Aktualizováno 9.7.2018
Oslavy se konají pod záštitou Jeho Osvícenosti Franze Josepha hraběte Waldburg-Zeila, majitele paláce Hohenems na Bodamském jezeře a pravnuka císaře Františka Josefa I.
Zámek, zámecké zahrady a kostel Povýšení svatého Kříže v Kuníně
Sobota a neděle 15. a 16. září 2012
Oslavy podpořily Obec Kunín, Moravskoslezský kraj a Nadace OKD.
Vstup do zámeckých zahrad volný ! Kdo přinese růži paní hraběnce má celodenní vstupenku na prohlídku zámku zdarma !
Další informace:
http://www.facebook.com/zamekkunin
Znamenitá paní hraběnka
Sobota 15. září od 10.00 hodin
Vernisáž reprezentativní výstavy, dokumentující život nejslavnější zámecké paní v pokojích 2. patra zámku. Na výstavě se mimo Muzea Novojičínska budou podílet Národní muzeum Praha, Městské muzeum a galerie Polička, Zemský archiv v Opavě a Okresní státní archiv Nový Jičín.
Slavnosti růží
Sobota 15. září od 11.00 hodin a neděle 16. září od 9.00 hodin
Slavnost růží na počest dobré hraběnky Walburgy. Aranžmá růží v zámeckých pokojích v podání předního českého floristy Slávka Rabušice, známého svými skvostnými vazbami a aranžmá květin ze všech velkých hradů a zámků České republiky.
Slavnosti jiřinek
Sobota 15. září od 9.00 hodin a neděle 16. září od 11.30 hodin
Výstava a aranžmá jiřinek v kostele Povýšení svatého Kříže k 200. výročí kostela a na památku prvního šiřitele jiřinek v českých zemích a prvního
kunínského faráře P. Josefa Turka – letos v provedení zahradníka Jaroslava Kubálka.
Kunínská pouť
Neděle 16. září od 10.00 hodin
Velkou mši v kostele Povýšení svatého Kříže k 200. výročí kostela a 250. výročí narození hraběnky Walburgy bude celebrovat Jeho Jasnost František
Václav princ Lobkowicz, ostravsko-opavský biskup a Jeho Milost Lukáš Evžen Martinec, opat na Starém Brně. Bohoslužba bude doprovázena Korunovační mší Wolfganga Amadea Mozarta.
Cesta do pohádky
Oslava narozenin hraběnky Walburgy
Sobota 15. září od 10.00 hodin a neděle 16. září od 10.00 hodin
Paní hraběnka Walburga zve děti na oslavu svých 250. narozenin.
Po oba dva dny: Cesta do pohádky: soutěže a hry pro dězi, jízda na ponících, šermíři, pohádky, kolotoče, atrakce.
Účinkují: Střední odborná škola EDUCA, Husarská akademie Nový Jičín, Jezdecká usedlosti Bludička, skupina historického šermu Argentis, Les Enfants Perdus a další.
Hlavní program:
Sobota 15. září
14.00 hodin: Jistebnický orchestr mladých
15.30 hodin: Šachy – Výtvarně-taneční představení ZUŠ Bystré
16.30 hodin: Příprava na vzlet horkovzdušného balónu
16.00 hodin: Děti provádějí děti zámkem.
Neděle 16. září:
13.30 hodin: Příjezd autoveteránů Veteran Car Clubu Ostrava
14.00 hodin: Cimbálová muzika Šmykňa
Velká Vodnická pohádka Divadélka Mrak
14.45 hodin: Výtvarně-taneční představení ZUŠ Bystré
16.00 hodin: Děti provádějí děti zámkem.
Zámek a kostel:
Slavnosti růží – Slavnosti jiřinek – Prohlídky zámku bez průvodců – Výstava Znamenitá paní hraběnka – Výstava Mozart a Vídeň
Hraběnka Walburga slaví 250 let
Kunínskou zámeckou paní nazývali první dámou Moravy. Náležela k nejsečtělejším ženám celého Rakouska. Marie Walburga hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozená Harrach-Hohenems se narodila 22. října 1762 v Brně. Po své matce byla posledním potomkem starobylého rodu Hohenemsů a jednou z neušlechtilejších a nejzasloužilejších žen Moravy. Jako filantropka pečovala o nemajetné a potřebné, starala se o vzdělávání a výchovu chudých a talentovaných dětí z celé Moravy. Na svém zámku v Kuníně vybudovala jedinečný vzdělávací ústav, který proslul jako místo vzájemné úcty, náboženské a národnostní tolerance, v němž se základům vzdělání dostalo budoucímu Otci národa a historiku Františku Palackému, který na léta strávená v Kuníně po celý život s vděčností vzpomínal.
Její život připomínal román. V průběhu několika málo let jí zemřely tři malé děti. Rozpadlo se manželství, když ji v době krize manžel opustil. Propadla depresím a chtěla opustit tento svět. Její manžel s sebou odvedl do Německa jejího posledního syna, který v 18 letech tragicky zahynul po pádu z koně. Hraběnka pak pod vlivem přátel ze zednářských lóží a na radu tajných iluminátů založila na zámku vzdělávací ústav a celý svůj život zasvětila výchově a vzdělávání dětí.
Škola, kterou na zámku v Kuníně založila, byla v mnohém výjimečná. Hraběnčiným rádcem a přítelem byl nejslavnější pedagog té doby Johann Heinrich Pestalozzi (1746 – 1827). Zámecká škola byla inspirována tehdejšími nejlepšími filantropickými ústavy Německa. Poprvé zde byl zaveden tělocvik a gymnastika v zámeckém parku. Děti podnikaly několikatýdenní výlety, s hraběnkou stanovaly na Radhošti, Lysé Hoře či na hradě Helfštýn. Poprvé zde na Moravě bylo zavedeno veřejné očkování proti neštovicím, děti se otužovaly, plavaly a bruslily. Vyučovaly se zde cizí jazyky, ale také hudba, kreslení, děvčata se vyučovala zdravovědě, vyšívání, vaření, byla zde zavedena pomologie. K zájmu o přírodní vědy přivedl zámecký kaplan Johann Edmund Schreiber, hraběnčin spolupracovník, také malého Johanna Gregora Mendla, budoucího opata a zakladatele genetiky. František Palacký později napsal, že doba strávená na zámecké škole v Kuníně, byl “krásný jarní čas života mého.”
Hraběnka Walburga celý život toužila po štěstí. Osud ji vzal rodinu, děti, posledních deset let byla hraběnka nehybná, přenášena v proutěném koši a sužovaná krutou Pagetovou chorobou. Snažila se vytvořit štěstí pro jiné, chudé a talentované děti bez rozdílů původu, vyznání a národnosti. Hovořilo se o “alchymii štěstí.” Postupovala často proti převažujícímu proudu doby, v mnohém předběhla svou dobu, byla pomlouvána a vysmívána. Je to silný románový příběh pro spisovatele a filmové tvůrce.
Mocní předkové hraběnky z rodu Harrachů stáli v blízkosti císaře, moc příslušníků rodu Hohenemsů sahala kdysi až k papežskému trůnu. Poslední potomek rodu, hraběnka Walburga, žila v ústraní na zámku v Kuníně a celý svůj život věnovala chudým dětem. V mnohém tak vykonala více než její slavní předkové. Na Kravařsku, jak se nazývala národopisná oblast kolem Kunína, jí neřekli jinak než “naše dobrá hraběnka.” Zemřela 25. května 1828 v Kuníně.