Aktualizováno 9.7.2018
Li Č´- Čchang: Sedni si a nedělej nic
Po špičkách, pomalu, jemně. Umění pocházející z tisíciletých technik slavných mistrů. Nechat spočinout tělu, obličeji, nejjemnějším svalům, to je umění načerpání energie. Schválně, když čtete tento článek, zkuste si uvědomit svůj obličej a napjaté svaly. Zkuste uvolnit ústa, tváře, čelo, oči… ucítíte, jak opadá napětí. Dokud mne na toto autor neupozornil, neuvědomovala jsem si, v jaké křeči celý den jsem. Tedy přesněji, v jaké křeči je můj obličej. Dá se ale čínské umění relaxace použít i pro nás?
Je tu pár proti! Je tu mnoho pro!
Začnu těmi nevýhodami, protože ty když přejdete s úspěchem, tak už vám budou zbývat jen výhody a díky těm budete rázem v poli úspěšných. Nevýhoda je ta, že to není žádná metoda, která by se děla sama od sebe, kdy si něco přečtete a ejhle, stane se v životě zázrak! Kdepak! Chce to přece jenom trochu cvik a námahy a hlavně těch sedm dnů vydržet s vědomím, že právě tímto programem procházím.
A ono stačí třeba to, co tu máme v nedělní, sedmé lekci:
První cvik: pij čaj a vyčkávej
Věnujme se plně tomu, co právě děláme, a neutíkejme v myšlenkách nikam jinam podle vzoru: „Jdu-li, pak jdu. Piji-li čaj, pak piju čaj. Sedím-li, pak skutečně sedím.“
No, schválně, kolikrát tohle dovedete? Kolikrát si tohle za den uvědomíte a opravdu se plně ponoříte do činnosti, kterou právě děláte? I vědomý úsměv, který se naučíte v druhé lekci, i uvědomění si rovnováhy v břiše, což se naučíte v třetí lekci, to jsou úplně jednoduché úkony. Ale díky naší uspěchané době a naší navyklé chronické bdělosti vybičované do neurózy, to je na tom všem právě to nejtěžší.
Soutěž o 3x knihu Sedni si a nedělej nic najdeš tady!
Dokážete to? Dokážete se alespoň chvíli soustředit opravdu sami na sebe?
Pokud ano – pak vítejte ve světě, ve kterém nám Li Č´-Čchang ukáže, jak jednoduše na svém těle i duši najít místa, která lze vědomě aktivovat, uvolnit a tím uvolnit i celé tělo a mysl. „Člověk je jediná živá bytost, jež úlekem nebo při stresu zatne zuby a ve spánku jimi skřípe,“ říká mistr Li. A tvrdí také, že se tím spotřebovává neuvěřitelné množství fyzické síly, prý je to až 30 % energie, kterou máme v tu chvíli k dispozici. A to nemluvě o nepohodlí, které takový stav způsobuje.
Stačí si knihu jednou přečíst. Spojit se s ní, říci si, že ano – tohle zkusím. A hezky na konci knihy máme zrekapitulovaných sedm dní naší lekce, takže když si ji potom budete chtít zopakovat nebo si každý den jen připomenout své úkoly, lze to udělat i na jedno otevření knihy. Ale jsem si jista, že po absolvování prvního týdne si další dny už budete kombinovat podle sebe, protože každá z oblastí, které se ten který den věnujeme, může být procvičována každý den.
A třeba tohle, o našich prstech se mi moc líbí. Ostatně, zkuste to i prsty. To je teprve zážitek!
Anebo mám prostě citlivější ruce – mě to uspokojovalo více prsty na rukou.
PO ŠPIČKÁCH
Ve starých kronikách stojí, že staří čínští mistři jako Konfucius a Lao-c´ dokázali dýchat konečky nohou. Kdo toto umění ovládá, má na dosah tajemství spokojeného života. Opravdu existuje několik tisíc let starý uvolňovací cvik koncentrace na bříška chodidel. Posaďte se se představte si bříška svých chodidel. Nyní na nich opište kruh ve směru hodinových ručiček. U bříšek chodidel setrvejte v představách zhruba šest minut. Takto aktivujte tok čchi. Nadechněte se a vydechněte a představujte si, že chodidly dýcháte stejně jako nosem.
Li Č´-Čchang se svému umění naučil přirozeně od útlého dětství od babičky a dědečka, který vlastnil čínskou bylinkovou lékárnu. Narodil se 17. listopadu 1942 v Pekingu a podle čínského horoskopu je ve znamení Koně. Tedy elegantní a temperamentní. Za svého dětství prožil převratnou dobu v Číně, jeho strýc pracoval v Zakázaném městě v chrámu, kde si malý Li nejčastěji hrál. Později profesionálně boxoval, hrál hokej, tenis, byl fotbalovým talentem. V 46 letech odešel na západ s více než dvacetiletými zkušenostmi akupunkturisty a odborníka na čchi-kung v pekingské nemocnici. Když odešel ze země, začal se více věnovat výuce a jako prostředník mezi západní a východní medicínou přednáší po celé Evropě.
Vydalo nakladatelství Anch Books, 2016, www.anch-books.eu