Aktualizováno 26.1.2021
V rámci Reggae Ethnic Session probíhají také workshopy, které se věnují hře na bubny a jiné hudební nástroje z různých koutů světa. Důraz je také kladen na doprovodné aktivity jako je stravování (jižní a východní kuchyně,vegetariánská strava, čajovny a kavárny), čínské masáže, stánkový prodej ethno a ekologických výrobků tak, aby korespondovaly s celkovou filozofií festivalu.
Reggae Ethnic Session se od roku 2000 rozrostl a stal se skutečným pojmem. Co se týče kapel, zahráli si u nás jak světově uznávaní muzikanti, tak amatérské, neméně pohodové kapely. Všichni tito umělci měli vedle nadšení pro muziku především společnou touhu po nevšedním zážitku a po setkávání se s novými lidmi…
Ve výběru kapel byla vždy patrná snaha o široký záběr. Z minulých ročníků určitě stojí za zmínku:
Macka B + The Royal Roots + Mad Profesor (UK), Cañaman (ESP), Tumbao (PL), Yellow Umbrella (D), Hypnotix (CZ + Bangladéš), Čankišou (CZ), Polemic (SK), Švihadlo (CZ), Šum svistu (CZ), Banco de Gaia (UK), Regatta 69 (USA), Tigris (HU), Dj´s ze Senegalu, Jamajky, Mali, Peru, Bangladéše, Kanady….
Festival se od svého vzniku stal jednou z nejzajímavějších hudebních událostí v ČR, kam se sjíždí návštěvníci nejen z celé naší země, ale i ze zahraničí.
Hlavní hvězda RES 2007 – CLOTAIRE K
Když se hovoří o uchovávání prastaré hudby, existují dva názory. Jeden říká, že by se měla nabalzamovat nebo rovnou zmrazit, aby vzduch nezničil to, co je pravděpodobně perfektní. Druhý říká, že jediná možnost, jak hudbu uchovávat, je hudbu inovovat. Clotaire K zapadá do té druhé skupiny.
Není pochyb, že pro Clotaire K není jednoduché zanechat skutečnou stopu v tak nedefinovatelném stylu pohybujícím se mezi hip hopovou kulturou a world music, kdy jeho práce je ze všech stran hodnocena jako příliš „jiná“. Ale pro jeho rostoucí základnu fanoušků na mnoha místech světa není Clotaire K není jen nějaký chvilkový přelud na breakbeatové scéně.
Clotaire K má výjimečný talent zachytit podstatu každého hudebního žánru, který se objevuje v jeho hudbě. Je mistr protikladů a harmonie, spojuje naprosto rozdílné styly. Jeho hudba v sobě spojuje prvky východní i západní kultury, výsledkem je přirozený, originální a strhující mix. Spojuje tanečnost západního zvuku hip-hopu i rychlejších nerovných beatů spolu s hlubokými emocemi vyzařujícími z orientálních písní a melodií.
Clotairův debut “Lebanese” je dokonalou ukázkou multikulturního poselství, jež nečekané ingredience kombinuje s výjimečným citem a vkusem. Libanonsko-francouzské-anglické texty jsou ve všech svých třech polohách autentické a s výpovědí, hudební složka pak čistým koktejlem správně syrového i správně “čistého” hip-hopu a tradičních, přesto současně znějících a nad klasický hudební standard desku povyšujících, orientálních prvků.
Dalšími hudebními lákadly festivalu budou španělská skupina Los Ministers pohybující se na pomezí rocksteady, funku a ska, Son Caliente, v Česku usazená, původem však kubánská kapela, kubánský DJ Pedro Rodriguez, belgický Raggamuffinwhiteman a pochopitelně řada zástupců domácí scény, mezi nimiž nebudou chybět Sto zvířat, Švihadlo, Fast Food Orchestra, Tleskač, United Flavour, Al-Yaman, Prague Ska Conspiracy, Mr. Cocoman & Solid Vybez, G8 Transglobal, či Tam-Tam Orchestra.
Program zde