Aktualizováno 26.1.2021
Laurie R. Kingová: Hrůzná vláda žen
Detektivka ze série příběhů o Mary Russellové, žačce Sherlocka Holmese. Píše se rok 1921, a přestože se Mary stává bohatou dědičkou, nepřestává se toulat mlžnatým Londýnem v důmyslném přestrojení. Jedné noci narazí na starou známou jménem Veronica a ta ji zavede do Nového chrámu božího, což je sdružení vedené charismatickou Margery Childeovou, sufražetkou s mystickými sklony. Když se však mezi stoupenkyněmi odehraje nikoliv první ošklivá nehoda, začne Mary zajímat původ bohatství vůdkyně společenství. Na pomoc je přizván i Sherlock Holmes, který stůj co stůj musí zabránit tomu, aby Mary o své peníze přišla… a spolu s nimi taky o svůj život, píše se v anotaci a jak se ta zdá lákavá, že se jen začnete touhou třást si tohle všechno přečíst! A to ještě ubohý čtenář netuší, že těch pár úvodních slov zdaleka nevystihuje košatost slov, plnost vůní a barev, požitek pro fantazii a bravurní psychologické studie naprosto všeho, co v Hrůzné vládě žen potkáte! Od perfektně propracovaného Sherlocka Holmese až po, no já nevím, až po studené prosincové a lednové mlhy starého Londýna.
Jsou knihy, u kterých máte chuť do nich skočit a na plné pecky je prožít na vlastní kůži!
Dát po bok Sherlocka Holmese ženu? Není to moc odvážné!?
I kdepak. Mary Russellovou znají už čtenáři předchozího prvního dílu, Holmesova učednice, a pomineme-li věkový odstup, tak tu je i odstup ryzího podivínského džentlmena a sice bystré a drzé, odvážné a chytré slečny, ale přece je to slečna, která se do zkušeností s muži rozhodně nepouští.
Napadá mne, je jen málo knih o jednadvacetiletých ženách, které opravdu neřeší láskyplné blouznění, nebo ne? On ten Londýn a podivná Margery Childeová zcela zakryje jakékoliv pochyby o prázdnosti příběhu, budete do něj tak vtaženi, že vzpamatovat se z ryzí četby pár minut trvá… A ještě je ve hře jedna podivuhodná, snad až nadpřirozená událost! A nebudu vás napínat, otázka, jestli Mary Holmese má více než ráda, také přijde, jen velmi decentně, na přetřes. No a… nebudu předbíhat, ono se to nakonec tak pěkně všechno vyvrbí.
Vyhraj tuto knihu, soutěžíme o tři kousky a soutěž najdeš tady!
Jestliže první Holmesova učednice má sto procent, Hrůzná vláda žen má sto jedna procent! Ten jeden bod navíc dávám jako čtenář jen za svou až úchylnou lásku k mlze, Londýnu a všemu do morku kostí sychravému. Výtečné zimní čtení – a výtečné čtení i na léto, kdy se ochladíte… Třeba i s naší ukázkou.
„Ostrůvky světla z pouličních lamp a projíždějících aut ozařovaly vířící žlutou mlhu, jako vystřiženou z románů Wilkieho Collinse, a mimo jejich dosah panovala naprostá tma. I přesto se však nejednalo o tu nejhorší mlhu, která kdy Londýn pokryla – sotva se naše oči přizpůsobily, zjistily jsme, že vidíme dokonce na deset stop před sebe, a tudíž nám alespoň nehrozilo zakopnutí o vyčnívající dlažební kostky nebo napochodování do zdi.
Šly jsme pomalu. Pro Londýn typické, rušné hlavní třídy, střídající se s úzkými, liduprázdnými uličkami, na nichž člověk sem tam potkal jen hlídkujícího bobíka, byly dnes kvůli mlze mnohem tišší a jejich ponurost se odrážela i v zapadlých průchodech a pustých čtvrtích plných omšelých řadových domků. Margeryiny podpatky klapaly o dlažební kostky a mé jemnější podrážky na nich jen nepatrně křupaly. Příležitostně nás minula drožka nebo auta, jejichž řidiči vystrkovali hlavy z okýnek nebo mžourali přes přední sklo. Zkontrolovala jsem svou vnitřní mapu, navedla nás správným směrem, a rozhodla se Margery svěřit se svými pochybnostmi ohledně Marie…
…Zbytek její odpovědi měl pro mě zůstat už navždy tajemstvím. Cestou jsem jedním okem neustále hlídala okolí – kvůli husté mlze možná dokonce ostražitěji než obvykle -, a proto jsem nezaváhala ani na okamžik, když se tiché kroky za námi v liduprázdné uličce změnily v běh. Prudce jsem odstrčila Margery stranou a otočila se čelem k majiteli oněch kroků, z něhož se vyklubal slizký mladý muž s tenkým černým knírkem a dýkou v ruce.“
Laurie R. Kingová pochází ze San Franciska, ale od té doby, co si vzala profesora anglo-indického původu, už postupně žila ve dvaceti různých zemích pěti kontinentů. Má se svým mužem dvě děti, do Kalifornie se ráda vrací, ale vlastní i dům v anglickém Oxfordu. Série detektivek, v nichž vedle Sherlocka Holmese vystupuje i jeho mladá a neuvěřitelně bystrá přítelkyně Mary Russellová, z ní udělala spisovatelku oblíbenou téměř po celém světě. Roku 2016 vydalo Argo první díl série pod názvem Holmesova učednice, následoval druhý díl Hrůzná vláda žen. Laurie R. Kingová má na svém kontě bezpočet knih s sherlockovskou tématikou a s Mary Russellovou, takže nezbývá než se těšit na to, co ještě pronikne i k našim čtenářům. Namlsat se můžete na autorčiných stránkách: http://laurierking.com/
Vydalo nakladatelství Argo, 2016, www.argo.cz