Aktualizováno 9.7.2018
Po vyprodaném vystoupení v roce 2010 sem totiž opět zavítá hudební těleso, jež je jediným oficiálním pokračovatelem odkazu tohoto slavného umělce, Duke Ellington Orchestra, aby zdejšímu publiku připomnělo některé z jeho nesmrtelných skladeb. Přední americký big band přijede v náhradním termínu svého původně jarního evropského turné, které bylo přeloženo na letošní podzim. Pražský koncert, jemuž bude o den dříve předcházet vystoupení v Bratislavě, se uskuteční v pátek 28. září.
„Duke Ellington složil během svého života tolik skladeb, že je těžké vybrat ty nejlepší. Mě osobně asi nejvíce oslovuje Mood Indigo pro svou elegantní jednoduchost,“ vysvětluje kapelník Duke Ellington Orchestra, Tommy James, pod jehož taktovkou návštěvníci koncertu uslyší nejen tuto, ale řadu dalších skladeb jak v originálních úpravách, tak v osobitém podání a s jistou dávkou improvizace členů orchestru. „Svoboda, láska, úcta nebo důstojnost – to jsou jen některé z hodnot obsažených v Ellingtonově hudbě, které nás spojuje, ať už jsme odkudkoliv. A já se velmi těším na sdílení těchto hodnot s pražským publikem během nadcházejícího koncertu.“
Vstupenky na koncert Duke Ellington Orchestra jsou k dispozici exkluzivně v předprodejní síti Ticketpro. Jejich cena začíná na 850 Kč. Vstupenky zakoupené na jarní termín zůstávají nadále v platnosti. Vzhledem k organizačním změnám trio původně avizované české šansoniérky Hany Robinson v rámci večera nevystoupí. Veškeré další informace na www.brnokoncert.cz.
Uznávané umělecké těleso patří ke stálým hostům řady prestižních mezinárodních přehlídek a ceněno je i mezi odborníky specializovanými na tvorbu a interpretaci samotného Duke Ellingtona, což je i příslibem prvotřídních hudebních zážitků. Duke Ellingtona Orchestra má na kontě již přes 70 let svého působení. Po smrti Duke Ellingtona se vedení ansámblu ujal jeho syn Mercer Ellington a nyní jej vede jeho vnuk Paul.
Někteří členové v něm působí už více než 20 let, ostatní byli velmi pečlivě vybráni na základě svých dlouholetých profesních zkušeností.
Hudební ukázka:
Uměleckou úroveň big bandu střežil již Ellington, když od roku 1923 do roku 1931 hledal vhodné složení, zaměření i název svého tělesa. Duke Ellington and his Orchestra prošel křtem ohněm během hospodářské krize, aby se stal tomuto výtečnému pianistovi a autorovi více než 2 tisíc jazzových skladeb oporou až do jeho smrti. Během své kariéry Duke Ellington získal 12 Grammy, tři z toho posmrtně. Orchestrem prošlo mnoho později slavných jazzmanů i těch, kteří této formaci dali přednost před sólovou kariérou.
Duke Ellington odstartoval kariéru v období „roaring twenties“, kdy s tradicionalistickou klasikou cloumala charlestonová horečka a kdy se začaly objevovat první příznaky swingového šílenství. Mnohé hudebníky výrazně ovlivnila i další vývojová stadia jazzu od bebopu až po současnost. Duke Ellington nové vývojové trendy vnímal a vstřebával, ale jen natolik, aby neutrpěla osobitost projevu jeho orchestru a aby neovlivnil originalitu vlastní tvorby, kterou raději označoval za „americkou muziku“ než za jazz…
Partneři koncertu: Pilsner Urquell
Mediální partneři: ČRo – Radiožurnál, Harmonie, Muzikus, Houser