Aktualizováno 9.7.2018
Mezi nejzajímavější z festivalového programu budou určitě patřit tato díla:
John Cage: Atlas Eclipticalis simultanne s Winter Music (verze pro 4 klaviry)
Louis Andriessen: La Passione
Olga Neuwirth: Anaptyxis pro velky orchestr
Morton Feldman: 3 dila pro sbor, String Quartet and Orchestra, Turfan Fragments
Martin Smolka: Remix, Redream, Reflight
Christian Wolff: Orchestra: Pieces (světová premiéra)
Iannis Xenakis dila pro velky orchestr, komorní orchestr a sóla
Rebecca Saunders: Dichroic Seventeen
Luigi Nono: Incontri a La lontananza . . . pro housle a elektroniku (cca 1 hod.)
Phill Niblock: Tow by Tom pro orchestr (světová premiéra)
Edgar Varčse: Déserts
Kaija Saariaho: Nymphea Reflection pro velky orchestr
a další
Ostrava, Dům kultury města Ostravy a Janáčkova kozervatoř
40 – 250,- KČ
21.8.2005 – 27.8.2005
Ostravské dny – Institut a Festival nové hudby – jsou mezinárodním pracovním a koncertním prostředím, zaměřeným na novou a experimentální hudbu a práci s orchestrem. Od 8. do 28. srpna se bude v Ostravě konat třetí ročník této akce, která je mimořádná nejen v České republice.
INSTITUT
Lektory a hosty institutu budou mladá britská skladatelka Rebecca Saunders, píšící mj. na objednávky Tate Modern v Londýně, Museum de la cité v Paříži, nebo BBC, dále nejznámější holandský skladatel Louis Andriessen, který mj. spolupracuje s filmovým režisérem Peterem Greenwayem, skladatel Martin Smolka, skladatel a dirigent Petr Kotík – ředitel S.E.M. Ensemble v New Yorku a tři renomovaní američtí skladatelé – „industriální“ minimalista Phill Niblock, zakladatel „hudby mozkových vln“ Alvin Lucier a přímý Cageův žák Christian Wolff. Třítýdenní program institutu doplní semináře a panelové diskuse hudebních teoretiků Volkera Straebla (Berlín) a Makise Solomose (Montpellier).
Mezinárodní skupina 39 mladých skladatelů a interpretů, která bude spolu s výše uvedenými osobnostmi diskutovat o obecnějších otázkách současného umění a konzultovat své kompozice na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, se bude podílet i na nastudování vlastních skladeb. Tyto kompozice spolu se stěžejními skladbami posledních 40 let budou uvedeny na Festivalu Ostravské dny 2005, kterým bude akce vrcholit.
O třetí bienále institutu byl ze strany mladých skladatelů obrovský zájem a počet přihlášek dvakrát převyšoval kapacitu rezidentských míst. Výběr byl proveden na základě zaslaných partitur skladatelů. Mezi vybranými účastníky jsou studenti, doktorandi či absolventi těchto hudebních škol: Columbia University, Univerzita „Sv. Kiril I Metodij“ ve Skopje, University of Viktoria, New York University, Moskevská státní konzervatoř, Akademie múzických umění v Brně, University of Huddersield, Sweelink Conservatorium Amsterdam, Birmingham Conservatoire, Hudební fakulta v Bělehradě, University of London, Akademie Ference Liszta v Budapešti, Hudební akademie v Krakově, University of California, Royal Academy of Music ve Švédsku, University of Bristol, University of Toronto, Univerzita Sorbonne v Paříži (seznam není úplný). Kurzovné pro účast na institutu je 2000 Euro. Pořadatel akce – občanské sdružení Ostravské centrum nové hudby zajistil zejména pro účastníky z ČR a bývalého východního bloku stipendia a umožnil tak jejich účast.
Třetí ročník Ostravských dnů ozdobí účast 23členného orchestru Ostravská banda. Hráči této skupiny jsou mladí hudebníci z ČR, Německa, USA, Maďarska, Nizozemí a Slovenska. Ostravská banda a Janáčkova filharmonie Ostrava se stanou rezidenčními orchestry institutu, což činí akci unikátní v celosvětovém kontextu. Hlavními dirigenty orchestrů budou Zsolt Nagy, Petr Kotík, Marián Lejava a Yurii Galatenko.
FESTIVAL
Festivalová část se uskuteční od 21. do 27. srpna v Domě kultury města Ostravy a Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Kromě Janáčkovy filharmonie a Ostravské bandy s výše uvedenými dirigenty budou hosty festivalu špičkové kanadské kvarteto Quatuor Bozzini, smíšený pěvecký sbor Canticum Ostrava, komorní soubor SOOZVUK Ensemble z Bratislavy, klavíristé Heather O’Donnell, Joseph Kubera a Lukáš Vondráček, švýcarský varhaník Christoph Maria Moosmann, slovenská hobojistka a studentka Ostravské univerzity Magdaléna Franková, italská zpěvačka Cristina Zavalloni, česká houslistka Hana Kotková a řada dalších. Festivalový program uvede vedle skladeb lektorů a studentů institutu díla Luigiho Nona, Iannise Xenakise, Edgara Varèse, Charlese Ivese, Pierre Bouleze, Olgy Neuwirth, Jamese Tenneyho, Kaiji Saariaho, Mortona Feldmana, Johna Cage, Erika Satieho a mnoha dalších.
Za pořadatele
Dita Eibenová, ředitelka ostravské kanceláře OCNH