Aktualizováno 9.7.2018
Na vrchol pomyslného žebříčku bych položila tu první – Jonathan Livingston Racek
Ten jemný, ale tak silný příběh racka, kterého zavrhlo vlastní hejno. Nechtěl se plahočit za každým soustem, za mrtvými rybami a svádět boj o každodenní přežití. Chtěl se učit létat, užít si létání. A šlo mu to. Stejně jako v lidské společnosti jsou vyvrženi jedinci, kteří se liší a příliš „létají“, i racek se ocitl sám. A tehdy našel sám sebe a nové hejno.
„„Chceš-li být šťastný, zjisti, co miluješ ze všeho nejvíce. Vrhni se do této lásky s odvahou, vytrvalostí a maximální rozhodností.
Odměnou za tvé snažení ti bude zavržení a vyloučení ze společnosti tvých přátel a blízkých. Pokud se však odmítneš vzdát, pokud přežiješ osamělost a pevně se přidržíš své lásky, zjistíš, že máš nové přátele, novou rodinu, která tvé hodnoty a ideály sdílí. S nimi dolétneš dál a výš, než si dokážeš představit.“
Jeho knihy jsou lehké jako pírko, povznesou vás… ale to může být kupodivu celkem těžké a pro někoho to může být velmi těžké čtivo. Kdo se jen trošku kdysi dotkl podobných myšlenek či podobných osudových peripetí, které Richard Bach ve svých dílech popisuje, ihned pochopí. Zažíváte úžasnou radost, když zde autor nahlas vysloví to, co jste jen tušili a co jste se báli sami sobě přiznat. Nebo co jste vůbec neuměli slovy pojmenovat, jen jste matně „věděli.“ Tady se vědění ztělesňuje ve slova…
Vše umocňují něžné, decentní obálky, které zcela beze zbytku evokují v duši budoucího čtenáře to, co najde uvnitř. Něco bílého, lehkého a nesmírně pravdivého.
Na druhém místě je Most přes navždy
Tady je spousta lásky a obrovské osobní přitažlivosti mezi samotným autorem a jeho životní družkou Leslie Parrishovou. Příběh utkán ve zcela obyčejných kulisách, jaké můžeme zažít i my. Setkávají se zde osudoví partneři, ale není to navzdory očekávání, něco dokonalého. Cestu k sobě hledají složitě, mnohdy to velmi bolí. Ale výsledek stojí za to. Mnohé dialogy a mnohá vysvětlení tu naprosto přesně zapadnou do srdcí těch, kdo někoho milovali a z nejrůznějších světských důvodů ho ztratili.
Richard David Bach (23. června 1936) je americký spisovatel, jehož dílo je nenapodobitelné. Často se v jeho knihách píše o létání, ať fakticky či metaforicky, protože on sám létání miloval od svých 17 let a v určitých chvílích používá i prvky autobiografie. Jeho životní filozofií je naše nesmrtelnost, žití v mnoha životech, ve kterých se učíme a ve kterých máme dát zejména na naši „hravost“.
Mezi jeho další díla patří ILUZE, dialog s Mesiášem, dialog s člověkem, jež i jeho učí poznávat svět a souvislosti života. PŘÍRUČKA MESIÁŠE je potom inspirativní knihou plnou právě těchto nasbíraných moudrostí. A NIKDO NENÍ DALEKO, něžná kratinká kniha o cestě za malou rostoucí dívenkou s přáním k narozeninám. V ní pochopíme, že už jen tím, že někoho milujeme, jsme s ním.
Vydalo nakladatelství Synergie