Aktualizováno 26.1.2021
Padesátistránková knížka vychází v Husově roce 2015 a je dalším příspěvkem k 600. výročí mučednické smrti mistra Jana Husa.
Jan Hus byl jedním z reformátorů, kteří působili na začátku 15. století v Praze, působili na akademické půdě a snažili se o obnovu církve, tehdy neoddělitelně propletenou s celou společností. Důraz kladli na Bibli a rozpor mezi „Božím zákonem“ a životem tehdejší církve. Husova strašná smrt se stala symbolem odporu proti bezpráví a způsobila, že nejen lidmi ve své vlasti, ale i v Evropě nebude nikdy zapomenut. Jeho reformní myšlenky se šířily, ovládly český lid a následné hnutí ovlivnilo celý východ tehdejší Římskoněmecké říše.
Neoblomnost jednotlivce, který je ve svém svědomí odpovědný pouze Bohu, předznamenala budoucnost. Husův pevný postoj se stal inspirací o sto let později pro německou reformaci Lutherovu a milníkem na cestě ke svobodě svědomí a dnešní pojetí lidských práv.
Bohatý barevný obrazový matriál, přibližující Husovu dobu a reálie, doplňuje historicky fundovaný a přehledně členěný text. Do češtiny přeložil Tomáš Koptík.