Aktualizováno 9.7.2018
Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje připravila ve spolupráci s Národní galerií v Praze a předními českými kunsthistoriky přehlídku výtvarného umění Jana Zrzavého.
V úterý 11. prosince se v 15 hodin v Domě umění v Ostravě uskuteční krátká komentovaná prohlídka výstavy s kurátory pro zástupce médií. Prosím o potvrzení účasti na komentované prohlídce na srubarova@gvuo.cz.
CHCI VYHRÁT ČASOVĚ NEOMEZENÉ VSTUPENKY DO DOMU UMĚNÍ!
Výstava Jan Zrzavý: Božská hra přinese nový pohled na tvorbu i osobnost tohoto významného českého umělce. Expozice představí okolo 250 děl Jana Zrzavého ve všech sálech Domu umění, a to včetně běžně nepřístupných prací ze soukromých sbírek. Umělecká díla budou tematicky rozdělena do 7 částí s názvy Tváře, Melancholie, Podobenství, Leonardo, Příběhy, Místo a Řecko. Exponáty zapůjčilo celkem 24 veřejných institucí a několik soukromých sběratelů. Prezentovány budou malby, kresby i ilustrace.
Umělecká hodnota vystavovaných děl je podle odborníků nevyčíslitelná. Výstavu proto provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. „Od pojištění až po technické zabezpečení a ostrahu,“ konstatuje Jiří Jůza, ředitel GVUO. „K nejvýznamnějším dílům z privátních sbírek patří například malby Hornatá krajina z roku 1912, Hoře z roku 1915 nebo Rio San Gregorio z roku 1930. Za zcela nejcennější dílo však považuji malbu Kleopatra II., kterou spravuje Národní galerie v Praze a která byla zvolena za titulní obraz výstavy.“
Výstava, kterou na míru všech sálů budovy ostravského Domu umění připravili přední čeští historikové umění, se uskuteční u příležitosti osmdesátiletého výročí umělcovy expozice v Ostravě. Zajímavostí bude audio ukázka mluveného slova Jana Zrzavého a projekce jednoho z dobových televizních dokumentů o tomto jedinečném umělci.
Spoluorganizátorem výstavy je Národní galerie v Praze, která zapůjčila více jak polovinu vystavených děl. „Bez účasti Národní galerie v Praze bychom výstavu v takovéto podobě realizovat nemohli. Rád bych proto poděkoval vedení galerie za to, že umožnilo aktivní spoluúčast po stránce tvůrčí i technické,“ dodává Jůza.
Galerie výtvarného umění v Ostravě připravuje k výstavě doprovodné programy v podobě komentovaných prohlídek od ledna příštího roku. Termíny těchto aktivit spolu s rezervačním online systémem budou k dispozici na webových stránkách galerie www.gvuo.cz. Expozici doplní také vzdělávací programy pro školy i veřejnost a interaktivní část nazvaná „Pojďte si hrát s panem malířem Janem Zrzavým“ zaměřená na nejmenší návštěvníky.
Expozice Jan Zrzavý: Božská hra navazuje na velmi úspěšné výstavní projekty Galerie výtvarného umění v Ostravě typu Černá slunce / Odvrácená strana modernity 1927–1945 z loňského roku a Sváry zření 1890–1918 z přelomu let 2008 a 2009. Výstavu doplní reprezentativní monografie z per kurátorů výstavy, kterou vydalo nakladatelství Arbor vitae. Vedení galerie očekává, že by expozici mohlo zhlédnout více než 20 000 lidí. Vstupné činí 100 Kč (plné), 50 Kč (zlevněné), volný vstup je v neděli. Výstavní sály jsou otevřeny úterý až neděle od 10.00 do 18.00 hodin.
Autor výstavy: Karel Srp
Odborná spolupráce: Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda, Zuzana Novotná
Foto:
Jan Zrzavý, Kleopatra II, 1919, olej, zlato, dřevo, křída, 77,5 x 66,5 cm
Jan Zrzavý, Mládí (Jaro), 1924, olej, plátno, 115 x 150 cm
Jan Zrzavý, Milenci – Posedlost, 1914, olej, plátno, 44 x 32 cm
Jan Zrzavý (5. října 1890 Vadín-Okrouhlice – 12. října 1977 Praha) byl malířem, grafikem, ilustrátorem, scénografem i literátem.Významně ovlivnil vývoj českého moderního umění 20. století. Zakládající člen skupiny Sursum, člen Spolku výtvarných umělců Mánes, Tvrdošíjných a Umělecké besedy. Bohatá, různorodá tvorba byla svědkem dvou světových válek, mnoha politických zvratů a zřízení. Od prvních obrazů z let 1907 až po pastely z roku 1974 sledujeme neustálou koncentraci a rozvíjení objevených motivů pohybujících se ve dvou odlišných rovinách – figurální a krajinářské. Jeho inspirace vycházejí ze subjektivního prožívání osvobozeného od předsudků a společenských konvencí. Z nejbližších mu bylo dílo milovaného Julia Zeyera, přátelství s malířem Bohumilem Kubištou, studium díla Leonarda da Vinci a opakované cesty do Bretaně, Itálie a Řecka.