Aktualizováno 26.1.2021
Zvláštní uznání v této kategorii si odnáší animátorka Signe Baumane za film Šutry v kapsách. Nejlepším snímkem Mezinárodní soutěže celovečerních filmů pro děti vyhlásila porota film Příběh o princezně Kaguje (The Tale of Princess Kaguya) japonského režiséra Isao Takahaty z proslulého Studia Ghibli. Film Píseň moře (Song of the Sea) irského režiséra Tomma Moorea ze studia Cartoon Saloon získal od poroty čestné uznání.
V Mezinárodní soutěži krátkých filmů zvítězil americký film Svět zítřka (The World of Tomorrow) režiséra Dona Herzfelda. Zvláštní uznání si z Anifilmu odnáší český film Anatomie Pavouka režiséra Vojtěcha Kisse.
Hlavní cenu v Mezinárodní soutěži studentských filmů získala režisérka a studentka National Film and Television School – University of Hull Daisy Jacobs za snímek Širší perspektiva (The Bigger Picture), který byl v letošním roce také nominován na Oscara. Další studentský film Jídlo (Food) režisérky Siqi Song z California Institute of the Arts si z festivalu odveze čestné uznání.
V letos nové soutěžní kategorii Mezinárodní soutěž nenarativních, experimentálních a hraničních forem animace si festivalový vavřín odváží slavný polský režisér Jerzy Kucia za snímek Fuga pro violoncello, trumpetu a krajinu (Fugue for Cello, Trumpet and Landscape) a čestné uznání připadlo na film Fok Nabo Distorio, který na Estonian Academy of Arts vytvořil režisér Francesco Rosso. Další novou kategorií byla Mezinárodní soutěž videoklipů, kterou ovládnul polský režisér Tomek Ducki s klipem Zhu: Paradise Awaits.
Vítězové filmové soutěže si kromě finanční odměny odnášejí Animorphu, cenu z křišťálového skla z designového studia Morphe.
Porotce soutěže a francouzský filmař nominovaný před několika lety na Oscara Bastien Dubois svou práci a účast na Anifilmu okomentoval slovy: „Roli porotců jsme si velmi užili. Pohostinnost festivalu byla úžasná. Viděli jsme spoustu skvělých filmů. Jejich výběr nám připomíná, že animovaný film není určen jen dětem, ale že si ho užijí diváci každého věku.“
A toto nejsou jediné ceny festivalu – na samém začátku byla udělena Cena za celoživotní přínos animovanému filmu, kterou získala „první dáma české animace“ režisérka, scenáristka a animátorka Vlasta Pospíšilová, jejíž tvorbě se festival věnoval i v doprovodných projekcích.
A protože se festival pomalu blíží k svému závěru, tak je možné již nyní nabídnout pár čísel: na jednotlivé filmové, odborné i doprovodné programy přišlo více než 25 000 diváků, festivalu se zúčastnilo přes 800 filmových profesionálů, v šesti soutěžních sekcích se utkalo 100 snímků a z toho jich devět bylo celovečerních, dvacet osm krátkých, třicet tři studentské, 16 v kategorii nenarativních, experimentálních a hraničních forem animace a čtrnáct videoklipů. V doprovodných programech pak bylo odpromítáno dalších téměř čtyři sta filmů. Proběhlo přes třicet workshopů, přednášek a prezentací.
A jaké další zážitky si diváci a hosté z Anifilmu 2015 odvážejí? Festival letos oslavoval spolu s Českou televizí 50 let Večerníčku, v několika pásmech a přednáškách představil program věnovaný fenoménu aplikované animace – tedy interaktivní aplikace, počítačové hry, reklamy a spoty, výukové filmy, znělky apod., kdy se diváci seznámili s nejen s nejlepší zahraniční tvorbou ale také s českou animovanou historií v podobě dobových reklam a výukových filmů, ale také se současnými interaktivními hrami a vzdělávacími projekty. Dalším tématem, které letošní Anifilm otevřel je street animace, která vstupuje do ulic a ty pak v reálném prostředí pomocí animace oživuje. Divákům jsme představili švédskou animaci, která letos oslavila 100 let své historie. A aby toho nejlepšího nebylo málo, v programu tradičně nechyběly filmy nominované do finále soutěže o evropskou cenu Cartoon d´Or. Divácky oblíbená Bilance pak představila pět celovečerních snímků: Škatuláci, Ovečka Shaun ve filmu, Jak vycvičit draka 2, Velká šestka a Tučňáci z Madagaskaru.
Svůj filmový a odborný program na Anifilm přivezli také porotci, kteří patří mezi přední profesionály na světové animované scéně. Stranou nezůstali ani naši tvůrci, kteří v programu Works in Progress prezentovali animované projekty, které jsou právě v realizaci. Diváci se tak dozvěděli, v jaké fázi příprav a natáčení je Hmyz, nový celovečerní filmy režiséra Jana Švakmajera a studia Athanor, slovenský projekt Srdce věže Petera Budínského a animovaný seriál Velká dobrodružství Rosy a Dary Martina Dudy a studia Bionaut.
Na ANIFILMU se nejen promítalo, ale i rovnou animovalo – na náměstí se do filmování pustilo umělecké sdružení KREUS a ve spolupráci s přihlášenými dobrovolníky vytvořili naprosto unikátní film. Děti i rodiče pak animovali s podporou lektorů sdružení Ultrafun v tradičních Dílnách animace.
Potřetí se letos uskutečnil třídenní profesionální program Visegrad Animation Forum (Anifilm jej pořádá ve spolupráci s Asociací animovaného filmu), který má napomoci rozvoji animované tvorby v našem regionu. Vítězem krátkometrážních projektů na tomto fóru se pak stal Operation Burning Corset režisérek Zsuzsanny Kreif a Évy Katinky Bognár. Mezi vyvíjenými TV seriály pak uspěl projekt Kuchyňské pohádky (Kitchen Tales) českého režiséra Vojtěcha Domlátila.
Game Day, pořádaný v rámci speciálního programu, byl věnován herní animaci, a to jak již hotovým hrám, tak těm vznikajícím.
Součástí programu byly i výstavy – své autorské obrazy představila skupina Sedum, složená z výtvarníků, kteří mají zkušenosti s animovaným filmem a druhá expozice s názvem Re-cycling byla spojená s filmovým projektem deseti předních evropských animátorů.
Více o programu najdete na www.anifilm.cz