Aktualizováno 9.7.2018
Vzácně uváděné písně Fryderyka Chopina a Pauline Viardotové nabídne ve středu 29. července od 20:00 festival Letní slavnosti staré hudby. Koncert s názvem Romance se uskuteční v Tereziánském sále Břevnovského kláštera. Přední polskou sopranistku Annu Mikołajczyk na kopii kladivkového klavíru z první poloviny 19. století doprovodí Edward Wolanin.
Letní slavnosti staré hudby oživují věčné téma, které od pradávna inspirovalo skladatele i interprety k výjimečným uměleckým počinům a publiku nabízí rozličné duchovní a světské podoby lásky od středověku po romantismus. V Břevnovském klášteře se mohou návštěvníci těšit na romantické písně Fryderyka Chopina a písně femme fatale 19. století Pauline Viardotové, jež právě Chopina velmi inspirovala.
Festival Letní slavnosti staré hudby nabídne v dalších dnech ještě pět koncertů v atraktivních historických sálech v Praze. Přehlídka staré hudby vyvrcholí 11. srpna v pražském Rudolfinu Večerem v Benátkách v podání francouzského souboru Le Poème Harmonique. Poloscénické komorní představení při svíčkách v režii Benjamina Lazara upoutá mimo jiné propracovanou barokní gestikou zpěváků. Vstupenky na zbývající koncerty v několika cenových kategoriích jsou stále k dispozici v pokladně Collegium Marianum (Melantrichova 19) a v síti Ticketpro. Více informací na www.letnislavnosti.cz.
Sopranistka Anna Mikolajczyk studovala zpěv na Varšavské hudební akademii u Małgorzaty Marczewské a již brzy se stala výraznou uměleckou postavou na poli staré hudby. Její repertoár ovšem sahá od středověké tvorby, přes barokní kantáty a oratoria, písně 19. a 20. století až po skladby současných polských skladatelů. Roku 2001 na Varšavském festivalu staré hudby obdržela cenu Zofia Rayzacher. V Polsku je známá především jako interpretka Bachovy, Händelovy a Mozartovy hudby, kdy spolupracuje s nejvýznamnějšími polskými dirigenty a vedoucími souborů staré hudby (Jan Tomasz Adamus, Mark Caudle, Kazimierz Kord, Marek Toporowski aj.), s Varšavskou komorní operou a dalšími vynikajícími polskými soubory a orchestry.
Jako koncertní a operní zpěvačka však vystupuje nejen v Polsku, ale i v dalších evropských zemích, jmenuje její účinkování např. na festivalech: Sagra Musicale Malestiana v Rimini, Oude Muziek v Utrechtu, Tage alter Musik v německém Herne či Pražské jaro. Natočila řadu rozhlasových, televizních a CD nahrávek, viz např. Scarlattiho Oratorium o sv. Kazimírovi (vyd. Acte Préalable) či či Schützovy Symphoniae Sacrae a Weihnachtshistorie (vyd. Brilliant Classics).
Edward Wolanin začal hrát na klavír již v 5 letech u Urszuly Hop. Už v 15 letech byl přijat na Hudební akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě, což je věkový rekord této instituce. Tam studoval u Bronisławy Kawally, Jerzyho Marchwińského (třída komorní hry) a Jana Ekiera, u něhož po absolutoriu pokračoval v postgraduálním studiu. Wolaninův koncertní repertoár je velmi rozsáhlý, sahá od hudby Domenica Scarlattiho až po soudobou, zvláště se věnuje skladatelskému dílu Romualda Twardowského. Představil se jako sólista s mnoha orchestry, včetně Polského rozhlasového orchestru či Varšavských filharmoniků, a výtečnými dirigenty, např. s Tadeuszem Strugałou, Antoni Witem a Markem Pijarowskim.
Edward Wolanin již hrál v celé řadě evropských zemí a kulturních center, ale také mimo Evropu – v Japonsku, v Číně, Jordánsku, Tunisku, Kuvajtu, Nigérii, Mexiku a USA. Zúčastnil se také významných festivalů (Duszniki Zdrój, Mariánské Lázně či Nohant), jako člen komorních ansámblů vystupoval např. na festivalech v Šlesvicko-Holštýnsku nebo Montpellier. Tento polský klavírista také často nahrává pro rozhlas a televizi, na svém kontě má mnoho CD – jako sólista i jako komorní hráč, viz jeho snímky s hudbou F. Chopina, H. Wieniawského, K. Szymanowského (Pieśni księżnickzki z baśni nahrál s Annou Mikołajczyk) či J. Brahmse.
Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v autentickém podání na dobové nástroje v Praze. Právě propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů, navíc v podání těch nejlepších interpretů z celého světa, je jednou z mnoha předností festivalu. K tradičním místům, jako jsou Břevnovský klášter či Trojský zámek, přibývá letos například renesanční Martinický palác, Anežský klášter nebo Chrám Matky Boží před Týnem. Od letošního roku jsou Letní slavnosti staré hudby členy European Early Music Network (REMA) – www.rema-eemn.net.
Tolik podob hudby – tolik podob lásky!
Festival se koná s laskavou podporou hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Francouzského institutu v Praze, Festivalu v Sablé, Culturesfrance, Velvyslanectví Španělska, Italského kulturního institutu v Praze, Vlámské vlády, Polského institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti, Rakouského kulturního fóra v Praze a Nadace Collegium Marianum.
Hlavním partnerem letošního ročníku je Modrá pyramida stavební spořitelna. Hlavním mediálním partnerem je Český Rozhlas a Zdravotnické noviny, dalšími mediálními partnery jsou: Harmonie, Hudební rozhledy, České noviny, Marketingový magazín, Postgraduální medicína, MF Plus, Respekt.
Pořadatel: Collegium Marianum, Melantrichova 19, Praha 1, tel. 224 229 462, 731 448 346
www.letnislavnosti.cz
Program festivalu Letní slavnosti staré hudby:
Čtvrtek 23.7.2009, 19.30 hod.
Kostel sv. Šimona a Judy, Dušní ul., Praha 1
Amor Divino
Obraz barokní zbožnosti v hudbě z katedrály sv. Víta
(J. D. Zelenka, J. A. Hasse, B. Galuppi, novodobé premiéry)
Damien Guillon – alt (Francie)
Cecilia Bernardini – koncertní mistr (Nizozemí)
Collegium Marianum – barokní orchestr
Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Vstupné: 500, 300, 200 Kč
Neděle 26.7.2009, 19.30 hod.
Klášter sv. Anežky České, Anežská 12, Praha 1
Kvítí mezi trny
Životy sv. Markéty, Barbory a Kateřiny ve středověké chorální tvorbě
Tiburtina Ensemble – vokální ansámbl (ČR)
Barbora Sojková – umělecká vedoucí
Vstupné: 350, 250 Kč
Pondělí 27.7.2009, 20.00 hod.
Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7
Drama lásky
Hlasy touhy a emocí v hudbě D. Scarlattiho a G. F. Händela
María Espada – soprán
Forma Antiqva (Španělsko)
Aarón Zapico – umělecký vedoucí
Vstupné: 400, 300 Kč
Středa 29.7.2009, 20.00 hod.
Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
Romance
Zasněné písně Fryderyka Chopina na texty polských romantických básníků
Anna Mikołajczyk – soprán (Polsko)
Edward Wolanin – kladívkový klavír (Polsko)
Vstupné: 350, 250 Kč
Neděle 2.8.2009, 18.30 hod.
Letohrádek Hvězda, Liboc, Praha 6
Sempre un po´di follia…
Vášně a nespoutaný temperament v hudbě 16. a 17. století.
Echo du Danube (Rakousko)
Elisabeth Seitz – psalterium
Christian Zincke – viola da gamba, umělecký vedoucí
Vstupné: 350 Kč
Úterý 4.8.2009, 19.30 hod.
Chrám Matky Boží před Týnem, Staroměstské nám., Praha 1
Unica columba mea
Píseň písní v dílech renesančních mistrů
a moteta z Kodexu Emmeram
Stimmwerck – vokální ansámbl (Německo)
Vstupné: 400, 300 Kč
Středa 5.8.2009, 20.00 hod.
Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6
Pastorale
První pražské dostaveníčko s věhlasným italským souborem
(G. F. Händel, G. P. Telemann, A. Marcello, C. P. E. Bach)
Ensemble Zefiro (Itálie)
Alfredo Bernardini – barokní hoboj, umělecký vedoucí
Vstupné: 450, 300 Kč
Neděle 9.8.2009, 19.30 hod.
Martinický palác, Hradčanské náměstí 67/8, Praha 1
Tma je mou útěchou
Anglické milostné balady 16. století (T. Morley, J. Bull, E. Johnson)
Susan Hamilton – soprán (Velká Británie)
La Caccia (Belgie)
Patrick Denecker – umělecký vedoucí
Vstupné: 450, 300 Kč
Úterý 11.8.2009, 20.00 hod.
Rudolfinum, Dvořákova síň, Náměstí Jana Palacha, Praha 1
Večer v Benátkách
Poloscénické představení při svíčkách s hudbou z benátských ulic a paláců.
(C. Monteverdi, F. Manelli, B. Ferrari)
Le Poème Harmonique (Francie)
Claire Lefilliâtre – soprán
Serge Goubioud – tenor
Jan Van Elsacker – tenor
Arnaud Marzorati – bas
Vincent Dumestre – umělecký vedoucí
Benjamin Lazar – režie
Vstupné: 650, 450, 300 Kč