Aktualizováno 26.1.2021
Distribuční premiéra je na programu jubilejní LFŠ 1. 8. od 20.30 v Kině Hvězda za účasti Josefa Somra (nezapomenutelného výpravčího Hubičky, který úředním razítkem zručně ozdobil zadeček telegrafistky Zdeničky). Josef Somr před projekcí převezme výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Poprvé byla digitalizovaná verze filmu uvedena na letošním karlovarském filmovém festivalu. „Z projekce restaurované verze Ostře sledovaných vlaků jsem měl velmi dobrý pocit. Digitalizovaná podoba se mi líbila. Přál bych to i mnoha jiným filmům, které si to zaslouží. Vzhledem k tomu, že je o tyto filmy stále zájem, jejich výborný stav by zvýšil jejich prodejnost a vešly by do povědomí nových generací,“ reagoval Jiří Menzel.
Bohumil Hrabal byl dlouho filmaři a dost možná i samotnými čtenáři považován za autora příliš komplikovaného pro film, jehož doménou jsou slova a asociace, nikoliv příběh. Až do té doby, než se režisér Jiří Menzel rozhodl natočit Ostře sledované vlaky coby svůj první celovečerní film. Vznikal v inspirativní spolupráci s Bohumilem Hrabalem, ovšem společný scénář prošel celkem komplikovanou cestou. Jiří Menzel ve své vzpomínkové knize píše, že se nakonec s Hrabalem shodl na poměrně prostě formulovaném východisku: „…Každý z nás ví, že život je krutý a smutný. Je zbytečné to ukazovat ještě ve filmu. Prokažme svou statečnost tím, že se zlu dokážeme smát.“
Ostře sledované vlaky vyprávějí jednoduchý příběh postpubertálního mladíka Miloše Hrmy, který řeší problémy svého vstupu do světa svodů a erotiky – divácky vděčně a nesčetněkrát zpracované téma. Co tedy dává tomuto filmu jeho jedinečnost? Ostrý střih z nevinnosti do pekla. Nesmělé koketování s láskou, válka, okupace, smrt. Jakoby mimoděk, bez patosu a obvyklých klišé, zobrazené hrdinství. Tento neotřelý přístup zaujal mnohé, včetně amerických filmových akademiků, kteří Ostře sledovaným vlakům v roce 1968 udělili Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek.
Jedním z nejkrásnějších diváckých zážitků je bezesporu návrat k dobrému filmu. Díky Projektu 100, který do kin uvádí skvosty domácí i zahraniční kinematografie v digitalizované verzi, si tyhle radostné okamžiky dopřáváme pravidelně už od roku 1995. Namísto dlouhých popisů kvalit tohoto bohulibého projektu Asociace českých filmových klubů stačí vyjmenovat letošní premiéry: Filmová esej Koyaanisqatsi, 2001: Vesmírná odysea, Pulp Fiction: Historky z podsvětí a aktuální Ostře sledované vlaky. Výjimečnou příležitost vychutnat si nejen tuhle vybranou čtveřici klasických děl v rozmezí několika dnů nabízí Letní filmová škola Uherské Hradiště, jejíž 40. ročník se koná od 25.7. do 2.8.
Aktuální informace a program 40. Letní filmové školy Uherské Hradiště najdete na www.lfs.cz