Aktualizováno 26.1.2021
Letos s několika novinkami, nejen v organizaci, ale i v náplni festivalu. Název přehlídky je záměrně rozšířen (…& spol.) – s kytarovými mistry i začínajícími amatéry se totiž na podiu pravidelně objevují i mimořádné osobnosti z jiných nástrojových oblastí a těm chtějí dát pořadatelé od letošního ročníku více prostoru. Další novinkou, která určitě potěší všechny aktivní i „pasivní“ hráče, je Burza hudebních nástrojů.
Sobota 17. 11. – Ostrava, CoolTour začátek v 11 hodin
BURZA HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ – pro všechny, kdo chtějí něco prodat nebo koupit
ZUŠ z Ostravska – pásmo mini-koncertů ve znamení kytary (cca od 15 hod.)
Grupo Flamenco (Jan König, Martin Bulava a Lenka Kudláčková) – flamencová fiesta + workshopy flamencové kytary a flamenco tance
Acid Station – Aleš Matoga (loňský vítěz Setkání kytaristů) a jeho nový jazzový projekt
Edward Powell (Kanada) – exotické strunné nástroje aneb worldmusic koncert + workshop
Jeseter – Jan Gajdica a spol. aneb art rock pokaždé jinak…
Neo Chess Sunny Rock and Roll Band – Rudy Horvat, rocková kytara a stylová retro párty!
Neděle 18. 11. – Ostrava, CoolTour začátek v 18 hodin
Roland Hamaj Trio (Roland Hamaj, Jan Janík a Jan Zábojník) aneb – Gipsy Jazz koncert!
Dalibor Mráz Trio – vynikající mladý bubeník v akci – koncert
Jim Campilongo Electric Trio (USA) – vyhledávaný kytarový mág z New Yorku – blues, rock, jazz – koncert + workshop
Petr Filák a Robert Prokop – arabská loutna „al ud“ aneb prababička kytary se samplerovým doprovodem
Něco málo z historie:
Setkání kytaristů založil v roce 1981 ve Zlíně kytarista Lubomír Kovařík, I. ročník na Malé Scéně navázal na předcházející známé zlínské jazzové festivaly. Setkání dostalo hned od počátku rozměr neformálního kytarového festivalu, žánrovou pestrostí výjimečného v Čechách i na Moravě. Pokračovalo až do roku 1990, kdy z organizačních důvodů přehlídka skončila. Ke znovuobnovení festivalu došlo v roce 1999 a jeho tradice trvá – i díky novému pořadatelskému týmu – až dodnes.
Ve všech předcházejících ročnících účinkovalo více než 200 kytaristů zlínského i moravskoslezského regionu, vždy však za účasti těch nejlepších a nejvýznamnějších hráčů z celé republiky, Evropy, Indie či USA. Z nejznámějších jmenujme alespoň Luboše Andršta, Rudolfa Daška, Michala Pavlíčka, Zdeňka Fišera, Vlastu Redla, Sammyho Vomáčku, Tonyho Ackermana, Romana Pokorného, Rudyho Linku, Andreje Šebana, Zdeňka Bínu, Štěpána Raka, Dagmar Andrtovou – Voňkovou, Radima Hladíka, či Amita Chatterjee.
Mimořádný zájem kytaristů všech žánrů o účinkování vedl pořadatele k rozhodnutí pozměnit stávající koncepci akce. V roce 2002 se festival představil kromě Zlína současně také v Ostravě, v Klubu Parník. V roce 2003 dostal poprvé podobu soutěže, nejprve v klubu Boomerang, pak v Templu a nakonec v nově otevřeném středisku CoolTour. Zúčastnilo se jí více než 60 kapel a sólistů. Od roku 2005 se soutěží i ve Zlíně, v hudebním klubu U Tetoura. V roce 2010 se festival vrací na Malou Scénu.
Nedílnou součástí všech posledních ročníků festivalu se staly workshopy, které jsou vyhledávaným místem setkávání nejen muzikantů samotných, ale i posluchačů, kteří se chtějí dozvědět něco ze zákulisí tvorby i techniky hry slavných a zajímavých hostů.