Aktualizováno 26.1.2021
V prvním díle bylo mnoho věcí nakousnuto. Tady se v průběhu celé nahrávky postupně dozvídáme více či méně doplňující informace. Vidíme nové úhly pohledu, přicházíme do soukromí lidí, kteří zůstávaly v Mužích, kteří nenávidí ženy, skryti. Vidíme jiné souvislosti, a to je na celém příběhu to fascinující, TO – co vás chytne a nepustí. Třeba poručník Lisbeth Salanderové, advokát Bjurman hned zkraje dostane velký prostor pro své vidění situace. Dostáváme se tak do psychicky psychopata a násilníka. Do jeho logiky přemýšlení, kterou omlouvá své činy. Emoce a morálka tu víří s vidinou té promiskuitní, sociálně nezpůsobilé Lisbeth. Tak, jak ji ON viděl.
Stejně je tu vykreslen lépe vztah Eriky, jejího manžela a Mikaela – trojúhelník volných vztahů. Opět, i kdybyste nechtěli souhlasit, musíte se minimálně zamyslet nad tím, jestli takový styl života není pro některé jedince opravdu ideálním řešením.
Dvě chybičky na kráse? Mohou se stát i předností…
Stejně jako v Mužích, kteří nenávidí ženy, se tu často objevuje slovíčko „zjevně“… tady pak přichází ještě časté „konstatovala“ nebo „svraštila obočí“… Po několika hodinách poslechu jsem ale došla k závěru – konstatovala jsem J – že to vůbec nevadí. Stalo se to součástí tohoto příběhu, jeho charakteristickou stopou.
Je to totiž patnáct hodin napětí, uvolnění a nesmírné zvědavosti. A také obdivu ke Stiegu Larssonovi, který dokázal takto brilantně poskládat úžasnou zápletku.
Třetí část trilogie, Dívka, která kopla do vosího hnízda – vyjde v říjnu 2012. Už teď se těším! A to nejen proto, že v něm tuším pokračování mistrně zapletených nitek děje. Mnoho tu totiž zůstaslo otevřeno.
Stieg Larsson (15.8.1954 – 9.11.2004) byl švédský novinář a spisovatel. V roce 1977 začínal v novinách jako grafik, později se stal zpravodajem a publicistou. Novinářské zkušenosti a politické přesvědčení vedlo Stiega Larssona. Založil nadaci, jejíž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti, byl majitelem magazínu a jeho náhlá smrt ihned poté, co nakladatel přijal první díl jeho trilogie byla obestřena tajemstvím. Ve Stockholmu Stieg Larsson umírá na těžký infart a spekulace o tom, že mu bylo vyhrožováno za jeho politické aktivity, se nepotvrzují.
Nedožil se světoznámého úspěchu svého díla, kterého se prodalo přes 60 milionů výtisků ve čtyřiadvaceti zemích.
Foto: Radioservis a Renata Petříčková