Aktualizováno 9.7.2018
Zpěvák a multiinstrumentalista Brendan Perry, mužská polovina dnes již legendární kapely Dead Can Dance, se vrátí po skvěle přijatém koncertu v Praze na festival Colours of Ostrava (15.–18.července 2010). Představí podobně jako při svém prvním letošním vystoupení u nás svoji druhou sólovou desku „Ark“, která vyšla na jaře. Šestnáct let tvořil jeho hluboký nezaměnitelný hlas vedle Lisy Gerrard poznávací znamení dua Dead Can Dance, které do rozpadu v roce 1997 vydalo celkem devět alb a proslavilo se po celém světě svojí éterickou elektronickou hudbou s prvky world music, new age, středověkými zpěvy či keltskou melodikou. „Podobně jako v Praze určitě zazní i písně, které znají fanoušci z repertoáru Dead Can Dance“, doplňuje Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně Colours of Ostrava.
Album „Ark“ obsahuje osm původních skladeb, které zkoumají témata identity, odcizení, války, politické korupce a hrozbě, kterou lidstvo jako druh představuje pro své prostředí. Nechybí v nich ale optimismus a naděje v lepší svět. Brendan jej složil, nahrál a produkoval celé sám. „Ark“ není koncepčním albem v tradičním slova smyslu, spíše sérií pozorování a komentářů týkající se lidstva. „Jako u mých předchozích děl jsem neměl dopředu dáno, o čem skladby budou. Nechal jsem se řídit svým instinktem a nápady, jak postupně přicházely“, vysvětluje Brendan.
Na rozdíl od předcházejícího alba „Eye of the Hunter“, kde Perry využil živé kytary, baskytaru i bubny, prakticky všechny nástroje na nové desce pocházejí ze samplů a syntetizátorů. „Byl to ode mě záměr, jelikož jsem chtěl nabít hudbu neutrálním elektronickým zvukem, který by odrážel náš svět, který je stále více závislý na strojích. Využil jsem především smyčce, dechy a sbory, které doplnily syntetickou hudební krajinu“, říká Brendan. Na nahrávce se odráží i vliv toho, že Perry žije a tvoří v relativní izolaci (Quivvy Church, Irsko) a že tedy tráví volný čas na internetu s přáteli nebo sledováním dokumentů a zpravodajství.
Narodil se v roce 1959 v Londýně. Jeho rodiče brzy odešli na Nový Zéland. Brendan nemá žádné hudební vzdělání, začínal na kytaru jako samouk v katolické škole. V roce 1977 se stal členem punk rockové formace The Scavengers. O dva roky později se její členové přestěhovali do australského Melbourne. V roce 1980 tuto kapelu opustil a vydal se na sólovou dráhu. Hned o rok později založil s Lisou Gerrard a dvěma dalšími hudebníky Dead Can Dance. Po přestěhování do Londýna se z kapely stalo duo, které prodalo milióny desek a proslavilo se po celém světě svojí charakteristickou meditativně – elektronickou hudbou. V roce 1997 se oba členové rozešli na sólové dráhy. V roce 1999 Brendan vydal své první sólové album „Eye of the Hunter“. Spolu se svým bratrem v Irsku vedli workshopy tradičního afrického bubnování a Perry založil také samba kapelu. V roce 2005 se Lisa Gerrard s Brendanem spojili a odehráli jako Dead Can Dance několik koncertů.
Iggy & The Stooges, The Cranberries, Regina Spektor, Afro Celt Sound System, Jaga Jazzist, Erik Truffaz & Sly Johnson feat. Philippe Garcia, Open Hands, Acoustic Ladyland, Porcupine Tree, Alamaailman Vasarat, The Proclaimers, Sophie Hunger, Mookomba, Dulsori, Oy Division, A Hawk And a Hacksaw, El Gran Silencio, Peyoti for President, Valravn, Huong Thanh, Nive Nielsen, The Gypsy Queens and Kings, Zion Train, Dubmarine.
Blue Effect, Circus Ponorka, Čechomor, Duende, Gang Ala Basta, Goodfellas, Charlie Straight, Ida Kelarová, Lenka Filipová, Marek Ztracený, Marta Kubišová, MIG21, Please the Trees, Post-It, Skyline, Sunflower Caravan, Štěpán Rak, The Cornflakes, Tomáš Klus, United Flavour, Visací zámek, Wohnout či Zrní.
Colours of Ostrava nabídnou návštěvníkům celkově na dvanácti venkovních i vnitřních scénách přes 100 zahraničních a domácích kapel, DJs, divadel (potvrzeno nově cirkusové představení La Putyka, Divadelní inscenace roku 2009), dále pak filmy ve spolupráci Letní filmovou školou, diskuse ve spolupráci s týdeníkem Reflex, workshopy i dětský svět.
Generálním partnerem festivalu je již poosmé Česká spořitelna. Festival dále probíhá pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za podpory statutárního města Ostrava. Hlavní partneři: Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, ArcelorMittal Ostrava, Skupina ČEZ a OKD. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion a Deník.
Oba hlavní areály, i když jsou nedaleko centra Ostravy, nabízí parky, stromy, zeleň, trávu a pro odvážné i řeku, tedy správnou letní pohodu. K dispozici bude velké stanové městečko a veškeré zázemí – od restaurací, barů, čajovny či stánků s exotickým i českým jídlem až po internetovou kavárnu. Pro ty, kdo nechtějí spát pod stanem, festival zprostředkovává ubytování v hotelích všech cenových kategorií. V rámci programu Colours Plus budou moci návštěvníci na základě předložení vstupenky využití řady slev na návštěvu zajímavých míst v Ostravě.
Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro, v e-shopu na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. Cena 1.190,- Kč včetně poplatků platí do 30. dubna 2010.
Více info na www.colours.cz.