Aktualizováno 26.1.2021
Asi nebude překvapením, že právě sport je ve filmech žánrem opravdu oblíbeným. Jakpak by ne. Sport je všude kolem nás, číhá na nás z každého koutu. Vždyť většina z nás se v dětství snažila nějakému sportu věnovat. Někteří od sportování neupustili a pro radost se k tělovýchovným aktivitám vracejí, jiní našli v této činnosti své životní poslání. A právě ti jsou inspirací filmových tvůrců. Životní příběhy plné tvrdých začátků, těžkých pádů, bolestivých tréninků, které však hlavní hrdina snáší kvůli jedinému cíli. Úspěchu. Stoprocentní odhodlání k dosažení svého životního snu fascinuje nejen fanoušky na hřištích, ale také diváky u televizních obrazovek. Zde pro vás máme malou ukázku filmů, které se svými pohnutými příběhy vryly do paměti většiny diváků.
Rychlost jako závislost
Závody rychlých aut jsou pro diváka velmi atraktivní. Dokonalý asfalt, zvuky pneumatik, zrádné zatáčky, které v té rychlosti sotva zaznamenáte. A když do tohoto prostředí zakomponujete dva životní příběhy, vítězství v podobě fanouškovské popularity je téměř na dosah. Film Rivalové (v angl. originále Rush) měl premiéru v roce 2013 a již od počátku bylo jasné, že zařídí svým producentům skvělou vizitku. Film pojednává o rivalitě mezi jezdci Formule 1 v sedmdesátých letech minulého století. Konkrétně mezi rakouským Niki Laudou a Angličanem Jamesem Huntem. Tito dva spolu kromě závodů nemají nic společného. Hunt je drzý milovník žen, který si užívá života plnými doušky. Je však také brilantním řidičem. Lauda spoléhá na přesnost, disciplínu a nekolísavé výsledky. Tito dva však nejsou soky pouze na závodním okruhu, ale také v normálním životě. A kde je hranice mezi rivalitou a nenávistí? Příběh skutečných událostí přibližující poměry nejoblíbenější závodnické soutěže. S jeho koncem si uvědomíme, na jak tenkém vlásku život vlastně visí. A jak se vůbec připravují závodníci F1 na novou sezónu? Na jejich první výsledky si můžete nejen vsadit, ale také tipování ostatních sledujte na internetu.
Sport jako příčina psychické poruchy?
Pořekadlo „sportem ku zdraví“ slyšel snad každý z nás. Příběh filmu Diagnóza: Šampión (v angl. originále Concussion) nám však prozradí, že toto sousloví nemusí platit vždy. Will Smith, který v tomto snímku ztvárnil nigerijského lékaře Benneta Omalu, je forenzním neurologem. Právě on objevil onemocnění mozku, díky němuž můžou hráči amerického fotbalu trpět silnými depresemi, které mohou končit až sebevraždou. Důvodem této chronické traumatické encefalopatie jsou silné nárazy, které musí hráči amerického fotbalu během své kariéry prodělávat. Ale jak chcete dokázat, že je toto nebezpečí skutečné? A co takhle dokázat to v zemi, kde je tento sport jedním z nejoblíbenějších? To nebude vůbec snadné. Smith byl za tuto roli nominován na cenu Zlatého Glóbu v roce 2016.
Změna systému je krok vpřed
Film, natočený podle pravdivého příběhu nás teď pro změnu zanese do prostředí baseballových hřišť. Moneyball se svou hlavní postavou Billym Beanem (Brad Pitt) uchvátí každého, kdo je alespoň trochu snílek a věří v to, že může něco změnit. Billy bohužel neuspěl v hráčské baseballové kariéře, a tak se uchýlí k administrativní stránce tohoto sportu. Má však problém. Jeho tým Oaklands Athletics je velmi špatně financovaný, a tak místo na peníze musí spoléhat na svou chytrost. Jak pořídit skvělé hráče, které poženou Athletics zase dopředu? A co takhle se zajímat o hráče, kteří jsou nedoceněnými u lapačů talentů? Revoluce v podobě nastavení nových tradic postaví Beana do pozice, která posune baseball na zcela novou úroveň.
Zdroj: on Flickr