Aktualizováno 26.1.2021
Kde se vlastně zrodila myšlenka na uspořádání Setkání kytaristů?
Když v roce 1980 komunisté zakázali zlínský „Jazzový festival“ pořádaný tehdy nepovoleným Jazzklubem, setkali se muzikanti a zejména kytaristé ze Zlínska, aby se domluvili, jak by se mohli předvést svému publiku. Od roku 1981 do 1990 pak proběhlo 8 ročníků pod dramaturgickým vedením zakladatele festivalu Lubomíra Kovaříka. Již tehdy byla akce koncipována jako multižánrová přehlídka. Potom byl však festival „uspán“ a od roku 1999 jsme se s mou manželkou ujali pořádání festivalu ve Zlíně sami.
Za tu dobu však festival prošel řadou změn a proměn, proč se měnil?
Nejdřív jsem navázal spolupráci s jeho zakladatelem a mým dobrým kamarádem Lubošem Kovaříkem. Důležitým mezníkem byl rok 2002, kdy jsme festival rozšířili také do Ostravy. Přišly nové podněty, impulzy. Ukázalo se, že dramaturgie potřebuje nějakou změnu. V té době, byla vůle a chuť k soutěžení, takže jsme festival pozměnili na soutěžní. A přenesli jsme ho do klubů. Ve Zlíně do klubu U Tetoura a v Ostravě na Stodolní do Boomerangu, poté do Templu. V klubech místní kapely soutěžili o účast na festivalu Colours of Ostrava, nahrávání v renomovaných studiích… Vždy jsme také zvali i zajímavé hosty, kteří ve finálové části uspořádali vedle svého koncertu i workshop. A časy se opět změnily. Tyto kluby už neexistují, odešla jedna generace muzikantů a lidí, kteří chodili do klubů. „Soutěžní generace“ žije buď rodinným životem, malá část se profesionalizovala, další hrají jen pro radost. Vyrostla nová generace, která si vytváří své vlastní idoly… Takže jsme se pokusili přijít s novým dramaturgickým konceptem, vytvořit festival, který bude prostorem pro setkávání uznávaných kytarových bardů s mladou nastupující talentovanou generací muzikantů. Baví mě to potkávání „starých zkušených“ a „mladých dravých“ v různých žánrových rovinách. Teď letí například indie rock. Takže se snažíme, aby „mladá kapela“ hrající indie rock měla i svůj protějšek ve starší kapele, která byla ve své době v podstatě také „indie“. Ono se totiž ty žánry stále vracejí. Dřívějšímu art rocku se dnes říká progresive rock atd. Je takový probublávající kvas…
Podle názvu to tak trochu vypadá, že je určen „jen kytaristům“. Koho na něj chcete pozvat?
Nenechte se zmást! Vůbec není určen jen pro samotné kytaristy, ale všem duchem mladým a přemýšlivým lidem. Přes archaický název je pořád určen především divákům. O změně názvu jsme několikrát dlouze přemýšleli, ale nenašli jsme nic lepšího, co by podstatu vystihovalo lépe. To „Setkání“ nyní vystihuje něco jako pomyslný trojúhelník: publikum – legendy – mladí talenti. Každý by si měl přijít na své: staří bardi zahrají a předají své zkušenosti na workshopech, mladí se předvedou a může to pro ně být třeba i start k něčemu většímu a publikum by mělo být vtaženo do jejich hry…
A multižánrovost? Pořád pokračujeme v odkazu prvních ročníků.
Přestože program ještě není definitivní, koho můžete divákům slíbit, na koho je chcete pozvat?
Program už má jen několik málo neznámých, ale to se mění každým dnem. Velkým tahákem budou koncerty Zdeňka Bíny (ex. -123 minut), který letos vydal nové album, Michal Pavlíček trio (jen v Ostravě), Zeurítia s Liborem Šmoldasem. Hodně se těším také na trio Vladimír Václavek – Zdeněk Bína – Norbi Kovács, kdy si tito muzikanti spolu zahrají vůbec poprvé a jen pro náš festival! Obdobně se to povedlo s Rudy Horvátem, Petrem Vavříkem, Milanem Nytrou a Marcelem Gabrielem. Tyto koncerty jsou taková lahůdka, specialita našeho festivalu. Dopředu nevíš, jak to bude vypadat… a vždycky je to paráda.
Taky jsem zvědav na Binary Division, Marow, Downbelow, FruFru,… vlastně na všechny pozvané muzikanty a kapely.
Nesmím také zapomenout na workshopy Michala Pavlíčka, Zdeňka Bíny a Libora Šmoldase.
Kde tedy bude možné přidat se k ostatním kytarovým nadšencům v rámci 25. Setkání kytaristů?
Těšíme se na všechny ve Zlíně, v Zelenáčově , v klubu Bamboo a na Školní ulici ve dnech 8.10. – 10.10.2015
a v Ostravě, v prostorách Cooltour na Černé louce ve dnech 16.10. – 17.10.2015