Aktualizováno 9.7.2018
Během večera diváci uvidí 9 choreografií na hudbu klasických i moderních autorů, z nichž jmenujme alespoň následující: Petr Iljič Čajkovskij, frontman britpopové kapely Blur Damon Albarn, král balkánské dechovky Goran Bregovič či slavný skladatel Michael Nyman, který má na svém kontě například hudbu k filmu Piano. Na práci se světly a prostorem je zaměřeno krátké rytmické dílo s názvem Chasin’ (Honička), téma umělce a jeho múzy zpracovává choreografie s názvem Paganini pas de deux na virtuózní sólo slavného houslisty Nicoly Paganiniho. Z dalších choreografií jsou na programu Valčík růží / Rosenwaltz + Grand pas de deux, Navždy / Forever, Sám se sebou / Closed Curtains, Zlatá brána / Golden Gate (Zima = Pacholátko + Masopust), Underground, Mirabell a Curtain Up. V několika choreografiích vystoupí jako hosté i tanečníci z baletu Jihočeského divadla.
“Na dobu, kdy jsem byl členem tohoto tanečního souboru, rád vzpomínám, choreografie tehdy dělal František Pokorný,” říká Vlastimil Harapes. “Balet Praha Junior si stále drží svou linii, soustředí se na soudobý tanec, což je určitě velmi cenné. Tvorbu tohoto souboru sleduji a rád se vždy na jeho vystoupeních podívám, jaké nové choreografie nastudoval.”
Představení Dialogy beze slov je na programu 28. listopadu 2012 od 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.
Soubor Tanečního centra Praha Balet Praha Junior má za sebou mnohá vystoupení po celé republice, jeho tanečníci se představili například na brněnském festivalu Dance Life Expo 2012. K dalším aktivitám souboru patří v rámci vzdělávacího programu pro školy projekt Stvoření tance – Jak se dělá tanečník, který mohli Ostravané vidět 23. října letošního roku.
Balet Praha Junior je komorní soubor složený ze 14-16 studentů a absolventů Tanečního centra Praha na prahu jejich kariéry (věk 18-22 let). Tradice sahá až do roku 1961 – tehdy v undergroundu a později pod záštitou Univerzity Karlovy postupně vzniká umělecké těleso “mladých” po vzoru Haagu, Paříže a Barcelony. Současný název souboru vznikl z úcty k slavnému “Baletu Praha” a generaci tvůrců, kteří v 60. letech přinesli na česká jeviště “současný tanec”. Repertoár vzniká především při workshopech před významnými festivaly a zájezdy: Londýn, Paříž, Nyon, Aberdeen, Tropea, New York, ale také Valtice a především Praha.
Souborem prošlo již několik generací tanečníků počínaje Jiřím Kyliánem a Vlastimilem Harapesem přes Petra Zusku a Jana Kodeta až po desítky mladých umělců z tanečních konzervatoří z Prahy, Brna, Ostravy, Bratislavy, Varšavy, Lódže, Györu a Pécsi, kteří v posledním desetiletí nastudovali celkem 16 choreografií v celkové délce 12,5 hodiny.
Balet Jihočeského divadla je součástí čtyřsouborového divadla založeného v roce 1919 v Českých Budějovicích. S příchodem nového uměleckého šéfa, maďarského choreografa Attily Egerháziho v roce 2009, se výrazně změnila dramaturgie a výrazně rozšířily aktivity baletu, a to i mimo rámec dramaturgického plánu a předplatného JD. Balet inscenuje a v premiérách uvádí nová představení, spolupracuje s dalšími kulturními centry, významnými choreografy a pedagogy. Balet JD si zadal jako hlavní cíl prezentovat taneční umění jako významnou část kultury a představovat svou práci i mimo hranice města a regionu.