Aktualizováno 9.7.2018
Poslední dubnový týden bude v Ostravě patřit filmovému festivalu o ekologii TUR Ostrava 2010. Z více než čtyř desítek přihlášených dokumentů o životním prostředí vybere mezinárodní porota ty nejlepší a odmění je festivalovými soškami. Hlavní slovo v tomto výběru má již několik let předseda poroty – zkušený, uznávaný a světově proslulý environmentalista Zdenek Karel Filip, který žije v Německu. Právě jemu jsme položili několik otázek.
Pane profesore, co je vlastně úkolem festivalové poroty, které předsedáte?
Porota má za úkol zhlédnout a podle řady kritérií ohodnotit filmy přihlášené do soutěže z různých zemí. Obvykle jde o několik desítek snímků, z nichž některé patří do kategorie krátkých filmů, jiné si svou délkou téměř nezadají s filmy celovečerními. Každému z nich porota věnuje plnou pozornost. Svůj díl odpovědnosti cítíme jak vůči filmovým tvůrcům, tak vůči festivalovým divákům a samozřejmě i vůči organizátorům festivalu, tedy statutárnímu městu Ostrava. Pracovní výsledky, dosažené někdy jednomyslně, jindy většinou hlasů, jsou protokolovány a každý člen poroty je stvrzuje svým podpisem. V tomto smyslu jde o velmi odpovědnou práci. Po několika letech své účasti říkám proto otevřeně a rád: možnost spolupráce na mezinárodním filmovém festivalu TUR Ostrava, živé diskuze s jeho diváky, přátelská a pohostinná atmosféra šumné Ostravy – to vše mi přirostlo k srdci.
Rok co rok shlédnete řadu nejrůznějších dokumentů. Mění se nějak jejich podoba či témata, na která se zaměřují?
Víte, já mám více než třicetileté zkušenosti z Německa, zejména z práce ve Spolkovém úřadě pro životní prostředí a z pedagogické činnosti na Technické univerzitě v Berlíně. A německý spolkový sněm jiz v roce 1998 přijal rozsáhlou zprávu o ochraně člověka a životního prostředí. Tento dokument poukázal na to, že společenský cíl trvale udržitelného rozvoje vyžaduje úzké propojení ekologických, ekonomických a sociálních hledisek a vazeb. A podobný integrovaný přístup se zejména v posledních ročnících festivalu projevuje. Jde o záměrný odklon od často líbivých, přirodní romantikou naplněných snímků k filmům, které nabízejí nejen pohled na neporušenou přírodu, ale také dokumentují mnohdy nepřiměřené zacházení s ní, ukazují rizika využívání přírodních zdrojů, našeho nadměrného konzumu, hromadění komunálních a průmyslových odpadů a mnohdy i narůstající sociální nerovnost a chlad v mezilidských vztazích.
Jak vy osobně vnímáte festival TUR? V čem je podle vás prospěšný?
Festival TUR považuji za projev kulturní a environmentální osvícenosti a odpovědnosti ostravské veřejnosti, jejich volených představitelů a také mediální společnosti Fabex Ostravsko vůči životnímu prostředí, v němž žije a pracuje několik set tisíc spoluobčanů. Dnešní Ostravané i jejich přiští generace právem uplatňují a stále více budou uplatňovat svůj nárok na všestranně zdravý rozvoj. TUR jim k tomu dává aktuální informace a řadu užitečných podnětů. Význam festivalu však zároveň přesahuje regionální hranice, neboť jeho vůdčí téma – trvale udržitelný rozvoj – je záležitostí lidského bytí či nebytí vůbec. Proto je TUR Ostrava neobyčejně prospěšný již svou léta trvající existencí a odbornou náplní, založenou na mnoha variantách a cestách k cíli trvale udržitelného rozvoje. Pokud jde o životní prostředí, tento festival přináší každoročně velmi cenné informace jak o přirodě, tak o stavu a perspektivách lidské společnosti v ní žijící. Doufám, že festivalové filmy podněcují diváky k aktivní účasti na ochraně, tvorbě a trvalém rozvoji společného životního prostředí.
Myslíte si, že environmentální výchova především mladých lidí je v dnešní době důležitá?
Výchova, jak individuální, založená na rostoucí osobní zkušenosti, tak i společensky ovlivněná, je mnohostranný proces, který se týká všech generací. Pokud jde o životní prostředí, věřím, že nikdo si nechce řezat větev, na které sedí. Jinými slovy – každý z nás chce dýchat čistý vzduch, mít dostatek čisté vody, zdravotně nezávadných potravin, a také se radovat ze zdravé a druhově pestré přírody kolem nás. Základním předpokladem pro trvalé udržení těchto příznivých životních podmínek je celoživotní vzdělávání a jeho uplatnění v praxi. Film, který nás ovlivňuje zrakově, sluchově i citově je jedním z nejúčinnějších vzdělávacích prostředků. Proto má i mezinárodní festival TUR důležitý výchovný význam. Mnohé filmy svým obsahem nejen dokumentují stávající stav, nýbrž i vyzývají k odpovědnému jednání a ukazují k němu i schůdnou cestu. Proto věrím, že tato tematicky bohatá mezinárodní přehlídka odborných a poučných filmů se nemine svým pozitivním účinkem.