Aktualizováno 26.1.2021
Šestý ročník festivalu slavnostně zahájí originální inscenace Koule hradeckého Klicperova divadla. V hlavní roli se představí Pavla Tomicová, která je, spolu s hercem Miloslavem Königem, uměleckou záštitou festivalu. „Dle názvu festivalu si i já plním sen a přijedu zahrát jednu z nejoblíbenějších rolí mé kariéry, koulařku Milenu ve hře Koule, která byla inspirována ženou, jejíž kariéra tuším započala na stadionu Ostrava Vítkovice,“ říká Pavla Tomicová, která pochází z Havířova, k Ostravě tak má velmi blízko.
Letošní ročník festivalu Dream Factory Ostrava se ponese v duchu Václava Havla a návštěvníkům nabídne nejnovější adaptace jeho her. Nekonvenční zpracování Audience, hru Antiwords, představí soubor Spitfire Company, který patří bezesporu k nejoriginálnějším tvůrcům fyzického divadla v České republice. Na programu je také horká novinka pražského Divadla Na zábradlí, autorský hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel. Divadelní představení doplní filmová sekce, která nabídne bezprostřední dokument Pozdní sběr: Ivan Havel nebo dokument Olga. V rámci festivalu se bude promítat také záznam legendáního představení Audience pražského Činoherního klubu v hlavních rolích s Pavlem Landovským a Josefem Abrhámem nebo záznam hry Largo Desolato Divadla Na zábradlí. Program s Havlovskou tématikou završí debata Havel? Havel!, která zodpoví O čem a jak hrát hry Václava Havla? a beseda s disidentem, filosofem a signatářem Charty 77 Danielem Kroupou.
Diváci budou mít díky festivalu jedinečnou šanci zhlédnout vrcholná představení, která si odnesla ta nejprestižnější divadelní ocenění, a tvobu nejvyhledávanějších režisérů. Mezi špičku v české divadelní režii patří bezesporu Daniel Špinar. Na festivalu bude uvedeno hned pět inscenací v jeho režii. Největší zájem vzbuzuje Hamlet pražského Švandova divadla v hlavní roli s čerstvým držitelem Ceny Alfréda Radoka Patrikem Děrgelem. Další hrou pod taktovkou Daniela Špinara bude kontroverzní inscenace pražského A studia Rubín Dresscode: Amis a Amil a z Kladna do Ostravy zavítá provokativní adaptace románu Guy de Maupassanta Miláček. Chybět nebude ani domácí Můj romantický příběh s Terezou Vilišovou, která za roli Amy získala v letošním roce Cenu Alfréda Radoka i Cenu Thálie. Mezi opravdové divadelní lahůdky pak bude patřit inscenace SALOME Brut pražské La Fabriky.
Program festivalu vyvrcholí o víkendu, kdy se v industriálních prostorách Dolu Hlubina představí dvě inscenace Studia Hrdinů. V inscenaci Mileniny recepty se diváci mohou těšit na stálici festivalu Ivanu Uhlířovou, v inscenaci Pomocník Walser pak na herecké mistrovství Davida Prachaře, Saši Rašilova a dalších. Program v industriálu zakončí v neděli Kabaret Shakespeare, s živou hudbou Emila Viklického, který za ni získal Cenu Alfréda Radoka. Samotný závěr festivalu patří Dejvickému divadlu, které uvede Pitínského inscenaci Spříznění volbou.
Divácký zájem o festivalová představení je velký, většina představení je momentálně již plně obsazená. Které inscenace by si divák rozhodně neměl nechat ujít? „Z těch, na které jdou ještě sehnat poslední vstupenky určitě doporučuji Plovárnu, což je představení inspirované novelou Rozmarné léto Vladislava Vančury, které využívá cirkusových disciplín – žonglování, provazochodectví a akrobacie. A určitě také surově znervózňující a působivou Maryšu legendárního brněnského HaDivadla,“ prozradil své tipy ředitel festivalu Tomáš Suchánek a dodává: „Těšit se však můžete na celou řadu dalších divadelních souborů z Prahy, Brna, Liberce, Hradce Králové, Ústí nad Labem, Kladna a Zlína.“
– kompletní program festivalu je zveřejněn na oficiálních stránkách festivalu www.dfov.cz