, se kterými potřebují pomoci, protože jak to má člověk všechno stihnout?“ přibližuje inscenaci dramaturgyně Dagmar Radová. Dívky mají hlídat potomky všeněckých žen vytížených prací a jinými povinnostmi. Ale všeněcká realita je poněkud jiná, než si představovaly. Namísto členů rodiny se z nich stávají novodobé služky, „holky pro všechno“, které musí zvládnout nejen rozmazlené děti, jejich hysterické matky, ale i otce, kteří se prakticky nikdy ze svého kosmu nevracejí domů…
Současná a cenami ověnčená německá autorka Felicia Zeller napsala velmi vtipný, ironický text o západních matkách a jejich au pair z Východu. „Každodenní situace, které se točí kolem péče o děti, se prolínají se zásadními otázkami po tom, jak moc dokážeme řídit svůj život, jakým alibismem a bohorovností sami sebe živíme a jak moc padáme do nástrah nepředvídatelného vesmíru životního chaosu, kde se kdykoliv a cokoliv může vznést. Vše je zabaleno do neméně humorného a lehce stylizovaného jazyka,“ dodává Radová.
Režisérem inscenace, která na scénu přivádí až na jednu astronautickou výjimku samé ženy, je muž – Ondřej Elbel, který nemá strach z dámské přesily, a přestože se Astronauti dotýkají přetrvávajících rozporů mezi Západem a Východem, spatřuje důležitost tématu také v jiné vrstvě: „Pro mě je dominantním tématem osamělost a touha po tom, aby postavy někdo poslouchal, aby je vnímal. Boj o jejich místo na slunci, který je docela náročný a často bezvýchodný,“ uvádí Elbel.
V hlavních rolích se divákům představí tři nové členky souboru činohry Tereza Richtrová, Lucie Končoková a Izabela Firlová spolu s hostující Anetou Kernovou, dále Alexandra Gasnárková a Petr Houska. Výtvarník Jan Štěpánek a hudebník Tomáš Vtípil se postarají o to, aby tento kosmos upracovaných žen a jejich au pair se stal na energii, rytmus, barvy a smích bohatou kosmonautickou výživou.
Premiéra 23. ledna 2015 v 19.00 hodin ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka.
KDO JE ONDŘEJ ELBEL?
Divadelní režisér a dramaturg se narodil v roce 1976 v Opavě. S divadlem začínal v opavských amatérských souborech a pak jako jevištní technik v Dejvickém divadle. Vystudoval činoherní režii na JAMU v ateliéru Arnošta Goldflama. Absolvoval v roce 2006 hrou Arthura Leeho Kopita Tatínku, ubohý tatínku, maminka tě pověsila v šatníku a mně je tak smutno. Během studií i po nich režíroval v Divadle v 7 a půl například Kerouacovy Podzemníky nebo scénickou úpravu komiksu Roger Krowiak a tajemství zákeřného paštikáře. Od roku 2004 byl dramaturgem a režisérem v brněnském HaDivadle, kde mimo jiné vytvořil inscenace jako Ředitelská lóže (Goldflam), Ucho (Procházka, Procházková) nebo Čapkovu Věc Makropulos v hlavní roli s Kamilou Kalousovou Valůškovou, která se hrála sedm sezón. Výrazněji spolupracuje i s Divadlem Polárka (Robinson Crusoe nebo Drákula) a v posledních sezónách také s Národním divadlem Brno. Od roku 2009 působil jako umělecký šéf Divadla Šumperk. Je také autorem několika her.