Aktualizováno 9.7.2018
Stejně jako Nas, Talib Kweli nebo Common patří k nejuznávanějším lyrikům světa nebo Timbaland, The Neptunes či Dr. Dre patří k nejzásadnějším producentům planety, patří kápo se jménem Scratch k těm nejlepším beatboxerům na celém širém světě. Když si otevřeš kteroukoliv dobrou encyklopedii, pod slovem bubení a.k.a. beatbox, tam bude jeho fotka s vysmátým obličejem. Přímo z města virem H.I.V. infikovaných právníků a z domova basketbalistů 76ers, metropole Filadelfie přichází muzikant, hip hoper a v první řadě nenapodobitelný bavič- Scratch. Aniž by tě poctil prvotřídním rýmem či zahrál na hudební instrument, stejně tě dostane. Oněm se totiž dá říci i bez zbytečného pochlebování a přehánění, že patří k těm nejschopnějším představitelům pátého elementu hip hopu zvaného beatbox.
Lidem se zaryl hluboko do podvědomí jako součást nejlepší hip hopové kapely, která hraje na živo a kterou všichni znají pod jménem The Roots. Původně byl Scratch členem filadelfského uskupení Schoolz Of Thought, v roce 98 však naskočil do rozjetého expressu The Roots(debutoval na desce Illadelph Halflife), aby o pět let později na jedné ze zastávek opět vyskočil a pokračoval už jen jako pěší sólista. Má na pažbě zářez za LP The Embodiment Of Instrumentation, které vyšlo v roce 2002 na labelu Rope A Dope a kde se krom zmiňovaných The Roots, objevili i třeba Dice Raw, Bilal či Jill Scott. Na jeho nové desce Loss 4 Wordz by měl spolupracovat i s lidmi jako Gorillaz či Kanye West.
Každý má určité schopnosti a svoje limity, ty jeho jsou značně posunuté a pro většinu smrtelníků nepochopitelné. Kde většina pouze sní a nebo má jen zbožná přání, on je tam v těch výšinách schopný pracovat. Možná mu v tom dost dobře pomáhají ty miniaturní bicí a gramofony, které má implantované v jeho puse. Ne, kdepak, možná to tak někdy zní, tohle není žádný trik. Scratch je přirozený bavič, který rozjede zatáhlou party, na kterou nedorazil objednaný DJ, MC a moderátor. Je schopný, kdykoliv rozjet svoji show a to jen s pomocí mikrofonu a své pusy. Bude stát sám na pódiu a publikum bude přesto čučet s otevřenou pusou jako kdyby měli před sebou celý ansábl polonahých krasavic Všechny ty bubny, skreče a dále neidentifikovatelné zvuky, které z něj vycházejí, způsobují to, že si posluchač zablokuje krční páteř od neustálého pohybu hlavou ze strany na stranu. Obzvláště v momentě, kdy se dozví, že dotyčná instrumentálka nebyla vytvořena uměle producentem ve studiu, ale čistě jen hubou alias human beatboxem.
Protože je Scratch beatboxer a byl kdysi součástí The Roots, spousta lidí ho srovnává s dalším machrem The Rahzelem. Podle odborníků je ale srovnání až na tyto dvě zmiňované informace, úplně liché. Scratch je možná ve stínu svého slavnějšího kolegy, podle odborníku má však jednoznačně navrch. Je univerzálnější a jeho schopnost simulovat jednotlivé zvuky je až dokonalá. To musíte prostě slyšet.