Aktualizováno 9.7.2018
Jak říká Marek Štulír, hlavním záměrem byla „..snaha zachytit přirozenou energii kapely a nahrát písničky, které nás určitou dobu provázejí a na žádnou řadovou desku se nevešly nebo jejichž koncertní podoba se liší od už nahraných verzí.“
To nejlepší ze tří řadových alb, plus dvě nikdy nevydané písně a 4 coverze, to je záznam z energického a pulsujícího koncertu libereckého folkrockového Jarretu.
Současný trend dává rovnítko mezi živé nahrávky a výběry toho nejlepšího z tvorby kapely. A u většiny hudebních skupin toto pravidlo také platí. Jarret ovšem výběr písní na své živé album pojal poněkud netradičně. Vedle skladeb, které najdeme na předchozích albech skupiny, a které často dostaly nové aranžmá, se na CD Jarret sobě objeví také písně převzaté. „Na albu jsou 4 coververze našich oblíbených zpěvaček (Suzanne Vega, Sheryl Crow a izraelské zpěvačky s pseudonymem NOA), které nás provázejí už dlouhou dobu . A pak také i autorské skladby „Slavnosti ticha“ a “Blues pro 1.řadu“, což jsou písničky staré asi tak 20 let a které napsal Pavel Havlík pro skupinu „…a hosté“. Hrajeme je celou dobu existence Jarretu, ale nějak se nám nikdy nehodily na žádné z našich tří cd.“
Jarret se také personálně proměnil od posledního řadového alba. „Zásadní změnou je, že už s námi nehraje na bicí Honza Noha, ale Tomáš Piala. Dále jsme přibrali Marka Ottla, který už s námi delší dobu spolupracoval tím, že aranžoval party pro dechovou sekci – s námi hraje na klávesy, pozoun, ukulele – navíc překrásně zpívá.“ Živé album Jarretu ještě více oživují pozvaní hosté. Vedle už známého saxofonu Mr. Ropemana alias Jana Provazníka, Jarret doprovazí také čtyřčlenná dechová sekce nebo vokální skupina Offbeat. Na nahrávání alba se podílel také hráč na steel pedal Guitar David Babka a prostor na CD dostal také téměř výhradní autor písní Jarretu a bývalý kytarista a zpěvák kapely Bohouš Vašák.
Živé album Jarret sobě je živým důkazem toho, že Jarret vyspěl v jednu z nejvýraznějších hudebních formací na české hudební scéně. Nahrávka v sobě snoubí nejen hudební vyzrálost a profesionalitu, ale také radost z „muzicírování“ a touhu členů Jarretu bavit nejen posluchače, ale také sami sebe. Tak možná proto Jarret sobě.
Track List:
1. Dobrý večer (Jarret) 0:46
2. When Heroes Go Down (S. Vega / S. Vega) 1:56
3. Čarování (P. Havlík / P. Havlík) 4:13
4. Slavnosti ticha (P. Havlík / P. Havlík) 3:04
5. Znamení blíženců (B. Vašák / B. Vašák) 2:40
6. I Don‘t Know (Noa / Noa) 4:04
7. Zakopaný pes (B. Vašák / B. Vašák) 4:20
8. Jako sen (B. Vašák / B. Vašák) 3:12
9. Tired Of Sleeping (S. Vega / S. Vega) 4:30
10. Nebudeme budeme (B. Vašák / B. Vašák) 3:53
11. Sto kroků samoty (B. Vašák / B. Vašák) 3:44
12. Šumaři (P. Havlík / P. Havlík) 4:07
13. Spustil se (B. Vašák / B. Vašák, M. Štulír 5:08
14. Klíčení (B. Vašák / B. Vašák) 2:25
15. Blues pro 1. řadu (P. Havlík / P. Havlík) 3:27
16. Strong Enough (S. Crow / S. Crow) 3:34
17. Don Quijote (B. Vašák / B. Vašák) 3:04
18. Opovrhov (B. Vašák / B. Vašák ) 4:42
19. Venku zuří jaro (B. Vašák / B. Vašák) 5:19
Celkový čas / 68:12
Liberecký Jarret ve složení:
Hanka Skřivánková / zpěv, flétna, klávesy
Michal Kadlec / zpěv, ak. kytara, el. kytara
Marek Ottl / zpěv, ukulele, klávesy, trombon
Tomáš Piala / bicí
Marek Štulír / bas. kytara, zpěv
Michal Vlasta Třešňák / zpěv, ak. kytara, klávesy
BIO
Jarret se za dobu své dlouhé existence vypracoval do pozice folk – rockové špičky české hudební scény. Jejich styl se v průběhu trvání proměňoval pozvolna. Michal Kadlec do svého folkového tria angažoval v roce 1992 Marka Štulíra a tím založil skupinu Jarret. Už tehdy folkové seskupení nachází své východisko a inspiraci v Bobu Dylanovi, Neil Youngovi, Joni Mitchell, Alanis Morisett nebo Sheryll Crow. Postupem času se vzdaluje čistému folkovému projevu, ze kterého vzešli a přimícháním stylů se stává žánrovým cross overem – míšencem. Postupně na svých albech nachází svoji tvář, kterou ještě při natáčení alba Vztahem zapni umocňuje vstup producenta Martina Ledviny (ex Druhá tráva, spolupráce s Lenkou Dusilovou) Zároveň se profilují jejich texty, ve kterých nejde ani o cílený útok na bránici, ani o (třeba) politickou angažovanost.
