Aktualizováno 9.7.2018
Kapela odehrála za více než rok v čistě pánské sestavě přes šedesát koncertů a v březnu pokřtila album „Nejsou malý věci“. „Pro Lauru a Lenku Novou je to na Vltavské vlastně druhá premiéra. Když v roce 1995 vyhrála konkurz do kapely, její úplně první koncert proběhl právě v tomto sále,“ říká Karel Šůcha, kapelník Laury. S klubem Vltavská, kde se Lenka vrací do sestavy, pojí Lauru další vazba: „Vltavská, tenkrát klub Belmondo, býval naší domovskou scénou. 1. června na svátek Laury jsem se zde dokonce oženil a pak oslavil svoji svatbu. Poprvé a naposledy v její historii jsem v kapele nehrál, na baskytaru mě zastoupil Fredrik Janáček, dnešní člen -123 minut,“ doplňuje Karel Šůcha. Lenka Nová kromě péče o dítě stihla například nazpívat píseň na albu Michala Horáčka „Ohrožený druh“. Lenku budou moci slyšet a vidět diváci všech dalších letošních koncertů Laury a její tygři – mimo jiné 12. září v Žatci, 30. září 2009 v Plzni, 9. října 2009 při Pražské klubové noci nebo na začátku prosince na severní Moravě. Zároveň si také 9. září 2009 odbude premiéru nový klip „Peníze“ natočený při křtu zatím posledního CD „Nejsou malý věci“ v pražském Lucerna Music Baru. Více informací na www.lauranet.cz.
Laura a její tygři – historie kapely
Na konci roku 1985 Karel Šůcha inspirován novelou Williama Saroyana Tracyho tygr zakládá v Neprakta klubu v Mostě rockovou skupinu Laura a její tygři. Dívčí jméno Laura evokuje něhu a krásu, tygři jsou symbolem nezkrotnosti a divokosti, černé brýle, bílé košile, černé kravaty a černé kalhoty vytváří nezaměnitelnou image skupiny. Skupina začíná koncertovat v Československu a velmi rychle se zařadí po bok nejznámějších skupin české nové vlny. „Koncerty skupiny sálají vlnami živočišné rockové energie, ve které vycítíme náznaky dunivých černošských rytmů, latinu i bílý beat šedesátých let. Vše vyvěrá z pozitivního názoru a pohledu na svět, jenž se v této stylové směsici bleskově přenáší na publikum“ napsal Vladimír Vlasák v knize Excentrici v přízemí.
Léta 1986-1989 byla určována rostoucí prestiží kapely na domácí půdě a na podzim roku 1989 se skupina profesionalizuje. První zahraniční koncert skupiny se uskuteční v roce 1987 ve Varšavě na festivalu Poza kontrola, následuje koncertní turné v Bulharsku a účast na festivalu Hvězdy u moře na Zlatých Pískách, koncerty na festivalu Dny Prahy v Moskvě a na Světovém festivalu mládeže v Severní Korei. Pád “železné opony” umožnil Lauře a jejím tygrům koncertovat v západní Evropě, především ve Francii a Německu, kde odehráli více než třista koncertů, převážně na festivalech a v rockových klubech.
V roce 1999 Karel Šůcha kompletně přestavěl skupinu a mladí, technicky vyspělí muzikanti vnesli do lauřího energického mixu rocku, rhythm & blues, funky, salsy a soulu jazzové prvky a moderní sound. V listopadu má “sestava pro třetí tisíciletí” premiéru v Praze „…radikální přebudování a omlazení sestavy kapele slyšitelně prospělo a její náboj a energie je zase po letech shodná s dobou jejího fenomenálního vzestupu,“ napsal Ilja Kučera ml. v časopise Muzikus12/99.
V současné době má Laura a její tygři na svém kontě více než 1 300 koncertů v doma i v zahraničí a devět vydaných alb. Desáté album Nejsou malé věci, které právě vychází, kapela pokřtí 24. března v pražském Lucerna Music Baru.