Aktualizováno 9.7.2018
Jako jediný zástupce tuzemské kinematografie se dostal do exkluzivní společnosti nejlepších filmů ze zemí střední a východní Evropy a zemí bývalého sovětského bloku, které byly natočeny v průběhu uplynulého roku.
Režisér a scenárista Zdeněk Tyc se v El Pasu po úspěšných Smradech opět vrátil do světa Romů, který v nás zpravidla vzbuzuje strach a rozpaky, přestože o něm vlastně vůbec nic nevíme… El paso je inspirováno skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Zdeněk Tyc vzpomíná, jak vlastně náhodou objevil pozoruhodný příběh: „Při listování novinami, když jsem nemocný ležel v posteli, mně do oka padla zmínka o romské ženě, která se nechce vzdát výchovy svých devíti dětí. No a to je vlastně celý děj filmu! Jedinec proti společnosti, od dětství mé milované téma. Přesila. Výzva. David proti Goliášovi. Československo proti Sovětskému svazu.“ Filmoví Horváthovi mají dětí sedm. Příběh začíná okamžikem nečekané smrti otce, hlavy rodiny. Matka Věra najednou stojí sama v boji proti úřadům, odhodlaná udržet svou početnou rodinu pohromadě za každou cenu, jenže zoufale nepřipravená…. Film nekončí happy endem, jen jeho příslibem. Bez lakování na růžovo nabízí pozitivní příklad. A také čas na přemýšlení, zda být Romem opravdu znamená být vinen. „El paso je název znělý a vyzývavý. Případný. El paso je slangový výraz pro přepadení, no a my jsme chtěli diváky, v dobrém, tak trochu přepadnout,“ dodává Zdeněk Tyc.
Cena za nejlepší film Na východ od západu se uděluje od jubilejního 40. ročníku MFF Karlovy Vary, kdy byla tato sekce, vedle Mezinárodní soutěže celovečerních hraných filmů a Soutěže dokumentárních filmů, oficiálně ustanovena.