Aktualizováno 26.1.2021
Stavba byla realizována podle projektu zpracovaného v pražském ateliéru ostravského Stavoprojektu, náklady v roce dokončení činily téměř 10,5 miliónu korun. Na výstavbě kulturního domu se od počátku 60. let podílely tehdejší podniky Bytostav n. p., Stavební správa Karviná a subdodavatelé – Dřevovýroba Ostrava a Průmysl kamene Jeseník, odkud pochází mramorová výzdoba. Vitráž v průčelí budovy, znázorňující nerostné bohatství, zhotovili skláři z Nového Boru, dřevěnou plastikou, zdobící foyer, přispěl karvinský rodák Jindřich Wielgus.
Vznikl tak důstojný stánek kultury a umění a začala nová etapa v rozvoji karvinské kultury. Nové prostory umožnily především hostování profesionálních divadelních scén, pořádání hudebních a estrádních programů a rozvoj kurzovní a zájmové činnosti. Velký sál byl využíván také jako kinosál.
Objekt tenkrát převzala do správy organizace s názvem Park kultury a oddechu. V roce 1965 převzal dům kultury Okresní osvětový dům a jeho pozdější delimitací 1. 1. 1967 došlo k osamostatnění Domu kultury, který byl v roce 1973 sloučen s Městskou správou kin a přičleněno bylo i deset kulturně společenských středisek. Tehdy vznikla kulturní organizace s dnešním názvem Městský dům kultury Karviná.
Činnost domu kultury se od té doby neustále rozvíjela, přizpůsobovala aktuálním podmínkám, kulturní nabídce, možnostem a požadavkům doby a příznivců kultury.
Dnes je Městský dům kultury Karviná příspěvkovou organizací města, která pořádá koncertní a divadelní pořady, organizuje soutěže, výstavy, společenské akce, organizuje kurzovní a zájmovou činnost, besedy a přednášky, zajišťuje programovou náplň pro karvinské kino Centrum, kino Ex a letní kino a vydává také vlastní kulturní periodikum – měsíčník Kulturní zpravodaj. Kromě budovy samotného domu kultury spravuje také Obecní dům Družba, kino Centrum, letní kino v Karviné a od roku 2014 působí také v Kulturním středisku na ul. Slovenské.
K nejznámějším akcím patří Dny Karviné, Prolínání kultur, Karvinské hudební léto, Karvinské varhany, vánoční a velikonoční jarmark, Oldies Party a jiné.
V roce 2013 zorganizoval Městský dům kultury Karviná přes 200 kulturních akcí, proběhlo více než 1 200 filmových projekcí, na které vloni přišlo 48 tisíc diváků (nejvíce za posledních 15 let). Do různých kurzů se přihlásilo přes 1 300 účastníků, bohatá a úspěšná je také zájmová činnost (v zájmových útvarech je sdruženo přes 300 členů). Divadelní soubor K.V.A.S. získal CENU DIVÁKŮ na Ostravských Bucharech 2013, taneční škola Nicola´s Dance Unico úspěšně reprezentuje Karvinou na mnoha tanečních soutěžích, do krásy roste také jeden z nejmladších zájmových útvarů Taneční klub Quick. Pohádky divadelních souborů Harlekýn a Bambules se těší zájmu malých diváků, ze kterých si postupně vychováváme příští návštěvníky kulturních akcí.
Letošní padesátiny budeme slavit hlavně pracovně – chystáme spoustu kulturních akcí (viz www.medk.cz ), v nejbližší době nás čeká digitalizace kina Ex a chystáme se na rekonstrukci letního kina a závěrem roku na rekonstrukci budovy i okolí kina Centrum.
Půlstoletí kultury v podání Městského domu kultury Karviná mapuje výstava, která je od 1. 4. do 7. 5. 2014 k vidění v Mánesově galerii, filmoví fanoušci mohou padesátiny domu kultury oslavit zhlédnutím filmů z té doby – dnes již legendárních českých muzikálových filmů „Starci na chmelu“ a „Limonádový Joe“.
Děkujeme všem příznivcům karvinské kultury a těšíme se na setkávání na kulturních akcích v dalších krásných letech.