Aktualizováno 26.1.2021
Projekt Literáti z naší čtvrti oživí a zavzpomíná na Hrobku Olgy Havlové v diskuzním večeru v žižkovské Vozovně ve středu 30. listopadu od 19. hodin. Představí tak svéráznou knihovnu brakové literatury, kterou rozená Žižkovačka a první dáma založila a vedla spolu s Olgou Stankovičovou a psycholožkou Jarmilou Bělíkovou. Na reálnou několikaset svazkovou knihovnu a na společenství přátel, kteří se humorem a recesí bránili represím a všudypřítomnému marasmu normalizace, budou vzpomínat hudebník a spisovatel Vratislav Brabenec, malíř a spisovatel Zbyněk Benýšek, publicistka Petruška Šustrová a žena, které nikdo neřekne jinak než Sněhurka. Diskusní večer moderuje Petr Vizina.
Hrobka čili Svépomocná lidová knihovna vznikla z popudu Olgy Havlové, Olgy Stankovičové a Jarmily Bělíkové v roce 1981. Samotná knihovna, umístěná v bytě manželů Stankovičových, obsahovala na pět set svazků a její společenství čítalo ke stovce členů. Např. písničkář Vlastimil Třešňák ji považoval za „ghetto v ghettu“, ovšem neméně důležité než Charta 77. Aktivní členkou byla také Petruška Šustrová, Zbyněk Benýšek, Fanda Pánek nebo Jan Ruml. Stejně důležitou činností, jakou bylo půjčování brakové literatury, bylo i „vydávání“ časopisu Novy brak, kde Olga Stankovičová zveřejňovala vtipné anotace nových přírůstků knihovnického fondu. “Čtenářský spolek” pořádal také podivuhodné kostýmované večírky, tu ve stylu třicátých let, jindy ve středověkém duchu. Neméně oblíbené byly tzv. živé obrazy a jejich dokumentace.
Partnerem akce je Městská část Praha 3 a záštitu převzal pan Alexander Bellu, zástupce starostky MČ Praha 3. Více na www.literatiznasictvrti.cz.
V prosinci se Literáti z naší čtvrti vrátí zpět do rodných Dejvic, aby nám 15. prosince ve Ville Pellé odkryli, co jsou to „záhadní běsíci“ Václava Havla. Nakolik ho svět politiky změnil jako spisovatele? Jak čte Odcházení Havlův kolega dramatik i politik Milan Uhde, psycholog, překladatel a diplomat, nynější ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, spisovatelka a publicistka Eda Kriseová, divadelní režisér, dvorní inscenátor Havlových her Andrej Krob nebo herečka Zuzana Stivínová, představitelka Ireny z Radokovy inscenace Odcházení? Diskusní večer moderuje rovněž Petr Vizina.
Festival LITERÁTI Z NAŠÍ ČTVRTI je součástí projektu PRAHA MĚSTO LITERATURY. Koná se ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a pod záštitou Centra Mezinárodního Pen clubu.
Knihovna Olgy Havlové čili Hrobka
Pořádájí: Porte, Městská část Praha 3, Památník národního písemnictví
Partneři: Knihovna Václava Havla, Centrum Mezinárodního Pen clubu, Městská knihovna v Praze, Rosteme s knihou, Knihovna Libri Prohibiti
Záhadní běsíci Václava Havla
Pořádají: Porte, Městská část Praha 6, Knihovna Václava Havla, Havel 80
Partneři: Památník národního písemnictví, Villa Pellé, Centrum Mezinárodního Pen clubu, Městská knihovna v Praze, Rosteme s knihou
————
Porte
Spolek Porte navázal na činnost společnosti Arbor vitae societas, která v letech 2006 – 2011 uspořádala řadu významných českých i zahraničních výstav /Bruselský sen – Československá účast na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let, Galerie hlavního města Prahy – Městská knihovna, 2008; Slovenská národná galéria v Bratislavě, 2009; Kája Saudek, České centrum Praha, 2009 – 2010; 200dm3 dechu, Zlín – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 2010; 200dm3 dechu – Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Památník národního písemnictví – Letohrádek Hvězda, 2010; František Skála – Skutečný příběh Cílka a Lídy, The Comic strip Center v Bruselu a Rock Aid v Českém centru v Bruselu, 2010; Dekadence – Bohemian Lands 1880 – 1914, Bruselská radnice, Belgie, 2010; Plastique ludique, muzeum Les Arts Décoratifs, Paříž, 2011/. Samostatně se podílelo se na výstavě Růžena – Příběh malířky Růženy Zátkové v Císařské konírně Pražského hradu v roce 2011 a o rok později na velké mezinárodní přehlídce street artu Městem posedlí v Městské knihovně Galerie hlavního města Prahy. Od října 2014 je spolek provozovatelem Galerie Villa Pellé (Petr Nikl – Švábení; Ivana Lomová – Obrazy z ložnice; Městosvět – Město a jeho svět v ilustraci pro děti; Jan Kaláb – Extra; Aleš Veselý – Bez začátku, bez konce, Vize a představy z posledních let; Anna Neborová – Studio Dechem; Splendid Isolation; Ornament, světlo a kaligrafie).