Aktualizováno 26.1.2021
Ateliér výchovné dramatiky pro neslyšící z Divadelní fakulty JAMU Brno pracuje s dětmi se sluchovým postižením. Těm zahrají své Knižní pohádky. S dětmi se potkají například v centru pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek nebo ve Speciální škole a zařízení pro sluchově postižené v Ostravě–Porubě.
Občanské sdružení ASI-milovaní přivezlo do Ostravy své interaktivní programy výchovy k aktivnímu občanství a v Základní škole v Michálkovicích proběhly semináře na témata Jinakost a Média.
Hlavními cíli sdružení ASI-milovaní je podpora alternativních vzdělávacích aktivit českých škol, podpora sociálně a kulturně znevýhodněných lidí a skupin obyvatel, integrace menšinových skupin, příprava vlastních vzdělávacích a volnočasových programů, zprostředkování setkávání lidí různých generací, původu a postavení a vzájemné odevzdávání zkušeností.
Občanské sdružení Divadelta pracuje s edukativní divadelní formou nazvanou „divadlo fórum“, která interaktivním způsobem vtahuje diváky do děje, a ti pak společně s herci hledají řešení situací v odehraném příběhu. V rámci festivalu členové Divadelty s žáky ostravských škol řešili témata finanční gramotnosti a alkoholu. Pro studenty Ostravské univerzity byl uspořádán i workshop zaměřen právě na seznámení s principy „divadla fórum“.
Divadelta byla založena v červenci 2009 absolventy KVD DAMU. Je mladou organizací prosazující tvořivé přístupy v oblasti edukace a vzdělávání. Lektory Divadelty tvoří tým odborníků schopný pracovat flexibilně s různými sociálními skupinami. Jsou mezi nimi herci, zdravotní klauni, pedagogové, speciální a sociální pedagogové, psychologové a režiséři.
VÝSTAVY
Součástí doprovodného programu je i několik výstav. Výstava Michaely Pospíšilové Králové s názvem UPROSTŘED ČASŮ je k vidění v kavárně multižánrového centra Cooltour, kde bude umístěna až do konce října. Fotografické koláže, které jsou tvořeny snímky z rodinného archivu, byly mimo jiné oceněny na soutěži FRAME 2014, kterou vyhlašovala Leica Gallery Prague.
Ve foyer Divadla loutek má výstavu Petr Nikl, který se publiku předvedl i v rámci pondělního večerního představení. Výstava nese zajímavý název JĚLĚŇOVITÍ a obsahuje několik ilustrací vytvořených hlubotiskovou technikou mezzotinty s měkkými světelnými přechody.
Třetí výstava s názvem UVNITŘ se dotýká opět bariéry handicapu. Drobné obrázky umožňují zapojit více smyslů – především hmat a čich. Autory jsou taktéž handicapovaní lidé, kteří tvořili v rámci galerijních dílen v Domě umění Ostrava v projektu Svět podle nás. Výstava je k vidění ve foyer alternativní scény DLO.
Kde všude doprovodný program Divadla bez bariér probíhá?
Speciální škola a zařízení pro sluchově postižené Ostrava – Poruba
ZŠ Ostrava – Hrabůvka, Mitušova 16
ZŠ U kříže Ostrava-Michálkovice
Čtyřlístek – Centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava
Dětská klinika Fakultní nemocnice Ostrava (hematoonkologie)
Dětské oddělení Městské nemocnice Ostrava (stanice větších dětí)
O festivalu Divadlo bez bariér
Přehlídka vznikla v DLO v roce 2000 a od té doby se koná v každém sudém roce. V roce 2014 se poprvé koná pod názvem DIVADLO BEZ BARIÉR. Předcházelo mu pojmenování Divadelní pouť bez bariér, které poukazovalo na jeho původní zaměření takřka výhradně na děti se zdravotním handicapem a speciálními potřebami. Náplní nově nazvaného festivalu je přehlídka divadelní tvorby překonávající veškeré bariéry a tabu mezi lidmi, a to napříč všemi oblastmi – zdravotní, národnostní, generační, kulturní, mentální a jiné… Představuje i divadelní tvorbu hledající nové formy komunikace s divákem.
Divadlo bez bariér 2014 se konalo ve dnech 29. září – 2. října 2014.
Divadlo loutek Ostrava, příspěvková organizace, je profesionální scénou pro děti a mládež regionu severní Moravy a Slezska. Zřizovatelem Divadla loutek Ostrava je statutární město Ostrava. Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě až čtyři představení pro žáky mateřských, základních škol a středních škol. V pondělí večer hraje divadlo představení určená i dospělým divákům. V neděli se konají dopolední i odpolední „rodinná“ představení pro děti a jejich dospělý doprovod. DLO nabízí také umělecko-vzdělávací programy – semináře a dílny pro žáky, ale i pro pedagogy. Měsíční program se zavděčí i milovníkům hudby – zpravidla poslední úterý v měsíci se na alternativní scéně konají koncerty v rámci cyklu Hudebních úterků.
Během sezóny odehraje DLO více než 600 představení a nastuduje 5 nových inscenací.