Aktualizováno 9.7.2018
Takhle dlouhodobá kontuita patří v historii uměleckých a kulturních časopisů k vyjímečným případům. Revolver Revue však ukazuje, že tvář, postoj a aktuálnost si může důsledně vedený časopis, zacílený na umění a kritické myšlení, zachovat i čtvrt století.
Revolver Revue vznikla v roce 1985 jako samizdatová platforma nejmladší undergroundové generace. „Po listopadu 1989 nezanikla, ale dokázala i v nových podmínkách navázat na svá základní východiska: nezávislost na jakémkoli vnějším diktátu a otevřenost vůči tématům, kterým se jinde nedostává žádoucí pozornosti“, říká šéfredaktorka Terezie Pokorná, která „časopis kulturní sebeobrany“, jak zní jeden z jeho sloganů, řídí již od roku 1993. „Těžiště zájmu RR se po listopadu 1989 mohlo přesunout ještě víc k umění a kultuře, protože politika a žurnalistika s ní související ovládly prostor nových masmédií“, dodává jeden ze zakladatelů RR, malíř Viktor Karlík.
Dnes je RR obsáhlým čtvrtletníkem, v němž se příspěvky z české i světové literatury a výtvarného umění setkávají se stránkami věnovanými designu, architektuře, filmu, divadlu i kritickému myšlení. Výrazný profil Revolver Revue je dán nejen spoluprací s vyhraněnými umělci, překladateli či kritiky, ale třeba i důrazem na grafickou podobu a rovněž převažujícím zájmem o významné, ale obecněji dosud málo známé osobnosti – proto RR širší veřejnosti objevila velké množství posléze proslulých literátů, výtvarníků či kritiků a otevřela celou řadu předtím neprozkoumaných témat.
„Myslím, že stálou živost si Revolver Revue udržuje i proto, že se nikdy neomezovala jen na vydávání samotného, byť velmi obsáhlého časopisu“, soudí Terezie Pokorná. Před rokem 1989 se osobnosti kolem Revolver Revue výrazně angažovaly v nezávislé politicko-společenské sféře, v poslední době jsou jeho zástupci činní například v iniciativě Za Česko kulturní. RR průběžně pořádá literární večery, výstavy a jiné kulturní akce. Pravidelně uděluje prestižní Cenu Revolver Revue. V letech 1995–2005 vydávala redakce RR paralelně ještě druhý časopis, Kritickou Přílohu. Dnes se redaktoři RR soustřeďují i na vydávání knižní Edice RR, orientované na českou i světovou literaturu, výtvarné umění, design, kritiku a publicistiku – v loňském roce slavil úspěch například v RR vydaný román Martina Ryšavého Cesty na Sibiř nebo Štormovy Eseje o typografii.