Aktualizováno 9.7.2018
Během koncertu, jenž nese název Cesta kolem světa za 80 minut aneb S hudbou světem křížem krážem, zazní díla autorů vážné hudby, stejně jako známé melodie z dětských seriálů jako Cesta kolem světa za 80 dní nebo Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy.
Program doplní a o jeho zábavnou notu se postarají oblíbené postavy tradičních dětských koncertů PKF – popleta Kája a jeho vesmírný kamarád marťánek Martin v podání herců Divadla D21. Role průvodkyně a zároveň speciálního hosta se ujme populární moderátorka Martina Kociánová, která sklidila neobyčejnou přízeň nejmladšího publika již při mimořádném pohádkovém koncertě v minulém roce. Po jeho vzoru se tak i letos chystá vystoupit v několika pozoruhodných kostýmech a potěšit děti svým zpěvem.
Přehlídka úryvků skladeb od Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Johanna Strausse, Johannese Brahmse, Clauda Debussyho, Georgese Bizeta a řady dalších světových skladatelů se uskuteční pod taktovkou dirigenta Davida Švece. Programovou náplň v závěru zpestří výtvarná dětská soutěž, jejíž výtěžek poputuje na Projekt chudinských čtvrtí v indické Kalkatě.
„Dubnový koncert jsme koncipovali jako bonus k pravidelným koncertním řadám pro děti Pražské komorní filharmonie, které mají za sebou již letitou tradici. Jeho dramaturgie bude mimořádná nejen svou náplní, ale i účelem. Na rozdíl od hodinových pořadů v Rudolfinu, které jsou primárně edukativní, si klade za cíl děti zejména pobavit, i když na vzdělávací prvky bude cestovatelský program rovněž bohatý. Věříme, že ozvláštňující koncepci stále populárnějších dětských koncertů, na nichž s PKF spolupracujeme, ocení nejen děti, ale i jejich rodiče,“ vysvětluje Vladimír Jopek, který stojí za scénářem a režií dětských pořadů.
Vstupenky v kategoriích pro děti i dospělé je možné zakoupit prostřednictvím předprodeje v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Husova 7, Praha 1. Rezervace jsou možné prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo telefonicky na čísle 224 267 644. Více informací o koncertě a výtvarné soutěži, kam je možné se přihlásit až do 15. března, je k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.
První část koncertu děti zavede do čtrnácti zemí, jako jsou Česká republika, Rakousko, Maďarsko, Itálie, Severské země, vypraví se ale také do vzdálenějších destinací, jako Egypt, Čína nebo Amerika. Prostřednictvím čtrnácti vybraných skladeb si děti budou moci vychutnat atmosféru jednotlivých zemí a poznat, čím je která typická.
Cestovatelskou náladu umocní pestrý výběr kostýmů výtvarnice Magdaleny Hůlové, která se postará o jejich co nejautentičtější podobu. V nápaditých kostýmech se dětem rovněž představí Martina Kociánová, která předvede svůj zpěv například v árii z opery Carmen Georgese Bizeta nebo Gershwinově slavné písni Summer time.
Ve druhé části na malé návštěvníky čekají známé melodie z dětských seriálů, které si budou moci v doprovodu orchestru a herců zazpívat. Připomenou si postavičku Willyho Foga z kresleného seriálu Cesta kolem světa za 80 dní, nebo aktéry maďarského seriálu Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy. Součástí druhé části bude rovněž suita ze známých písniček hudebníka Petra Skoumala, jež složil pro řadu večerníčků.
Nebude chybět ani vyhlášení výtvarné dětské soutěže, jejímž předmětem budou obrázky namalované dětmi, které se usadí do hlediště dubnového koncertu. Vybrané obrázky budou po dobu koncertu vystaveny ve foyer Rudolfina a bude možné je na místě zakoupit. Výtěžek bude věnován Projektu chudinských čtvrtí v indické Kalkatě, který dětem ze slumů dodává mléko a poskytuje léčbu zdarma.
Program:
Slovanský tanec č. 1 – Antonín Dvořák
Na krásném modrém Dunaji – Johann Strauss
Uherský tanec č. 5 Johannes Brahms
La Danza Tarantella Napolitana – Gioacchino Rossini
Moře – Claude Debussy
Aida, zpěv velekněžky a egyptský tanec – Giuseppe Verdi
Šeherezáda – II. Kalandárský princ – Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov
Země úsměvů, čínský tanec – Franz Lehár
Američan v Paříži – George Gershwin
Summer time, píseň z opery Porgy a Bess – George Gershwin
Carmen, předehra k opeře – Georges Bizet
Sequidilla, árie z opery Carmen – Georges Bizet
Orfeus v podsvětí, předehra k operetě – Jacques Offenbach
Peer Gynt, suita – Edvard Hagerup Grieg
Halka, mazurka z opery – Stanislaw Monuiszko
Prodaná nevěsta, skočná – Bedřich Smetana
Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy, znělka – Tamás Deák
„Kdyby prase mělo křídla“, suita – Petr Skoumal
Cesta kolem světa za 80 dní, znělka – Guido a Mauricio de Angelis (arr. M. Wiesner)
Účinkují:
Členové Divadla D21
Martina Kociánová
Pražská komorní filharmonie
David Švec – dirigent
Vladimír Jopek – scénář a režie
Magdalena Hůlová – kostýmy
Pražská komorní filharmonie vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka jako komorní těleso složené z mladých absolventů hudebních škol, hrajících se skutečným zaujetím a nasazením. Po roce 1996 se postupně zařadila do okruhu předních orchestrů České republiky a vybudovala si renomé i v zahraničí. Základní obsazení Pražské komorní filharmonie vychází z typu orchestru období vídeňského klasicismu, jehož skladby tvoří základní pilíř repertoáru. Kromě vrcholných děl této epochy a romantické éry je doplněn speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je stále v nabídce českých orchestrů ojedinělá.
V oblasti vzdělávání se Pražská komorní filharmonie věnuje nejen mladým talentovaným hudebníkům, ale také dětem. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální koncerty pro děti, které jsou oblíbené nejen mezi dětskými, ale také dospělými posluchači. Díky své koncepci nepůsobí jejich program jako vzdělávací, ale naopak seznamuje děti s vážnou hudbou velmi zábavnou formou. Kromě koncertních řad věnovaných dětem připravuje také koncerty pro školy. Novinkou aktuální sezony je organizace koncertů pro školy v anglickém jazyce, které se rovněž těší prvenství mezi tuzemskými orchestry. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit jejich estetické cítění a rozšířit okruh aktivit ve volném čase.
Pražská komorní filharmonie vystupuje mimo jiné v předních světových sálech, pravidelně je zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje se světoznámými dirigenty a interprety, jako jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Placido Domingo a řada dalších. Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro domácí i světová hudební vydavatelství, jako např. Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI nebo Harmonia Mundi. Šéfdirigentem orchestru je od počátku sezony 2008-2009 Jakub Hrůša.
Mezi zajímavé projekty 19. sezony (2012-2013) Pražské komorní filharmonie patří mj. abonentní koncerty s violoncellistou Mischou Maiskym pod taktovkou Milana Turkoviće, s klavíristou Jonathanem Bissem, sopranistkou Adrianou Kučerovou či klavíristkou Lisou de la Salle pod vedením Jakuba Hrůši, dále turné do Číny, Německa, Rakouska, Turecka, Francie či Itálie a mnoho dalšího.
Pražská komorní filharmonie vystupuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.