Aktualizováno 9.7.2018
Samotná historie spadá do roku 1994, kdy základní myšlenkou sdružení byla a je především podpora chovatelské práce českých a slovenských zoologických zahrad a popularizace jejich činností i výsledků a samotné zviditelňování zoologických zahrad vůbec, jako jednoho z nejdůležitějších nástrojů dnešní společnosti v jejím úsilí o odvrácení ekologické katastrofy zachování existence zvířecích druhů.Hlavní důraz sdružení je položen na chovatelskou a odbornou práci zoologických zahrad, především jejich chovatelů, jejichž práce, je v případě úspěšného odchovu oceňována v mezinárodní soutěži (české a slovenské ZOO) vedené pod názvem „Odchovek roku“. Dalším významným motivačním prvkem pro zoologické zahrady ze strany sdružení je oceňování zoologických zahrad v případě vytvoření nově otevřené expozice pro veřejnost, která nejlépe naplňuje potřeby chovu a odchovu exotických zvířat v zajetí.Tato část soutěže je vedena pod názvem „Expozice roku“. Zoologické zahrady, i když jsou sami odkázány na finanční prostředky jiných subjektů, projevují snahu získat toto ocenění, jak je zřejmé z výsledků všech ročníků předávání těchto ocenění. Přihlášení do těchto soutěží má svá nastavená kritéria a záleží pouze na zoologické zahradě jaký odchov zvolí a do jaké kategorie se přihlásí.
Díky mimořádnému pochopení Městského úřadu ve Štramberku a zejména jeho starosty, pana Ing. Jana Sochy, bylo možné provádět samotné vyhlašování vítězů v atraktivním prostředí Štramberského hradu již od druhého roku působení sdružení. Byly tak položeny základy k neformální, ale o to příjemnějšímu setkání pracovníků všech zoologických zahrad, nejen přihlášených v soutěži, s cílem předávání si potřebných informací v případě chovu a odchovu vzácných zvířat.
Samozřejmě tato slavnostní událost by se neuskutečnila bez podpory významných sponzorů, za účasti významných představitelů politické a mediální sféry.
Zlomovým krokem v samotné soutěži byl rok 2005, kdy na doporučení Unie českých a slovenských zahrad, která je zastoupena především řediteli zoologických zahrad, bylo organizování a předávání cen této soutěže přeneseno do pražského zámečku v Tróji pod oficiálním názvem „Bílý slon“.
Činnost sdružení řídí sedmičlenný výbor, v jeho čele stojí zvolený předseda, a řídí se zákonem o nadacích a nadačních fondech a rovněž svým vnitřním statutem sdružení.
Sdružení se soustřeďuje především na shromažďování finančních prostředků od sponzorů, které následně rozděluje mezi chovatele a zoologické zahrady při oceňování na základě přihlášených účastníků v každém roce. Bez finanční podpory sponzorů by činnost sdružení zanikla, ale vzhledem k dlouholeté tradici působení sdružení, je patrná snaha tuto činnost podpořit.
Do budoucna se chce sdružení zabývat také osvětovou výchovnou a propagační činností zaměřenou nejen na činnosti zoologických zahrad, ale rovněž chce přispět svou činností k uvědomění si široké veřejnosti, jak moc je přírodní bohatství této planety ohroženo právě činností člověka, a jak důležitá je práce Zoologických Zahrad z hlediska zachování vzácných druhů zvířat ohrožených lidskou civilizací.
Pokut máte zájem přispět na tuto činnost , obraťte se prosím na pana Jaroslava Svobodu, tel: 604612221, a budou Vám sděleny všechny potřebné informace.