Aktualizováno 26.1.2021
Díky grantu ministerstva zahraničí jsme mohly profesionálně zajišťovat pomoc pro téměř 300 tibetských dětí v Indii, zprostředkovávat kontakty s dárci, organizovat výstavy, besedy – prostě dělat desítky věcí, které byly potřebné pro chod mladé organizace a zároveň nás bavily.
Z mnoha inspirativních přednášek konference nás nejvíce zaujal právě tento slovenský manažer. Jeho cesta k bohatství – a následně i charitě – nebyla jednoduchá. Jak sám píše – v srpnu 1990 nasedl na letadlo do New Yorku a „siahol na klučku dverí s nápisem peklo“. Osmnáct měsíců pracoval 100 hodin týdně, aby následně o všechny peníze přišel. Nevzdal se a po návratu domů založit a řídil logisticko-finanční systém Triangl. Vydělal nemalé peníze, ale to ho neuspokojilo. Začal se ptát – „prečo ja dostávám od života velmi veľa a druhí nielenže nedostávajú ani tisícinu toho, čo ja, ale často ich život aj velmi tresta?“. Založil neziskovou organizaci DOBRÝ ANJEL, která pomáhá rodinám s dětmi, kdy některý z členů onemocněl rakovinou a rodina se dostala do svízelné finanční situace.
To všechno jsme hned první večer vyčetly z jeho útlé knížky „Cesta manažéra z pekla“, která byla na konferenci bezplatně k dispozici. V závěru se zmiňuje i o svém setkání s Dalajlamou. Společný jmenovatel (matematicky řečeno) byl nalezen. Druhý den jsme za panem Kiskou zašly a krátce mu pověděly o našich projektech. Tibetské téma ho velice zaujalo, dal nám svou vizitku s tím, že nám radou kdykoliv rád pomůže.
Za dva měsíce jsme se opět setkali v Praze – tentokráte v kavárně obchodního centra Arkády. Strávili jsme spolu hodinu intenzivní debatou. Byl překvapený, kolik toho naše malá organizace „stíhá“ – pomoc malým tibetským utečencům v indickém exilu při vzdělávání, starým Tibeťanům při důstojném dožívání, humanitární podporu v terénu při povodních, podporu dvou škol přímo v Tibetu. Nad plánovanou stavbou ženského kláštera (a zároveň komunitního centra) v údolí Spiti už vyloženě kroutil hlavou: „Dievčata, dievčata, dávajte si reálne ciele!“ Na oplátku se podělil o své zkušenosti s řízením, propagací a směřováním v neziskové sféře. Hodina uběhla jako voda v tibetské bystřině – „veľa štiastia“ – a zmizel na další schůzku.
Podruhé jsme ho osobně viděly v létě 2014 – pár týdnů po jeho zvolení za slovenského prezidenta. Navštívil největší slovenský hudební festival POHODA v Trenčíně. Obklopený neprostupnou hradbou návštěvníků byl pro nás nedosažitelný a náš informační stánek MOSTu v sekci neziskovek minul. Škoda. Mohly jsme mu oznámit „pane prezidente, více než půlka kláštera už stojí“.
Uběhlo pět let od našeho setkání s tehdy neznámým Kiskou, uběhl rok od jeho zvolení prezidentem. Slovensko má v čele úspěšného podnikatele s nemalou mírou pokory, filantropa rychle vstřebávajícího politické zkušenosti, osobnost jasně se stavící za svobodu, solidaritu a lidská práva. Manažera na nejlepší cestě do politického nebe.
Jana Neboráková, ředitelka MOST, o.p.s.,
Adopcí Tibeťanů na dálku pomůžete konkrétnímu dítěti nebo starému člověku a přispějete k zachování kontinuity tibetské kultury.
ANDREJ KISKA – kniha „Cesta manažéra z pekla“
„Nedajte sa pomýliť touto knižkou len preto, že hovorí hlavne o deťoch a rakovine. Utrpenia je velmi veľa. Pre čokolvek sa rozhodnete – deti v Ázii alebo Afrike, starých ľudí, osamelé matky, bezdomovcov, slepých, hluchých, chorých, ochranu přírody alebo zvierat – rozhodnite sa sami, ale hlavne sa rozhodnite srdcom“. Priestor na pomoc má každý, kdo chce pomöcť.