Aktualizováno 26.1.2021
Přes prázdniny pak Zibura sedl ke stolu a napsal o své pouti knihu, která vyjde v listopadu. Nakladatelství Albatros ji zařadilo mezi nejdůležitější tituly pro vánoční trh. Zibura se teď vrací 1.října na pódia a vyráží také na turné po Slovensku.
Když se 22letý student žurnalistiky a ekonomie Ladislav Zibura vydal z tureckého Edirne na pěší pouť do Jeruzaléma, netušil, co ho čeká. Zkušenosti z poutí do Říma a Jeruzaléma ho naučily, že nejlepší je putovat bez mapy a být odkázaný jen na pomoc místních.
“Člověk nemůže poznat zemi lépe, než když ji projde sám a pěšky. Samota ho nutí k tomu, aby se bavil s místními – a to je v případě muslimského Turecka a převážně židovského Izraele mimořádně inspirativní,” vysvětluje svou motivaci Zibura.
O své cestě ještě půl roku po návratu skoro nemluvil, ovšem pak se z něj díky projekcím a zájmu médií během pár měsíců stala poutnická hvězda. Lidé si mladého poutníka oblíbili pro jeho humor a nadhled, se kterým vypráví o svých omylech, průšvizích a neuvěřitelných setkáních. Majitelé klubů a kin začali Ziburu označovat za fenomén – dosud nikdy se totiž nestalo, že by mladý cestovatel vyprodával sály pro stovky lidí.
Pouhé dva měsíce Ziburovi stačily k tomu, aby napsal 250 stránkovou knihu “40 dní pěšky do Jeruzaléma: o pouti bez cukrové vaty”, která vyjde 2.11.2015. Nakladatelství Albatros ji zařadilo mezi pětici nejdůležitějších titulů sezóny. “Kniha je založena především na humoru, dobrodružství, absurdních situacích, dobrých textech a parádních komiksech. Nejvíc mě inspiroval Kerouac a Toole,” přibližuje Zibura.
Autora nyní až do března čekají desítky projekcí po celé České republice a Slovensku. Pak se vydá na cestu znovu – tentokrát by rád dobyl Severní pól.
Ladislav Zibura
Ladislav Zibura se narodil 15. června 1992 v Českých Budějovicích. V 16 letech s přáteli začal pořádat festival Budějovický Majáles, ze kterého se jim podařilo vybudovat jednu z největších neziskových akcí v České republice. Na svou první pouť Zibura vyrazil v roce 2011, krátce po maturitě. 900 kilometrů dlouhá cesta do Santiago de Compostela ho nadchla a rozhodl se v poutnictví pokračovat.
Ve stejném roce mladý dobrodruh nastoupil na studium právnické fakulty a mediálních studií na Karlově univerzitě. Po prvním semestru se rozhodl věnovat jen médiím, právnickou fakultu opustil a přihlásil se ke studiu žurnalistiky a hospodářské politiky na Masarykově univerzitě. Karlovu univerzitu už Zibura dokončil, nyní studuje 3. ročník žurnalistiky na Masarykově univerzitě.
Na svou první pouť navázal třemi dalšími cestami – v roce 2012 se vypravil na 1400 kilometrů dlouhou pěší cestu do Říma, v roce 2013 ujel 3 500 kilometrů na kole na cestě k Severnímu moři a nazpět, v roce 2014 pak pěšky ušel 1 400 kilometrů na cestě do Jeruzaléma. Mladého poutníka nemotivuje víra, nýbrž touha po dobrodružství a poznávání lidí.
V současnosti si přivydělává jako copywriter ve webové agentuře a pracuje na ukončení studia žurnalistika. Musel ho totiž o půl roku prodloužit, protože nesplnil povinný tělocvik – předmět “pěší turistika”. Ve volném čase Zibura rád páchá rošťárny – naposledy se například infiltroval do soutěže AZ-kvíz.