Aktualizováno 9.7.2018
Workshopy jsou určeny jak odborné, tak laické veřejnosti a zajímavé informace nabídnou všem milovníkům současného divadla a umění vůbec. Vůdčí osobností tohoto projektu je profesor Petr Matásek, interní pedagog scénografie na DAMU, katedry alternativního a loutkového divadla. “Osobně se snažím účastníky našeho setkání a později i diváky divadelního představení uvést do zajímavého myšlenkového prostředí, kde se výtvarné schopnosti propojují s technickými znalostmi a využitím prostoru. S mládeží budeme hledat řešení konkrétních příběhů v divadle. Kromě mě workshopy povedou mí studenti: Antonín Šilar a Masha Černíková jsou scénografové v doktorském studiu a o svá témata se s účastníky svých workshopů podělí praktickou formou, takže se nemusíme obávat, že jejich prezentace nebudou zajímavé. Třetí scénografka Yumi Mráz Hayashi přijela studovat z Japonska, tedy můžeme očekávat působivé srovnání obou kultur,” uvádí profesor Matásek.
Workshopy se budou konat v Ostravském muzeu vždy ve čtvrtek od 1. do 22. listopadu 2012 v 17.00 hodin, vstup je volný.
1.11. MgA. Antonín Šilar
Video jako metafikční prostředek
Během dílny vzniknou tři desetiminutová videa, ve kterých nebudeme pracovat s filmovými principy střihové skladby, ale s opakovaným snímáním videa v prostoru.
8.11. MgA. Masha Černíková
Přednáška o sebeprezentaci a sebestylizaci v odkazech na virtuální sociální sítě, hudební a jiné performance. Později s otevřenou diskusí a promítáním ukázek.
15.11. Prof. Petr Matásek
Co byste mohli vědět o scénografii dříve, než vstoupíte do divadla
S vaší pomocí rozdýcháme významy slov nezbytných v práci scénografa: prostor, koncept, estetická forma, vizuální projev, emoce, dramatický čas, sdělení. Obrazová dokumentace bude součástí diskuze
22.11. MgA. Yumi Mrázová-Hayashi
Divadlo bunraku v Japonsku a v Čechách
Studentka japonské univerzity vizuálních umění a DAMU v Praze shledává rozdíly, jsou-li jaké, ve své profesi scénografky, česky popřípadě japonsky. Bude promítána dokumentace k přednášce.