Aktualizováno 9.7.2018
Důvodem posunutí termínu k přihlášení nebo nominování na cenu do konce února je celkové rozšíření uměleckých akcí a dalších aktivit spojených s touto cenou, jako je například uspořádání odborného kolokvia či organizování celorepublikových doprovodných a edukativních projektů. Jména pěti finalistů pro rok 2013 vyřkne mezinárodní porota už v březnu, laureát bude vyhlášen jako každoročně na podzim v rámci slavnostního ceremoniálu, který se tentokrát odehraje v Národní galerii v Praze v budově Veletržního paláce a v režii Davida Jařaba.
Aktuální laureát, výrazný a talentovaný malíř Vladimír Houdek, který byl vyhlášen na konci listopadu v brněnském divadle Husa na provázku, se v současné době chystá na samostatnou výstavu ve Veletržním paláci, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a připravuje se na menší výstavu v některém z Českých center ve světě. To samé bude platit pro vítěze 24. ročníku ceny, který vzejde v roce 2013, a kterého vybere porota ve stejném složení jako letos. Členů poroty je každoročně sedm a obměňují se v tříletých intervalech. Kurátor Christian Rattemeyer z newyorské MoMA, jež vlastní největší sbírky umění 20. století na světě, tak bude příští rok předsedat porotě naposledy.
Zatímco letos se finalisté v rámci doprovodného programu představovali v několika českých městech a mimořádně v Bratislavě vždy u architektonického modulu, jehož architekta vybrali členové Společnosti Jindřicha Chalupeckého, v příštím roce bude vyhlášen na tento mobilní modul konkurs. Přihlásit se do něj budou moci nejen zavedení tvůrci, ale prostor dostanou i studenti – organizátoři se nechtějí omezovat jen na zavedená jména. Naprostou novinkou v celoročním programu ceny bude konání odborného kolokvia v režii jednoho z členů Společnosti Jindřicha Chalupeckého – publicisty, teoretika výtvarného umění a pedagoga Tomáše Pospiszyla. Tématem kolokvia, které se uskuteční v září Praze a zasedne na něm dvacet odborníků, bude například proměna umění v 90. letech spojená s analýzou práce finalistů a laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého.
Společnost Jindřicha Chalupeckého se také bude zcela nově podílet na čtvrtém ročníku soutěže pro střední umělecké školy a gymnázia s názvem Umělecké střevo, do níž byly doposud zapojeny přední české galerie, jako jsou Národní galerie, Centrum současného umění Dox nebo Moravská galerie v Brně. Kurátorem soutěže a doprovodného programu bude stejně jako letos další ze členů společnosti Ondřej Horák. Autorkami grafické podoby nadcházejícího 24. ročníku se staly výrazné grafické designérky Adéla Svobodová a Pauline Kerleroux.
„Rozšíření programu jsme započali před dvěma lety a nyní jsme se dostali do fáze, kdy si díky získání zásadního generálního partnera pro letošní rok a rozšíření spolupráce s ním v roce příštím můžeme dovolit představovat současné umění veřejnosti v daleko větší míře a především kontinuálně,“ uvedla ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová. Společnost tak může svědomitě naplňovat poselství jednoho z nejvýznamnějších teoretiků výtvarného umění a filozofa Jindřicha Chalupeckého, který se svou činnosti zasazoval o prosazování českého moderního umění jak v zahraničí tak doma, a to i v dobách morálního úpadku. Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Generální partnerem Ceny Jindřicha Chalupeckého je společnost J&T Banka a spolupořadatelem Veletržní palác – Národní galerie v Praze. Více informací a formulář pro přihlášení na www.cjch.cz.
Složení mezinárodní poroty pro rok 2013:
Christian Rattemeyer, kurátor MoMA, New York, USA
předseda poroty
Daniel Balabán, umělec, Česká republika
Milena Bartlová, historička umění, Česká republika
Rainer Fuchs, šéfkurátor MUMOK, Vídeň, Rakousko
Edith Jeřábková, kurátorka, Česká republika
Tomáš Lahoda, umělec, Česká republika/Dánsko
Georg Schöllhammer, kurátor, šéfredaktor Springerin, Vídeň, Rakousko
Kurátorka výstavy Finále 2013 a předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého:
Lenka Lindaurová