Aktualizováno 26.1.2021
Jedna z nejoriginálnějších letošních knižních publikací se právě objevila na knižních pultech – Deníky Ondřeje Sekory 1944 – 1945. Jedná se o dosud nepublikované deníkové záznamy, které přináší trýznivé i satirické svědectví z jeho života v pracovních táborech. Sekora v knize popisuje každodenní dění v nacistických táborech Klein Stein a Osterode, jež unikátním způsobem dokreslují také ilustrace tohoto legendárního autora postavičky Ferdy Mravence.
Ondřej Sekora, nezaměnitelný spisovatel a ilustrátor knih pro děti i dospělé, jeden ze zakladatelů českého komiksu, byl nucen na základě nacistických zákonů jako manžel osoby neárijského původu nastoupit na konci války do pracovního tábora v Německu. Později se k této neblahé epizodě svého života nerad vracel, ale během pobytu v pracovních lágrech v letech 1944 a 1945 zaznamenával své zážitky slovem a obrazem do dvou různých deníků, které tato publikace citlivě propojuje.
Vzniklo tak svědectví z méně známých pracovních táborů v Klein Steinu a Osterode, jedinečné právě v propojení Sekorových satirických kreseb s věcnými záznamy života v táboře, který si autor zpestřoval humornými poznámkami a glosami.
Oba deníky, které vycházejí knižně poprvé, jsou navíc klíčem k Sekorově poválečnému levicovému postoji, k jeho snaze distancovat se od své prvorepublikové minulosti i k jeho rostoucímu odporu k jakémukoli násilí. Civilnost a všednost jeho záznamů je někdy téměř šokující, někdy i úsměvná a mezi řádky tak i po mnoha letech vysvítá Sekorův chlapský a nepateticky odvážný postoj.
Deníky jsou zajímavým kontrastem k Sekorově rodinné korespondenci, která sice svědčí o krásných vztazích, ale vyznívá také v mnohem optimističtějším duchu, než intimní záznamy.
Vychází v nakladatelství Plus
Více zde: www.albatrosmedia.cz