Výraznou autorskou postavou Jarretu je B. Vašák, který v kapele řadu let působil (1993 – 2003) a ani po svém odchodu nepřestal zásobovat kapelu písněmi. I když jsou mezi jejich alby delší časové úseky, jejich fanouškům se vyplatí si na další album počkat. Na CD Vztahem zapni! dokázali že jsou ve výtečné formě a získali nominaci na žánrovou cenu akademie populární hudby Anděl 2006 v kategorii Folk and Country.
Skupinu poté opouští dlouholetý spoluhráč a bubeník Honza Noha a jeho místo zaujímá Tomáš Piala. Dalším novým členem je Marek Ottl. Navíc Hanka Skřivánková se stává maminkou a tak kapela si vybírá menší pauzu, aby se v roce 2008 vrátila s novým albem. Live album Jarret sobě vychází na podzim 2008.
Promo rozhovor – Marek Štulír (Jarret):
1. Kapela, která se rozhodne udělat „živák“ většinou bilancuje nějakou éru. Je to tak i u Vás?
Do určité míry ano, ale hlavní důvody byly: snaha zachytit přirozenou energii kapely a nahrát písničky, které nás určitou dobu provázejí a na žádnou řadovou desku se nevešly nebo jejichž koncertní podoba se liší od už nahraných verzí.
2. Kapela měla také tzv. „mateřskou“ přestávku. Jaký bude nyní Jarret?
Za poslední rok jsme pořádně přezbrojili a cítím větší hlad po muzice.
3. Jaké jsou tedy personální změny u Jarretu od posledního alba?
Zásadní změnou je, že už s námi nehraje na bicí Honza Noha, ale Tomáš Piala. Dále jsme přibrali Marka Ottla, který už s námi delší dobu spolupracoval tím, že aranžoval party pro dechovou sekci – s námi hraje na klávesy, pozoun, ukulele – navíc překrásně zpívá. Pořídili jsme si také vlastního zvukaře – přeci jen toho už máme ke zvučení celkem dost – a ten se jmenuje Tomáš Vrbas.
4. V případě “živáku“ se kapely snaží buď o co nejvěrnější zachycení energie a aktuální podoby koncertního vystoupení, tak jak ji znají posluchači, nebo zvolí netradiční aranžmá hosty atd. Proč Vy jste se rozhodli jít tou druhou cestou?
Kombinujeme oba přístupy. Hosty, kteří nám pomáhali natáčet cd „Jarret sobě“ si celkem často zveme na naše koncerty. Naštěstí tentokrát se podařilo je všechny dostat na jedno místo ve stejnou dobu.
5. První písnička na albu je coverze od When Heroes Go Down od S. Vega. Začínáte tím každý koncert?
Ne vždy, ale celkem zhusta. Důvodů je několik, je to jednoduchá, krásná, řízná písnička, na které se navíc dobře rovná zvuk. Navíc jsme chtěli zachytit co možná nejvěrnější koncert Jarretu a písničkou When Heroes Go Down opravdu začínáme docela často.
6. Na začátku alba je track „Dobrý večer“, který je takovým úvodem do koncertu, proč je to samostatný track a proč jste zanechali toto průvodní slovo a ostatní vystříhali pryč?
Líbilo se nám, že se to tak pěkně „orámuje“ – koncert začal, lidi tleskají, my je pozdravíme atd. a pak začneme hrát, na konci po poslední písničce se s nimi rozloučíme, diváci si vytleskávají přídavek – takže reálný koncert i s tím úvodem. Mluvené slovo mezi trackama jsme vystříhali – to bychom museli vydat dvojcédé.:) No a samozřejmě track je proto, aby se dal nedočkavci přeskočit.
7. Co pro posluchače který Vás zná jen z alb, bude ještě nové?
Všechny písničky jsou v koncertní verzi která se často výrazně liší od řadových cd. 4 coververze našich oblíbených zpěvaček, které nás provázejí už dlouhou dobu . A pak také Slavnosti ticha a Blues pro 1.řadu což jsou písničky staré asi tak 20 let a které napsal Pavel Havlík pro skupinu „…a hosté“. Hrajeme je celou dobu existence Jarretu, ale nějak se nám nikdy nehodily na žádné z našich tří cd.
To nejdůležitější, ale je energie tzn. Jarret sám o sobě.
8. Pracujete na nových skladbách pro 4 řadové album?
Už léta držíme konstantní pracovní tempo 2 až 3 nové skladby ročně. Odpověď je tedy: pracujeme – zvolna, ale nepřetržitě.