Aktualizováno 26.1.2021
Znáte skladatele Artura Pantaleóna? Je to mladý mexický umělec, žijící v Německu, jehož cílem je budování mostů mezi hudbou klasickou a etnickou. Snaží se prostřednictvím hudby přiblížit Evropanům a vlastně celém světu svébytnou kulturu Mexika a potažmo celé Jižní Ameriky. Není proto divu, že do svých skladeb předepisuje netradiční, domorodé nástroje. Koncert pro violu a orchestr Maxahuaxi (což v mexickém nářečí znamená modrý jelen) měl premiéru teprve před několika lety. Nutno však dodat, že u nás na koncertě ho zahraje stejný violista, který skladbu světu představil poprvé, tedy Němec Felix Schwartz. Tomuto violistovi ji ostatně skladatel dedikoval. Dílo v Ostravě zazní v české premiéře. Do Ostravy by na koncerty měl dorazit Pantaleón osobně a také by měl zasednout do orchestru a rozezvučet zmíněné domorodé nástroje.
VYHRAJ VSTUPENKY NA OBA KONCERTY! SOUTĚŽE NAJDEŠ ZDE!!!
Naopak Dvořákova opera Alfred byla napsaná už v roce 1870. Zaposloucháte-li se do jejich tónů pozorně, snadno odhalíte vlivy Richarda Wagnera, kterého Dvořák velice obdivoval. Kritici dokonce píšou, že Alfred je wagnerovštější než samotný Wagner. Suitu z opery vytvořil šéfdirigent JFO Heiko Mathias Förster. I tato skladba bude uvedena úplně poprvé, a to dokonce ve světové premiéře. V září roku 2014 zazněla v Praze Dvořákova opera Alfred s původním německým libretem sice jen v koncertním provedení, ale také ve světové premiéře. Za dirigentským pultem stál právě Förster. Partitura nebyla za Dvořákova života hrána ani vydána a dílo bylo uvedeno pouze jedinkrát v roce 1938 v Olomouci, ale v českém překladu.
A konečně Saint-Saëns, který o své poslední symfonii s podtitulem Varhanní prohlásil: „Dal jsem tomu všechno, co jsem mohl. To, co jsem v ní dosáhl, už se mi nikdy znovu nepovede.“
Napříč staletími
7. a 8. 4. 2016, 19 hodin, Dům kultury města Ostravy
Program:
Antonín Dvořák: Alfred, suita z opery (arr. H. M. Förster)
Arturo Pantaleón: „Maxahuaxi“ Koncert pro violu a orchestr
Camille Saint-Saëns: Symfonie č. 3 c moll op. 78 „Varhanní“
Účinkují:
Felix Schwartz – viola
Arkadiusz Bialic – varhany
Janáčkova filharmonie Ostrava
Heiko Mathias Förster – šéfdirigent JFO
________
Do Ostravy na koncert 14. dubna 2016 přijede opravdu výjimečný sólista. „Thomas Albertus Irnberger Vás okouzlí opravdu vkusně hraným vibrátem a dechberoucí virtuozitou,“ napsal o mladém rakouském houslistovi Financial Times. Irneberger byl zázačným dítětem. Už v 9 letech byl přijat ke studiu salcburského Mozartea. Vášnivě miluje Bacha, jehož Dvojkoncert pro housle a hoboj hrál už ve 12 letech s Arcata Stuttgart. Od té doby řečeno s jistou mírou nadsázky dnes a denně na světových pódiích zprostředkovává posluchačům nezapomenutelné zážitky díky své brilantní technice, tvůrčí síle, barevnosti tónu a bezpečnému smyslu pro styl.
V jeho podání v sále Domu kultury města Ostravy zazní skladba B. Martinů. Koncert pro housle a orchestr č. 2 vznikl na žádost houslisty Mischi Elmana poté, kdy byl uchvácen Martinů dramatickou Symfonií č. 1. Elman dílo premiéroval s Boston Symphony Orchestra.
Kromě toho během večera zazní další dvě skladby. Nejznámější dílo Samuela Barbera Adagio pro smyčce, což je původně druhá věta z jeho Smyčcového kvartetu op. 11. Poprvé tato skladba zazněla v Rockefeller Centre (New York), dirigována velikánem Arturem Toscaninim, za účasti pouze několika pozvaných hostů. Další posluchači si ji tehdy mohli užít jen díky rozhlasovému přenosu. A symfonie Roberta Schumanna, k jejímuž zkomponování jej inspiroval výlet do Porýní, které navštívil spolu se svou manželkou Clarou. Do symfonie zakomponoval své dojmy a pocity z této poklidné pouti a dal dílu podtitul „Rýnská“.
Výlet do Porýní
14. 4. 2016, 19 hodin, Dům kultury města Ostravy
Program:
Samuel Barber: Adagio pro smyčce op. 11
Bohuslav Martinů: Koncert pro housle a orchestr č. 2 H293
Robert Schumann: Symfonie č. 3 Es dur op. 97
Účinkují:
Thomas Albertus Irnberger – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Case Scaglione – dirigent
Vstupenky na všechny koncerty Janáčkovy filharmonie Ostrava můžete zakoupit v Janáček Pointu (DKMO, vstupní prostor vlevo) nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu či online na www.jfo.cz