Aktualizováno 26.1.2021
Linda Kohanov: S koněm mezi světy
Když už jsem v této knize myslela, že mne ničím nedojde, nepřekvapí, protože všechno to se už stalo, začala autorka psát nejen o hlubokém milostném životě koní, ale pak i o mateřské lásce a víc nebudu prozrazovat, protože tato kniha je úžasným propletencem terapeutického textu, životních zkušeností autorky, jejích klientů, a všudypřítomného faktu, že kůň mimořádně cítí emoce a používá intuici pro své přežití i komunikaci se svými druhy. A i s lidmi, když na to přijde. Koně totiž umí vnímat jakési molekuly přenášející a vibrující právě emocionálními vjemy. Když jsem chtěla skoro už protestovat, tak kromě toho, jak je vše vědecky dokázáno, tak této zkušenosti odpovídá i to, že v jistých situacích dokážeme i my vnímat rozpoložení druhého člověka, aniž by třeba toto rozpoložení navenek ukazované, odpovídalo chování člověka. Pořád je to jeden a ten samý princip.
Vyhrajte tuto knihu! Soutěž najdete ZDE!
„Během zkoumání těchto dynamických jevů jsem došla k názoru, že emoce nevytváří výhradně mysl, nejsou jednoduše součástí naší představivosti. Nedávné práce Candace Pertové a jiných vědců působících v oblasti psychoneuroimunologie ukazují, že molekuly přenášející emocionální informaci (zvané neuropeptidy) nejsou generovány pouze mozkem, ale i jinými místy na celém těle, a nejvíce srdcem a útrobami. Když mají lidé „vnitřní pocit“, nemluví metaforicky. Koně, jakožto zvířata s extrémně velkými a citlivými vnitřnostmi – a stejně tak srdcem – , mají obrovský rezonanční povrch pro přijímání emočních informací a reakci na ně. Jako všichni savci mají mozkovou kůru, tedy část mozku spojenou s učením a hlubším myšlením, i když není tak rozvinutá jako u člověka. Proto koně s větší pravděpodobností kladou větší důraz na emoce než na rozum…“
Kniha mne ovlivnila natolik, že jsem se dala i do hledání terapie v České republice. Stačí google a najdete též. Je to vzácný obor, ale úspěšně se rozvíjí a to taková zážitková psychologie, která pomůže člověku rozklíčovat jeho vlastní život a nadále s ním nějak naložit. V závěru knihy jsou všechny emoce dopodrobna rozebrány, heslovitě, jasně, stručně. Mezi tu nejčastější v dnešní době patří strach, takže co se o něm tady píše…
Strach
Sdělení: Intuitivní zaměřené uvědomění si něčeho, co ohrožuje naše fyzické, duševní, emocionální zdraví
Otázky k dotázání na emoci: Co hrozí? Jaké opatření musím přijmout, abych se posunul do bezpečného postavení?
Zintenzivnění: Obavy, úzkost, zmatenost, otupení smyslů, panika, hrůza, disociace
Panika a hrůza plynoucí ze skutečného a urgentního ohrožení, které je ignorováno, často odkazuje k nějakému zranění nebo traumatu, jež příslušná osoba nemohla vyřešit, nebo se je jím zesíleno. Práce Petera Levina, autora kniha Probuzení tygra, a díla v oblasti somatické psychoterapie přinášejí důležité náhledy nabízející se terapeutům, kteří pracují s lidmi přeživšími nějaké trauma. Disociace – stav, který nastává, není-li člověk schopen uniknout ze zdánlivě smrtící situace – lze pozorovat u mnoha koní, kteří byli „zlomeni“ metodami na principu dominance. Přeživší sexuální napadení se často spřátelí s koňmi, kteří byli trénováni tímto agresivním způsobem.
Někdy strach zesílí, když se začneme disociovat nebo intelektualizovat v situaci, kdy je zapotřebí je vnímat celým tělem. V takovém případě se strach často jednoduše rozplyne při prodýchání stažené solární pleteně. V tomto případě nám tato emoce jednoduše říká: „Zůstaň ve svém těle!“
Empatie, beletrie?
Oboje. Často jsem váhala, jestli je kniha nádhernou beletrií, nebo jestli je to čistá psychologie či osobní zpověď autorky. Od každého totiž trochu. A tak nenápadně je vše provázáno, že vás čtivo doslova strhne. Zastavovala jsem se často, protože jsem o mnoha věcech zde napsaných potřebovala přemýšlet. Potřebovala jsem je vstřebat, tak byly zásadní a tak byly novátorské. A byly také tolik logické! Zjistila jsem, že koně jsou drtivou většinou lidí velmi podceňováni, ačkoliv všichni v nich tu moudrost a jejich schopnosti tušíme.
Autorka velmi pečlivě pracovala na slovech, na informacích, na čtivosti. Čest také překladatelce, protože knihu zachovala v její nádherné dynamice. A zjištění, že skrze koně můžete prolévat emoce, které sami prolít nedokážete, je zlomové!
O autorce:
Linda Kohanov je spisovatelka, lektorka, cvičitelka jezdectví a trenérka koní, která se specializuje na workshopy a psychoterapii, obojí za asistence koní. Dovedným promísením „nadpřirozena“, totiž svých věšteckých snů, s výzkumem v rámci své rozsáhlé hipoterapeutické praxe Linda Kohanov vytvořila neobyčejné dílo, které jistě zaujme jak dlouholeté jezdce, tak čtenáře zajímající se o zkoumání nejhlubších vztahů a vazeb mezi zvířetem a člověkem. V nakladatelství Synergie vyšla také její první kniha Tao koně.
Linda Kohanov dříve pracovala jako producentka rádia a hlasatelka, byla také hudební kritičkou a redaktorkou. Se svým manželem, skladatelem a hudebníkem Stevem Roachem, a svými koňmi žije nedaleko Tusconu v Arizoně. www.eponaquest.com
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2016, www.synergiepublishing.com